سگ پودل

سگ پودل

سگ پودل


سگ پودل

سلام عزیزان. با مقاله ای در مورد سگ پودل و انواع اون در خدمت شماهستیم. اگر دنبال یه سگ بامزه هستین مقاله هلث کده رو همراهی کنین.

تاریخچه

پودل (به انگلیسی: poodle) سگی است از گونه سگ‌های غیرورزشی و پرسروصدا که سه گونه‌اش قابل ذکر است: ۱. پودل مینیاتوری (عروسکی)؛ ۲. پودل استاندارد؛ ۳. پودل غول پیکر. این نژاد برای آموزش در سیرک نیز ایده‌آل است.

به نظر می‌رسد که منشأ این نژاد آلمان است و در این کشور تحت عنوان Pudel نامیده می‌شده‌است. با این وجود این نژاد به عنوان سگ ملی در فرانسه و به عنوان آورنده اشیاء یا سگ سیرک و با نام Coniche یا سگ مخصوص شکار مرغابی مورد توجه بوده‌است. بدون شک منشأ پودل سگ‌هایی بوده‌اند که شکار را از آب گرفته و می‌آوردند.

نژاد سگ پودل یکی از قدیمی‌ترین نژادهای سگی است که برای گرفتن شکار در آب پرورش داده شده است. بیش‌تر تاریخ شناسان اعتقاد دارند که پودل اصالت آلمانی دارد، اما در فرانسه پرورش یافت و به کمال رسید.

خیلی‌ها معتقدند که این نژاد، در نتیجه آمیزش سگ‌هایی از کشورهای اسپانیا، پرتغال، فرانسه، آلمان مجارستان و روسی به وجود آمده است. به نظر برخی دیگر هم، یکی از نیاکان سگ پودل، سگ باربت آفریقای شمالی است (North African Barbet) که بعدها به منطقه‌ای در جنوب غربی اروپا به نام آیبریان پنینسولا (Iberian Peninsula) وارد شد. سپس، این نژاد به منطقه‌ای در غرب اروپا رفت. در آنجا اعضای قبیله گول (Gauls) از این سگ برای اهداف شکاری خود استفاده می‌کردند.

خصوصیات بارز سگ پودل

می‌توانیم ویژگی‌های شخصیتی پودل را در این چهار کلمه توصیف و خلاصه کنیم:

باهوش، دوست داشتنی، وفادار و البته کمی مرموز!

سگ پودل در بین طرفدارانش به سگی باوقار معروف است. این وقار تقریبا در اکثر حرکات و رفتارهای پودل به خوبی قابل مشاهده است.

سگ نژاد پودل علاوه بر ظاهر موقری که دارد، کمی لوس و از زیر کار در رو است و عاشق بازی کردن و به بطالت گذراندن زمان خود است. این سگ پایه ثابت هر نوع بازی در هر زمان است. پودل ها انسان‌ها را دوست دارند و از اینکه رضایت آن‌ها را جلب کنند، لذت می‌برند. کافی است این ویژگی را در کنار هوش سرشار این نژاد قرار دهید و خواهید دید که پودل یکی از تعلیم‌پذیرترین نژادهای سگ است.

یک سگ پودل خوب که رفتارهای مناسب را به خوبی آموزش دیده باشد، خلق و خوی آرامی خواهد داشت، بخصوص اگر برنامه منظم و مرتبی برای ورزش دادنش داشته باشید تا انرژی‌های خود را از این طریق تخلیه کند. برخی از صاحبان و پرورش‌دهندگان پودل تصور می‌کنند که پودل های عروسکی و مینیاتوری حساس‌تر و عصبانی‌تر از نوع استاندارد آن هستند، اما خیلی‌ها با این نظریه مخالفند.

خصوصیات بارز سگ پودل

خصوصیات بارز سگ پودل

سگ پودل از خانه و خانواده خود به خوبی مراقبت می‌کند و اگر غریبه‌ها به سمت خانه شما حرکت کنند، او با پارسی که انجام می‌دهد، شما را باخیر می‌کند. اگرچه پودل همراه خوبی برای خانواده محسوب می‌شود، اما کمی زمان می‌برد تا با افراد جدید دوست شود.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  سگ قطبی

همان‌گونه که قبلا هم به آن اشاره کردیم، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های پودل‌ها، هوش سرشاری است که دارند و حتی گاهی می‌گویند که پودل ها هوشی نزدیک به انسان دارند! این میزان از هوش حیرت‌انگیز است و شما را مات و مبهوت خواهد ساخت. البته، هوش زیاد این سگ، کار شما را کمی سخت می‌کند. آن‌ها خیلی سریع یاد می‌گیرند و می‌توانند خوب را از بد تشخیص بدهند. حافظه سگ‌های پودل هم بسیار قوی است.

شخصیت

می‌توانیم ویژگی‌های شخصیتی پودل را در این چهار کلمه توصیف و خلاصه کنیم: باهوش، دوست داشتنی، وفادار و البته کمی مرموز! سگ پودل در بین طرفدارانش به سگی باوقار معروف است. این وقار تقریبا در اکثر حرکات و رفتارهای پودل به خوبی قابل مشاهده است.

یک پودل خوب پودلی هست که تمام آموزش های شخصیتی را دیده باشد، دارای روحیه ای آرام است ، به خصوص اگر به طور منظم ورزش کند تا انرژی طبیعی خود را بسوزاند. برخی از صاحبان و پرورش دهندگان فکر می کنند که سگ های عروسکی و پودل های مینیاتوری کمی بالاتر از استاندارد هستند. با این حال ، سایر تولید کنندگان و مالکان با این نظریه مخالف هستند.

پودل ها از شما مراقبت میکنند و اگر کسی بدون اجازه وارد خانه شود شما را مطلع میکند. اگرچه او با خانواده خود مهربان است ، اما ممکن است مدتی طول بکشد تا با افراد جدید گرم بگرد.

یکی از ویژگی برجسته پودل هوش اوست. اغلب گفته می شود که او از هوشی مانند انسان برخوردار است ،  زیرکی شگفت انگیز آن صاحبانش را متحیر می کند. مسلماً زندگی با سگ های باهوش دشوار است. آنها سریع یاد می گیرند – عادت های خوب و بد – و همه چیز را به یاد می آورند.

پیشنهاد شده از سراسر وب

وزن و اندازه

بطور کلی پودل ها دارای 3 اندازه هستند: پودل عروسکی، پودل مینیاتوری و پودل استاندارد. البته نژاد همه آن‌ها یکی است و تنها تفاوت‌شان در اندازه و وزن‌شان است. پودل عروسکی حدود 25 سانتی متر قد دارد و وزنش از 2 و نیم تا 4 کیلوگرم متغیر است. پودل مینیاتوری هم 28 تا 38 سانتی متر قد و 6 تا 8 کیلوگرم وزن دارد.

سگ پودل استاندارد هم معمولا بالای 38 سانتی متر بوده و وزن پودل نر استاندارد از 20 تا 31 کیلوگرم متغیر است.

پودل استاندارد ماده هم 20 تا 27 کیلوگرم وزن دارد.

سلامت

سگ های پودل مانند هر نژاد دیگری، در معرض بیماری‌های مختلفی قرار دارند. شناخت این بیماری‌های در انتخاب آگاهانه توله و حفظ سلامتی سگ شما در بزرگسالی اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر قصد دارید سگ نژاد پودل را خریداری کنید، حتما به سراغ یک پرورش‌دهنده معتبر و مطمئن بروید و سوابق پزشکی و گواهینامه‌های سلامت توله و والدینش را به دقت بررسی کنید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  بهداشت سگ

برای تایید سلامت سگ پودل، گواهی‌نامه‌های مختلفی وجود دارد. به عنوان نمونه می‌توان گواهی‌نامه سلامت ارتوپدی حیوانات (Orthopedic Foundation for Animal) را نام برد که برای سلامت قسمت‌های باسن و آرنج، سلامت غدد و بیماری ویلربرند (Willebrand’s disease) صادر می‌شود. داشتن این گواهینامه‌ها برای اطمینان از سلامت توله ضروری است. شما می‌توانید اعتبار انواع گواهینامه‌های پزشکی را در وب‌سایتofa.org  مورد بررسی قرار دهید.

پیچ‌خوردگی و انبساط شکمی (Gastric Dilatation-Volvulus): که به آن نفخ یا بادکردن (Bloat) هم گفته می‌شود، یکی دیگر از بیماری‌های بسیار خطرناکی است که معمولا سگ‌هایی با سینه‌های گودرفته مانند پودل و روتوایلر را مبتلا می‌کند. این بیماری معمولا در نتیجه خوردن یک وعده غذایی بزرگ در روز، تندخوری، نوشیدن حجم زیادی آب پس از غذا خوردن و ورزش شدید پس از آن بروز می‌کند. هرچه سن سگ بالاتر باشد، خطر ابتلا به نفخ بیشتر خواهد بود. بیماریGDV  زمانی اتفاق می‌افتد که معده به واسطه گاز و هوا متورم شده و پیچ می‌خورد.

سگی که دچار این عرضه می‌شود، قادر نخواهد بود که آروغ بزند یا استفراغ کند تا خودش را از هوای اضافی ذخیره شده در معده رها سازد. در نتیجه، از بازگشت مجدد خون به قلب جلوگیری می‌شود. فشار خون افت پیدا می‌کند و سگ شما دچار شوک می‌شود. در صورتی‌که به سرعت اقدامات و مراقبت‌های پزشکی لازم انجام نشود، سگ شمادر معرض مرگ قرار می‌گیرد.

بنابر این در صورتی‌که هر یک از نشانه‌های نفخ مانند: معده متورم، ترشح بزاق بیش از حد، قی کردن، ضعف، نا آرامی و ضربان بالای قلب را بخصوص پس از خوردن وعده غذایی مشاهده کردید، در سریع‌ترین زمان

ممکن سگ پودل خود را نزد یک دامپزشک ببرید.

منبع:ویکی پدیا

نگاهی مختصر به نژاد سگ پودل

اجازه دهید نژاد سگ پودل را در یک جمله به شما معرفی کنیم: زیبا، مغرور و باهوش! پودل ها سگ‌های فوق‌العاده‌ای هستند و معمولا در مسابقات نمایشی سگ، برنده بی‌رغیب بهترین نمایش می‌باشند. البته سگ های پودل در کنار وقار، زیبایی و آراستگی، همراه بسیار خوبی برای خانواده شما هم خواهند بود، همراهانی با بیشینه تاریخی غنی و توانایی‌های بسیار زیاد!

نقد و بررسی کلی نژاد سگ پودل

اگرچه ظاهرا سبگ زندگی پودل‌های امروزی، راحت و تجملاتی است، اما اشتباه نکنید، این سگ‌ها را برای انجام کارهای سختی پرورش داده‌اند! شاید وقتی به یک سگ پودلی که در حلقه‌های سیرک می‌پرد نگاه کنید، باورتان نشود که این سگ‌ها را روزی با این هدف پرورش داده‌اند که درون آب بپرند و پرندگان آبی مانند غاز را شکار کنند!

در حقیقت، اسم پودل که لغتی انگلیسی است، از کلمه pudel یا pudelin در زبان آلمانی گرفته شده است که به معنای پریدن در آب است. و در فرانسه هم، به پودل ها کانیشه (Caniche) می‌گویند، این کلمه از ترکیب دو لغت chien canard به معنی اردک-سگ گرفته شده است.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  عمر سگ

حتی شگل پوشش و موهای سگ پودل که البته باعث معروفیت او شده هم هدفمند بوده است: قسمت‌های کوتاه شده وزن سگ را کاهش می‌داده تا علاوه بر افزایش چابکی و قدرت مانور، از گیر کردن به چیزهایی که در کف آب قرار دارد جلوگیری شود. موهای بلندی هم که در اطراف مفصل‌ها و اندام‌های حیاتی قرار داشت، سگ را از سرمای آب حفظ می‌کرد.

پودل ها 3 اندازه متفاوت دارند که البته نژاد همه آن‌ها یکی است. سگ های پودل از کوچک به بزرگ، با عنوان‌های عروسکی، مینیاتوری و استاندارد شناخته می‌شوند. پودل استاندارد به احتمال زیاد قدیمی‌ترین و اصیل‌ترین پودل ها است و برخی از آن‌ها همچنان به شغل گذشته خود ادامه می‌دهند.

البته هر اندازه‌ای که پودل ها داشته باشند، همه ما آن‌ها را با هوش سرشار و شخصیت باوقارشان می‌شناسیم. وقتی زمان تمرین کردن می‌رسد، سگ پودل در تمرین کردن همیشه نمره عالی می‌گیرد و به نوعی شاگرد اول سگ‌ها است. سگ نژاد پودل در چابکی، حرف شنوی و آزمون‌های شکار همیشه حرف اول را می‌زند.

البته برخلاف آنچه که به نظر می‌رسد، پودل ها خیلی هم افاده‌ای و مردم گریز نیستند. آن‌ها عاشق انسان‌ها هستند و دوست دارند همیشه در کنارشان باشند و هیچ علاقه‌ای به تنهایی ندارند. پودل استعداد زیادی در اجتماعی شدن دارد و  همیشه برای بازی کردن آماده و مشتاق است.

مهم‌ترین نکاتی که در مورد سگ های پودل باید بدانید!

  • اگر به سگ پودل خود همیشه آسان بگیرید و برای آموزشش وقت نگذارید، تصور می‌کند که پادشاه خانواده است!
  •  این تصور بخصوص در میان انواع کوچکتر و مینیاتوری پودل ها وجود دارد
  • که دوست دارند فقط نوازش بشوند و وقتی برای آموزش نگذارند.
  • بنابر این برنامه جامع و منظمی برای آموزش او داشته باشید.

سعی کنید به او نشان دهید که باید از شما اطاعت کند و این شما هستید که کنترل اوضاع را در اختیار دارید.

  • بخاطر هوش و بازی گوشی ذاتی پودل ها، باید برنامه آموزشی دستوری برایش آماده کنید. سگ پودلی که فکر می‌کند و آموزش می‌بیند، خسته و کسل نمی‌شود و برای تخلیه انرژی خود، خرابکاری نمی‌کند.
  • سگ های پودل نیاز به رسیدگی زیادی دارند تا زیبا و سلامت بمانند. بیشتر افردای که صاحب سگ پودل هستند، او را هر 3 یا 6 هفته، نزد یک آرایشگر حرفه‌ای می‌برند. البته اگر می‌خواهید کمی در هزینه‌های خود صرفه جویی کنید، بهتر است خودتان اصلاحات و رسیدگی به موهای بدن پودل را یاد بگیرید. هرچند آموزش این موارد کمی زمان‌بر است.
  • پودل ها چشم‌های گریانی دارند و گاهی اوقات از چشم‌هایش اشک جاری می‌شود. این مسئله ممکن است موهای اطراف چشم را چرکین کند. برای کوتاه کردن موهای آلوده، یک پارچه تمیز را در آب گرم
  • قرار دهید و خیلی آرام بر روی ناحیه آلوده بکشید تا کاملا تمیز شود.
  • برای داشتن یک توله پودل سالم، به هیچ وجه سگ خود را از یک پرورش‌دهنده نامعتبر و نامطمئن خریداری نکنید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سگ صدف بیوتی x بخوانید...