سگ چاینیز کرستد

سگ چاینیز کرستد

سگ چاینیز کرستد


سگ چاینیز کرستد

تاریخچه سگ ها

سگ یا سگ اهلی (نام علمی: Canis lupus familiaris) زیرگونهٔ اهلی گرگ‌ها و پستانداری از خانواده سگ‌سانان است. سگ نخستین جانوری است که به دست انسان اهلی شد. سگ‌ها از گوناگون‌ترین جانوران زمین هستند که میراث چند هزار سال مداخلهٔ انسان در روند جفت‌گیری و پرورش این جانور است.سگ‌ها نقش‌های گوناگونی در جوامع انسانی بر عهده گرفته‌اند و آدمیان از آن‌ها برای شکار، گله‌داری، بارکشی، محافظت، کمک به پلیس و نیروهای مسلح، همراهی و همدمی و کمک به اشخاص دچار ناتوانی استفاده کرده‌اند. در برخی فرهنگ‌ها از سگ به عنوان یک منبع غذایی هم استفاده می‌شود.

سگ‌ها صدها نژاد گوناگون دارند که بیشتر آن‌ها در چند صد سال اخیر به وسیلهٔ اصلاح نژادی توسط انسان‌ها ایجاد شده‌اند. انسان‌ها از طریق تولید نسل از سگ‌های دارای صفات جسمی و رفتاری مخصوص برای انجام کارهای خاص استفاده می‌کنند که باعث ایجاد نژادهای متفاوتی از سگ‌ها شده‌اند که تفاوت‌های ظاهری قابل توجهی با یکدیگر دارند. بلندی قد انواع سگ از سطح زمین تا بین دو کتف از حدود ۱۵ سانتی‌متر در نژاد چی‌واوا تا حدود ۷۶ سانتی‌متر در تازی ایرلندی متغیّر است. رنگ آن‌ها نیز از سفید تا سیاه و از قهوه‌ای تیره تا روشن با طرح‌های مختلفی متغیر است. بلندی موی آنها نیز از بسیار کوتاه تا چند سانتی‌متر و موی زبر تا پشم صاف، فِر یا نرم متفاوت است.

منبع:ویکی پدیا

قابلیت آموزش چاینیز:

سادگی آموزش
هوش
پتانسیل گاز زدن
تمایل برای شکار
گرایش به پارس یا زوزه کردن
پتانسیل ولگردی
قابلیت آموزش چاینیز

دوستی :

عکس العمل در برابر آشنایان
رفتار دوستانه با بچه ها
رفتار دوستانه با سگ ها
رفتار دوستانه مقابل غریبه ها

نیاز های ورزشی :

میزان انرژی
میزان قدرت
نیاز به ورزش
پتانسیل بازیگوشی

دانستنی های نژاد

 • این سگ کوچک برای نگهداری در آپارتمان مناسب است .
 • این سگ نباید تنها جایی رود زیرا ممکن است مورد آزار حیوانات دیگر قرار گیرد و یا این که فرار کند .
 • این سگ کوچک به راحتی آسیب می بیند پس باید به خوبی مراقب آن باشیم و به فرزندان خود نحوه رفتار با آن ها را یاد دهیم.
 • کرستد چینی یک سگ مینیاتوری نگهبان است که با پارس کردن این عمل را انجام می دهد.
 • این سگ نباید تنها بماند زیرا تحمل تنهایی را ندارد کرستد چینی یک سگ خانواده است  .
 • این سگ را باید از تولگی اجتماعی بار آورید.
 • اگر می خواهید یک سگ بخرید حتما از جای معتبر خریداری کنید که آزمایشات لازم را روی آن انجام داده اند و از سالم بودن آن اطمینان دارید.
بیشتر بخوان بیشتر بدان  تربیت سگ

چاینیز کرستد یک نژاد کمیاب است که برای اولین بار از چین وارد شده است سیر رشد این سگ در آفریقا یا مکزیک بوده است.

نقاشی این سگ را می توان در اروپا یافت .

ابعاد و وزن

وزن در نرها: (۴-۵) کیلوگرم.

وزن در ماده ها: (۴-۵) کیلوگرم.

قد در نرها: ۳۰ سانتی متر.

قد در ماده ها: ۳۰ سانتی متر.

شخصیت

این سگ وفادار عاشق مردم و صاحب خود است او بسیار اجتماعی می باشد ولی مانند هر سگ دیگری باید از دوران کودکی این آموزش را ببیند .چاینیز کرستد سگی باهوش وشاد می باشد.

بهداشت و بیماری

این سگهای حیوانات سالمی هستند ولی مثل سایر نژادهای دیگر امکان بروز بیماری در آنها وجود دارد.

برای اینکه حساسیت و مشکلات پوستی پبدا نکنند باید تحت مراقبت های ویژه ای قرار بگیرند. نباید در زمان زیادی در معرض تابش مستقیم نور خورشید باشند. اکثر آنها نسبت به نایلون ها و پشم ها دارای حساسیت هستند. به طور منظم باید دندان انها تمیز شود. در نژاد بدون موی آنها حتی در سن پایین و نوجوانی امکان دارد که دندان هایشان را از دست بدهند. هرگز به انها استخوان ندهید چون دندانهای نامرتبی مخصوصا در نوع Hairless دارند.پرورش دهندگان تلاش میکنند خصوصیت نوع Powder Puff  که دندانهای سالمی دارند را به نوع بیمو انتقال دهند. آنها استعداد چاقی دارند پس به انها زیاد غذا ندهید.

 • مشکلات مرتبط با دندانپزشکی .
 • پیشرو شبکیه آتروفی(PRA) :نوعی بیماری چشم است که باعث نابودی به تدریج شبکیه چشم می شود. ددر ابتدای این بیماری سگ دچار شب کوری می شود پس از پیشرفت بیماری سگ بینایی خود را به طور کامل از دست می دهد.
 • بیماری لگ-زاییدن-پرتس:این بیماری سبب از بین رفتن شکل طبیعی و خوب توپ مفصل ران می شود. این بیماری با کم جریان خون به سر استخوان ران شروع و تا وقتی که استخوان تغیر شکل دهد و از بین رود پیشرفت می کند که باعث آرتریت و یا التهاب مفصل ران می شود.درمان این بیماری با فیزیوتراپی ؛استراحت؛ جراحی و برداشتن سر استخوان ران و گردن امکان پذیر است.
 • التهاب و خشکی چشم:نوعی خشکی چشم است که برای درمان این بیماری از قطره های چشمی و پماد استفاده می شود.
بیشتر بخوان بیشتر بدان  سگ آپارتمانی

تغذیه

توصیه می شود روزانه: ۱/۴ تا ۱ پیمانه از مواد غذایی خشک با کیفیت بالا در روز، به صورت دو وعده های غذایی تقسیم شده به او داده شود .

توجه: میزان غذای سگ بالغ بستگی به اندازه، سن، جثه، سوخت و ساز بدن ومیزان فعالیت او دارد. اگر شما از اضافه وزن سگ خود مطمئن نیستید میتوانید با اندازه گیری مواد غذایی و تغذیه دو بار در روز، سگ خود را در شرایط ایده آل نگه دارید. دست خود را درکمر او، در امتداد ستون فقرات قرار دهید و با انگشتان به سمت پایین بدون فشار زیاد، لمس کنید. شما باید قادر به احساس دنده های او باشید در این حالت سگ شما شرایط بدنی خوبی دارد. در صورت اضافه وزن، نیاز به مواد غذایی کمتر و ورزش بیشتر دارد

نگهداری و مراقبت

چاینیز کرستد نیاز به ورزش دارد اما تحریک ذهنی مهم است. بسیاری از اسباب بازی ها و پازل طراحی شده برای سگ در بازار وجود دارد و او می تواند بسیاری از آنها لذت ببرد.

کرستد آموزشش آسان است اما بسیار لجوج است بدان معنی که شما نیاز به صبر دارید تشویق تنها راه است.

اجتماعی شدن از تولگی برایش ضروری است تا ترسو نشود. هرگز اورا به مدت طولانی تنها نگذارید که تبدیل به سگی مخرب می شود.

رسیدگی و آراستن

چاینیز کرستد سگ تمیزی است به همین دلیل خیلی کمتر به کک و شپش آلوده می شود. نوع Powder Puff این نزاد از سگ به شانه کردن و هر روز مراقبت نیاز دارد. در نوع بی موی این سگ برای جلوگیری از خشک شدن پوست بعد از حمام بهتر است از کرم یا روغن استافده شود. این سگ برای کسانی که به موی حیوانات .حساس هستند مناسب است

این سگ در همه رنگ ها و در ترکیبی از آبی، مس اسطوخودوس یا چوب ماهون  دیده می شود. ممکن است خال خال یا ساده باشند. رنگ پوست در نوع بی مو سیاه و سفید و صورتی است.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  چگونه سگ شاد داشته باشیم؟

نوع بی مو، مو بر روی دم، سر و پا دارد. جهت حفاظت از  پوست این سگ باید موی روی بدن تراشیده و بدن ان با شامپوی کیفیت بالا شسته شود.

برای جلوگیری از بیماری دهان و دندان و همچنین از بینت بردن بوی بد دهان روزانه از مسکاک استفاده کنید.

ناخن های آنها را یک الی دو بار در ماه کوتاه کنید اما مراقب باشید که زیاد کوتاه نشوند زیرا ناخن ها دارای رگ های خونی هستند و کوتاهی زیاد باعث خون ریزی می شود.

گوش و بینی و دهان سگ را همیشه بررسی کنید که مبادا اثری از عفونت مثل زخم و التهاب و قرمزی در آنها دیده شود و در صورت مشاهده این علائم فورا به آن رسیدگی کنید و سگ را نزد دامپزشک ببرید.

محل نگهداری

نژاد چاینیز کرستد علاقمند به پیاده روی است ولی در کل برای نگهداری از آن به داشتن حیاط نیازی نیست و به راحتی می توان آن را در آپارتمان نگهداری کرد.این سگ به سرما حساس است و باید در موقع سرما لباس گرم به تنش بپوشانید.

سازگاری

چاینیز کرستد سگ مهربان و دوسداشتنی می باشد که با کودکان رابطه ی خوبی برقرار می کند این سگ مثل بقیه سگ ها باید برای اجتماعی شدن تربیت شود. این سگ مهربان به حیوانات خانگی دیگر علاقه زیادی دارد و با آنها به خوبی رابطه برقرار می کند.

حیوانات

آشنایی با چاینیز کرستدآشنایی با سگ چاینیز کرستدتاریخچه چاینیز کرستدتاریخچه سگ چاینیز کرستدتاریخچه نژاد چاینیز کرستدتربیت چاینیز کرستدتربیت سگ چاینیز کرستدتربیت نژاد چاینیز کرستدتربیت و نگهداری سگ چاینیز کرستدتغذیه چاینیز کرستدتغذیه سگ چاینیز کرستدتغذیه نژاد چاینیز کرستدچاینیز کرستدخصوصیات چاینیز کرستدخصوصیات سگ چاینیز کرستدخصوصیات نژاد چاینیز کرستدخلق و خوی چاینیز کرستدخلق و خوی سگ چاینیز کرستدراهنمای تربیتی سگ چاینیز کرستدراهنمای تغذیه سگ چاینیز کرستدسایز چاینیز کرستدسایز سگ چاینیز کرستدسایز نژاد چاینیز کرستدسگ چاینیز کرستدسگ چاینیز کرستد در ویکی پدیاطول عمر چاینیز کرستدطول عمر سگ چاینیز کرستدطول عمر نژاد چاینیز کرستدقد انواع سگ چاینیز کرستدقد چاینیز کرستدقد سگ چاینیز کرستدقد نژاد چاینیز کرستدمشخصات چاینیز کرستدمشخصات سگ چاینیز کرستدمشخصات ظاهری چاینیز کرستدمعرفی چاینیز کرستدمعرفی سگ چاینیز کرستدمعرفی نژاد چاینیز کرستدنژاد چاینیز کرستدنژاد سگ چاینیز کرستدنگهداری چاینیز کرستدنگهداری سگ چاینیز کرستدوزن چاینیز کرستدوزن سگ چاینیز کرستدوزن نژاد چاینیز کرستدویژگی نژاد چاینیز کرستدویژگی های چاینیز کرستدویژگی های ظاهری چاینیز کرستد

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سگ گردانی x بخوانید...