سیکلامن

سیکلامن

سیکلامن

سیکلامن اسم علمی گیاه نگونسار Cyclamen persicum ، از خانواده Primulaceae می باشد. این جنس دارای ۱۵ گونه مختلف از گیاهان غده دار است که به صورت وحشی در کشورها و جزایر مدیترانه ای یافت می شود. گونه موردنظر ما، بومی کشورهای شرقی مدیترانه ای و ایران است. نام سیکلامن در هر منابعی که ذکر شده پسوند پرسیکوم Persicum یعنی ایرانی را به همراه دارد. سیکلامن یک گیاه ملی و ارزشمند ایرانی است.

سیکلامن ایرانی

سیکلامن برگهای کروی، قلمی شکل و سبز تیره دارد. در بعضی واریته ها لکه های سفید رنگ روی برگها به چشم می خورد. گلهای معطری به طول ۵/۲ تا ۳ سانتی متر و به رنگ صورتی، قرمز، ارغوانی و سفید دارد.

سیکلامنن یک گیاه زمستان گل است و با توجه به ارزش و اهمیت گیاهان زمستان گل یا پات پلنت های زمستانه این گیاه جایگاه خوبی در ایران برای تولید، پرورش و صادرات به کشور های متقاضی دارد. سیکلامن گیاه وسیع‌ الرشد اما کند رشد بوده و نیاز به یک دوره نسبتاً طولانی برای گل دهی و ورود به فاز زایشی دارد. هم‌چنین این گیاه در تمام مراحل رشد تا زمان گل‌دهی احتیاج به مراقبت ویژه دارد.

سیکلامن وحشی

سییکلامن معمولاً در گلدان های داخل خانه رشد می کنند.آن ها در تابستان می خوابند، اما با مراقبت مناسب، در پاییز شکوفه خواهند کرد. دقیقاً زمانی که آن ها به طور کامل خاموش هستند، این به شرایط رشد آن ها بستگی دارد.

بیشتر بدان، بیشتر بخوان

اگر آن ها داخل خانه باشند و در گرما بالا نگه داشته شود، با سرعت بیشتری از خواب بیدار می شوند و گل می دهند .

وقتی در بیرون از خانه رشد می کنند، سیکلامن در اواخر زمستان یا اوایل بهار شکوفه خواهند داد. سیکلاممن های گلخانه ای معمولاً تا اواخر زمستان شکوفه می دهند، اما دوران شکوفه دادن طبیعی آن ها زودتر است.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  گلهای مناسب تراریوم

سیکلامن نگهداری

به سییکلامن نور غیر مستقیم در زمستان که به طور فعال در حال رشد هستند، بدهید.

در تابستان بهترین کار این است که سیکلامن را در یک نقطه خنک و سایه دار با گردش هوای خوب نگه دارید. همچنین می توانید آن را در یک نقطه سایه دار در بیرون از خانه نگه دارید. فقط مطمئن شوید که آب زیادی ندهید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگ ابایی x بخوانید...