شرایط نگهداری شامادورا

شرایط نگهداری شامادورا

شرایط نگهداری شامادورا

یکی از زیباترین نخل های آپارتمانی شرایط نگهداری نخل شامادورا است که نگهداری نسبتا آسانی دارد و برای داخل آپارتمان، ادات و دفاتر کاری گزینه مناسبی محسوب می‌شود. این گیاه علاوه بر زیبایی فواید زیادی دارد و قدرت بالا در تصفیه هوا یکی از ویژگی های گیاه شامادورا است. در این مقاله با ما همراه باشید تا با نگهداری نخل شامادورا و خصوصیات آن بیشتر آشنا شوید.

شرایط نگهداری شامادورا

گیاه شامادورا ( Parlour Palm ) یا نخل بامبو گیاهی از خانواده اریکاسه ( نخل ها ) بوده و بومی مکزیک و آمریکای مرکزی است. گیاه شامادورا دارای ظاهری باریک و برگهای کشیده سبز رنگ است که بر روی ساقه هایی به رنگ روشن تر رشد می‌کنند. شامادورا رشد سریعی ندارد و ارتفاع آن در فضای باز تنها تا ارتفاع 2 متر رشد می‌کند. شامادورا گونه های متفاوتی دارد و از مهمترین انواع شامادورا می‌توان به :

  1. نخل بامبو
  2. نخل گربه 
  3. شامادورا متالیکا
  4. شامادورا الگانس یا نخل پارلور

گیاه شامادورا محبوبترین نخل آپارتمانی است زیرا قدرت بالایی در تصفیه هوای آلوده اتاق دارد و نسبت به نور کم، تحمل سایه و دماهای پایین مقاوم است. شامادورا برای افرادی که از حیوانات خانگی نگهداری می‌کنند نیز گزینه مناسبی است زیرا خوردن برگهای آن مشکلی برای آنها ایجاد نمی‌کند و از گیاهان مناسب برای کودکان و حیوانات خانگی به شمار می‌رود. همچنین گونه ای از شامادورا در اواخر زمستان به گل می‌نشیند و در السالوادور و گواتمالا از میوه و گلهای آن در سالاد استفاده می‌شود.

شرايط نگهداري شامادورا

نخل شامادورا ازجمله گیاهانی است که فراموشکاری شما در آبیاری را بیشتر تحمل می کند تا زیاده روی در آبیاری. چرا که آب زیاد باعث تجمع رطوبت در خاک و پوسیدگی ریشه می شود. در نهایت می بینید که برگ های گیاه زرد شده و می ریزد و گیاهتان به طور کل از بین می رود. بنابراین بهتر است شرایط آبیاری مناسب را برای نگهداری درست از نخل شامادورا بدانید. بهترین راه این است که یک بند انگشت خود را در خاک فرو کنید و اگر متوجه خشکی خاک شدید به آن آب بدهید. به طور قطع میزان آبیاری در روزهای گرم تابستان و سرد تابستان با هم متفاوت است. همچنین بهتر است آبی را برای آن استفاده کنید که هم دمای محیط باشد. به یاد داشته باشید این گیاه آبی که کلر و رسوبات داشته باشد را نیز نمی تواند تحمل کند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  قلمه زدن پپرومیا

شرایط نگهداری شامادورا الگانس

چیزی که باید قبل از هر چیز در نظر بگیرید این است که باغچه ها شرایط لازم برای نگهداری از نخل شامادورا را ندارند و این گل برای کاشت در باغچه مناسب نیست. چرا که نور مستقیم خورشید باعث سوختن برگ های آن می شود. بهتر است داخل ساختمان و در محیطی پر نور و به دور از نور مستقیم خورشید از آن نگهداری کنید. حتی می توانید برای نگهداری از آن از نورهای مصنوعی نیز استفاده کنید.

بهترین پنجره برای آن نیز، پنجره های شرقی و غربی است که نخل شامادورا در هنگام صبح و عصر نور خوبی دریافت کند. نکته ای که باید در نظر بگیرید این است که اگر در رساندن نور خورشید به این گیاه خساست به خرج دهید برگ ها برگ ها موج برداشته و حالت پژمرده به خود می گیرند.

شرایط نگهداری نخل شامادورا

اولین نکته ای که باید در نظر بگیرید این است که خاک های سنگین به هیچ عنوان شرایط لازم برای نگهداری از ریشه گل نخل شامادورا را ندارند. به همین دلیل نیز باید خاکی که سبک باشد را برای آن در نظر بگیرید. حتی اگر خاک را به صورت آماده از فروشگاه ها تهیه می کنید باید با شن، ماسه یا پیت آن را سبک تر کنید. دو ترکیب مناسب برای خاک نخل شامادورا عبارت است از:

  • ترکیب شن، پیت ماس و خاک باغچه به نسبت مساوری
  • ترکیب کمپوست، پرلیت و پیت ماس به نسبت مساوری

اما باید بدانید این ترکیب به تنهایی برای نگهداری از این گیاه کافی نیست. چرا که باید قبل از کاشت نخل شامادورا در این خاک را به خوبی زهکشی کنید تا آب اطراف ریشه تجمع پیدا نکند.

شرایط نگهداری گل شامادورا

بهترین دما برای نگهداری این گیاه، دمای عادی محیط منزل (یعنی حدودا ۲۲ تا ۲۵ درجه سانتی گراد) می باشد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  تکثیر گل قاشقی

در صورتی که دمای محیط، از دمای گفته شده، بالاتر برود، باید غبارپاشی روی برگ ها بیشتر شود.

در کل بهتر است این گیاه در مکانهای خنک نگهداری شود تا دچار سبز خشکی نشود.

: این گیاه را به هیچ وجه، در معرضِ وزشِ بادهای سرد، به ویژه کولر گازی، قرار ندهید.

شرایط نگهداری گیاه شامادورا

درست کردن یک جزیره زیر گیاه، بهترین رطوبت را برای آن ایجاد می کند. گذاشتن دستگاه بخور سرد هم به تامین رطوبت این گیاه کمک خواهد کرد.

شرايط نگهداري نخل شامادورا

زمانی که سن گیاهتان بالا رفت، در صورت خشک و چروکیده شدن برگ های قدیمی، آن ها را توسط قیچی باغبانی جدا کنید تا گیاه شما هموراه زیبا بماند.

شرایط نگهداری از نخل شامادورا

نخل شامادورا، رشد کمی دارد؛ به صورتی که خیلی بزرگ نمی شود و یک سال در میان باید گلدان آن را تعویض نمود.

این گیاه، سیستم ریشه ای ضعیف و رشد کمی نیز دارد، پس هنگام تکثیر، باید مواظب باشید تا ریشه ها آسیب نبینند.

در صورت مشاهده تجزیه خاک گیاه و پیدا کردن حالت اسفنجی خاک، اگر قصد تعویض گلدان را ندارید، گیاه را از گلدان درآورید و خاک آن را عوض کنید.

برای تعویض گلدان، باید صبر کنید تا گیاه به اندازه کافی رشد کند و اگر گلدان برای رشدِ بیشترِ گیاه، فضای خالی نداشت، بگذارید خاک خشک شود و سپس چند ضربه آهسته به کف و دیواره های گلدان بزنید تا گیاه از داخلِ گلدان، راحت خارج شود.

یک گلدان با سایز بزرگ تر از گلدان قبلی تهیه کنید و آن را از خاک تازه پر کنید و سپس گیاه را در آن بکارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گیاه پاپیتال x بخوانید...