شربت اکسپکتورانت

شربت اکسپکتورانت

شربت اکسپکتورانت

شربت اکسپکتورانت (Expectorant) دارای سه ترکیب دارویی گوناگون شامل گایافنزین (با رقیق کردن خلط، چسبندگی آن را کاهش می‌دهد و خروج آن را سهولت می‌بخشد)، کلرفنیرآمین (اثر آنتی‌هیستامینی دارد) و سودو افدرین (ترشحات را کم می‌کند و اثر ضد احتقانی دارد) است که برآیند اثر این سه ترکیب، مایه رقیق شدن خلط و بیرون آمدن آن از شش و راه‌های هوایی می‌گردد. مورد مصرف این دارو، درمان علامتی سرفه و احتقان بینی ناشی از سرماخوردگی، آلرژی و عفونت‌های تنفسی می‌باشد.

اکسپکتورانت برای کاهش غلظت و چسبندگی خلط و سهیل خروج آن از ریه‌ها، کاهش موکوس ریوی و تبدیل سرفه‌های خشک به سرفه ترشحی و خلط آور استفاده می‌شود.

شربت اکسپکتورانت برای کودکان

این دارو در کودکان زیر دو سال بدون تجویز پزشک نباید مصرف شود.

  • کودکان سنین ۶ تا ۱۲ سال: ۲٫۵ تا ۵ سی سی از راه خوراکی، هر ۶ تا ۸ ساعت تجویز می‌شود. (تا حداکثر ۲۰ سی سی در روز)
  • کودکان سنین ۲ تا ۶ سال: ۱٫۲۵ تا ۲٫۵ سی سی از راه خوراکی، هر ۶ تا ۸ ساعت تجویز می‌شود. (تا حداکثر ۱۰ سی سی در روز)

اثبات نشده است محصولات سرفه و سرماخوردگی در کودکان زیر سن 6 سال ایمن و مؤثر باشد. بنابراین، از این محصول برای درمان علائم سرماخوردگی در کودکان زیر 6 سال استفاده نکنید، مگر اینکه به طور خاص توسط دکتر تجویز شود. برخی از محصولات (مانند قرص / کپسول طولانی مدت) برای استفاده در کودکان زیر 12 سال توصیه نمی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد استفاده از محصول از دکتر یا داروساز بپرسید.

شربت اکسپکتورانت کدئین

این محصولات طول مدت سرماخوردگی را درمان یا کوتاه نمی کنند. برای کاهش خطر عوارض جانبی، به دقت تمام دستور العمل های دوز مصرفی را رعایت کنید. داروهای دیگر سرفه و سرماخوردگی که ممکن است حاوی مواد مشابه باشد را مصرف نکنید. از پزشک یا داروساز در مورد راه های دیگر برای از بین بردن سرفه و علائم سرماخوردگی (از قبیل نوشیدن مایعات کافی، استفاده از مرطوب کننده و یا قطره های نمکی / اسپری) سؤال کنید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  حجامت و نعوظ

شربت اکسپکتورانت برای چیست

این داروها را به صورت خوراکی با یا بدون غذا طبق دستور پزشک هر 4 ساعت مصرف کنید. اگر خودتان بدون تجویز پزشک دارو را مصرف می کنید، تمام دستورالعمل های نوشته شده بر روی بسته محصول را دنبال کنید. اگر در مورد هر گونه اطلاعاتی مطمئن نیستید، از دکتر یا داروساز خود بپرسید.

– ممکن است شربت اکسپکتورانت طعم تلخی داشته باشد. قرص ها را جدا نکنید، مگر اینکه پزشک یا داروساز به شما اجازه این کار را بدهند. کل قرص را بدون خرد کردن یا جویدن قورت بدهید.

– اگر فرم مایع این دارو را مصرف می کنید، از قاشق مخصوص اندازه گیری استفاده کنید. از قاشق خانگی استفاده نکنید زیرا ممکن است دوز مناسب اندازه گیری نشود.

شربت اکسپکتورانت برای چیه

– برای بسته های پودر، تمام محتویات بسته را بر روی زبان خالی کنید و قورت بدهید. برای جلوگیری از مزه کردن طعم تلخ، پودر را نجوید.

– دوز براساس سن، وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان است. بیش از 6 دوز در روز مصرف نکنید. دوز خود را افزایش ندهید و یا این دارو را بیشتر از دستورالعمل تجویز شده مصرف نکنید.

– هنگام مصرف این دارو، مایعات به مقدار زیاد مصرف کنید. مایعات مخاط را تجزیه کرده و گرفتگی را کاهش می دهند.

اگر سرفه شما همراه با تب، گلودرد شدید، بثورات و سردرد مداوم است یا اگر پس از 7 روز بدتر می شود یا باز می گردد یا ادامه می یابد به پزشک خود بگویید. این علائم نشانه هایی از یک مشکل جدی پزشکی است. اگر فکر می کنید ممکن است یک مشکل جدی پزشکی داشته باشید، به پزشک مراجعه کنید.

شربت اکسپکتورانت کدئین برای کودک

  • کمتر از 2 سال: 12 میلی گرم بر کیلوگرم در روز به صورت خوراکی در 6 دوز تقسیم می شود
  • 2 تا 5 سال: 50 تا 100 میلی گرم به صورت خوراکی هر 4 ساعت در صورت نیاز، نباید بیش از 600 میلی گرم در روز باشد
  • 6 تا 11 سال: 100 تا 200 میلی گرم به صورت خوراکی هر 4 ساعت در صورت نیاز، نباید بیش از 1.2 گرم در روز باشد
  • 12 سال یا بیشتر: 200 تا 400 میلی گرم خوراکی هر 4 ساعت در صورت نیاز، نباید بیش از 2 گرم در روز باشد
بیشتر بخوان بیشتر بدان  خواص دمنوش رازیانه

شربت اکسپکتورانت در بارداری

بر اساس طبقه بندی دارو های رایج دوران بارداری FDA آمریکا ، شربت اکسپکتورانت و همچنین اکسپکتورانت کدئین در رده (C) قرار گرفته. این به این معناست که محققان طبق آزمایشات انجام شده روی حیوانات باردار دریافتند که شربت اکسپکتورانت می تواند بر روی جنین اثرات منفی داشته باشد . اما از عوارض مصرف این دارو بر جنین انسان فعلا اطلاعاتی در دست نیست.

دارو روی جنین اثرات جانبی دارد، اما مطالعات کافی روی انسان‌ها در انجام نشده است. در صورتی که منافع استفاده از دارو برای زنان باردار از مضرات دارو بیشتر باشد، ممکن است دارو تجویز شود.

بنابراین بهتر است مادران باردار به محض احساس سرماخوردگی به پزشک مراجعه نمایند و حتما پزشک را از باردار بودنشان مطلع کنند.

در صورتیکه پزشک منافع استفاده از اکسپکتورانت برای زنان باردار از مضرات آن بیشتر باشد ، ممکن است آن را تجویز نماید.

شربت اکسپکتورانت کدئین برای چیه

درمان باید حداقل 48 تا 72 ساعت ادامه یابد تا پزشک مطمئن شود بیمار هیچ علامتی از بیماری ندارد. توصیه می شود حداقل 10 روز برای هر عفونت ناشی از استرپتوکوک پیکوژن ها زمان گذاشته شود تا از ابتلا به تب روماتیسمی حاد جلوگیری شود. در بعضی از عفونت ها، درمان ممکن است برای چند هفته مورد نیاز باشد. ممکن است لازم باشد چند ماه پس از پایان درمان به پیگیری بالینی و / یا باکتریولوژیک ادامه دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواص اسطوخودوس x بخوانید...