شربت کتوتیفن

شربت کتوتیفن

شربت کتوتیفن

هنگام سرماخوردگی یا شروع حساسیت فصلی داروی کتوتیفن زیاد مورد استفاده قرار می گیرد، این دارو به عنوان یک داروی آنتی ‌هیستامین نسل دوم به صورت قرص، شربت، قطره چشمی و قطره خوراکی عرضه می شود.

برای درمان یا کنترل حساسیت، رینیت، کهیر، درماتیت آتوپیک، آسم، آنافیلاکسی، سندرم روده تحریک‌پذیر تجویز می شود. مصرف کتوتیفن برای برای کودکان زیر 6 ماه ممنوع و برای سایر کودکان نیز باید با تجویز پزشک استفاده شود.

شربت کتوتیفن چیست

برونتیف که با نام عمومی کتوتیفن شناخته می شود هنگام سرماخوردگی یا بروز حساسیت فصلی استفاده می شود. این دارو به عنوان یک داروی آنتی ‌هیستامین نسل دوم به صورت قرص، شربت، قطره چشمی و قطره خوراکی به فروش می رسد.

برای درمان یا کنترل حساسیت، رینیت، کهیر، درماتیت آتوپیک، آسم، آنافیلاکسی، سندرم روده تحریک‌پذیر تجویز می شود. مصرف کتوتیفن برای برای کودکان زیر 6 ماه ممنوع و برای سایر کودکان نیز باید با تجویز پزشک استفاده شود.

برونتیف در گروه داروهای بدون نسخه قرار ندارد و بسته به مشکل پزشک معالج دوز خاصی از آن را تجویز می کند. دارو را به طور دقیق مطابق دستور پزشک استفاده کرده و از تغییر دوز آن پرهیز کنید.

کتوتیفن خارجی

-دارو را دقیقا طبق توصیه پزشک مصرف نماییدبا این حال به طور معمول در بزرگسالان یک قرص یک میلی گرم دو بار در روز و در کودکان بالای سه سال یک پیمانه شربت (معادل ۵ میلی لیتر )دو بار در روز توصیه می شود.
-می توانید کتوتیفن را همراه با یک وعده غذایی سبک یا میان وعده میل کنید.در صورت مشکل بلع می‌توانید یک لیوان آب همراه با دارو مصرف نمایید.
-در صورت فراموشی یک نوبت مصرف دارو نیاز به مصرف نوبت فراموش شده نمیباشد کافیست نوبت بعدی را طبق روال سابق مصرف کنید و از دو برابر نمودن مقدار دارو در یک نوبت خودداری نمایید.
-اکثر افراد نیاز به استفاده طولانی مدت از آنتی هیستامین ها ندارند و به محض اینکه علائم حساسیت برطرف شد می توانید مصرف این دارو را قطع نمایید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  موارد مصرف قرص آ اس آ برای چیست؟

شربت کتوتیفن برای سرفه

– در صورت بارداری ،شیردهی یا اقدام به بارداری به پزشک خود اطلاع دهید.
– در صورت ابتلا به هرگونه اختلال کبدی یا کلیوی پزشک خود را مطلع نمایید.
– در صورت سابقه یا ابتلا به بیماری‌های چشمی نظیر گلوکوم (آب سیاه اختلالات پروستات یا هر گونه مشکل در دفع ادرار ،مشکلات گوارشی نظیر سابقه انسداد روده ،صرع و بیماری‌ خونی ارثی پورفیری حتماً پزشک خود را آگاه نمایید.
-لیستی از کلیه داروها و فرآورده های مکمل و گیاهی مصرفی خود در اختیار پزشکتان قرار دهید تا در صورت وجود تداخل اقدامات لازم صورت بگیرد.
-در صورت سابقه حساسیت به این دارو یا سایر داروهای آنتی‌هیستامین پزشک خود را مطلع نمایید.

شربت کتوتیفن برای کودکان

-مصرف کتوتیفن میتواند با ایجاد خواب آلودگی یا گیجی همراه باشد لذا در مدت اثر دارو از رانندگی و کار با ابزار هایی که نیاز به احتیاط بیشتری دارند خودداری نمایید. مصرف الکل همزمان با این دارو اثر خواب آوری این دارو را تشدید می نماید به همین دلیل بهتر است از مصرف همزمان این دو فرآورده با هم خودداری کنید.

-در صورتی که قرار است عمل جراحی یا آزمایش خاصی انجام دهید (خصوصاً تست آلرژی) حتماً درمانگر خود را در جریان مصرف کتوتیفن قرار دهید تا در صورت نیاز مصرف این دارو در زمان مناسب قطع گردد.

-مصرف کتوتیفن در برخی افراد موجب افزایش حساسیت پوست به نور خورشید می شود به همین خاطر در مدت درمان با این دارو از ضد آفتاب مناسب پوست خود استفاده نمایید و و از گرفتن حمام آفتاب بپرهیزید.

-پیش از خرید هرگونه دارو از داروخانه داروساز خود را در جریان مصرف داروهای آنتی هیستامین قرار دهید زیرا بسیاری از داروها از جمله داروهای خواب آور و آرامبخش می توانند عوارض جانبی آنتی‌هیستامین‌ها را تشدید نمایند.

شربت کتوتیفن برای نوزاد

مقدار مصرف هر دارو را پزشک معالج تعیین می کند ولی مقدار مصرف معمول این دارو به شرح زیر می باشد:

بیشتر بخوان بیشتر بدان  قرص گلوکوزامین

بزرگسالان

۵ تا ۱۰ میلی لیتر یک تا دو بار در روز

کودکان (بالای ۳ سال)

۵ میلی لیتر دو بار در روز

شربت کتوتیفن مرگ خاموش

عوارض این دارو محدود و خفیف می باشد

با این حال در صورت اختلال در خواب ،تغییر درخلق و خو ،

زودرنجی و عصبی شدن با پزشک خود صحبت کنید.
-در صورت احساس سرگیجه یا خواب‌آلودگی از رانندگی و کار با ابزاری که نیاز به احتیاط دارند، خودداری نمایید.
-در صورت بروز خشکی دهان می‌توانید از آب نبات یا آدامس های فاقد شکر استفاده نمایید.

شربت کتوتیفن برای سرفه کودکان

شربت کتوتیفن مانند داروهای دیگر نباید بدون تجویز پزشک مصرف شود زیرا این شربت توسط پزشک با دوز خاصی تجویز می شود که تغییر آن منجر به بروز عوارض خطرناکی می شود. کتوتیفن به عنوان یک داروی بدون نسخه بسته به مشکل با دوز خاصی توسط پزشک تجویز می شود که باید بر اساس دستورات پزشک استفاده شود.

بروشور داخل جعبه دارو را با دقت مطالعه کنید و در صورت داشتن هر گونه سوالی با پزشک خود مشورت کنید. در صورت عدم مشاهده بهبودی در همان ابتدای روند درمانی نگران نباشید زیرا به احتمال زیاد اثرات مثبت آن طی چند هفته نمایان خواهد شد.

شربت کتوتیفن برای چی خوبه

دقت داشته باشید در صورت عدم بهبودی بدون اجازه پزشک مصرف کتوتیفن را قطع یا حتی دوز آن را تغییر ندهید.

کتوتیفن به عنوان نوعی داروی آسم در صورت

مصرف روزانه به همراه سایر داروهای ضدآسم باعث

کاهش دفعات، شدت و مدت زمان علائم یا حملات آسم

در کودکان می شود، همچنین احتمال می رود منجر

به کاهش نیاز روزانه سایر داروهای ضدآسم شود.

به گزارش مایوکلینیک، کتوتیفن برای پیشگیری یا

درمان حملات حاد آسم گزینه موثری محسوب نمی شود

بلکه با مهار برخی مواد در بدن که

به عنوان التهاب و علائم آسم شناخته می شوند عمل می کند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  نی نی سایت قرص اورژانسی تنسی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواص کنگر فرنگی x بخوانید...