طرز تهیه رشته خوشکار

طرز تهیه رشته خوشکار

طرز تهیه رشته خوشکار

طرز تهیه رشته خوشکار یکی از دسرهای خوشمزه و پرطرفدار گیلانی است و مثل زولبیا و بامیه در کنار سفره های افطار همراه با چای میل می شود. دستور تهیه این دسر بسیار ساده بوده و به زمان زیادی نیاز ندارد نام این شیرینی از شکل شیرینی گرفته شده است در تهران و بیشتر شهرها در ایام ماه مبارک رمضان این شیرینی تهیه می شود طعم و مزه این شیرینی بسیار خوب است و اگر به طعم گردو و دارچین علاقه دارید حتما این رشته خشکار را برای افطار و یا عصرانه تهیه کنید برای تهیه این شیرینی باید قالب مخصوص آن را تهیه کنید. تهیه این دسر دو بخش دارد. یک بخش تهیه رشته خشکار و بخش دیگر مواد داخل آن.

طرز تهیه رشته خوشکار بدون شانه

 • یک لیوان آرد برنج
 • دو لیوان آرد گندم
 • سه چهارم لیوان آب
 • دو قاشق غذاخوری شکر
 • یک قاشق غذاخوری دارچین
 • یک عدد جوز هندی
 • ۵ قاشق غذاخوری گردو
 • روغن مایع به مقدار لازم
 • سه پیمانه آب
 • نمک به مقدار لازم

طرز تهیه رشته خوشکار خانم نوروزی

مرحله ۱

ابتدا یک لیوان آرد برنج و دو لیوان آرد گندم را در داخل یک ظرف ریخته و با کمی نمک با هم مخلوط می کنیم. سپس سه پیمانه آب به آنها اضافه کرده و همه آنها را به خوبی با کمک همزن مخلوط می کنیم تا یک مخلوط یکدست ایجاد شود. این خمیر باید رقیق باشد. خمیر نباید خیلی شل یا خیلی سفت باشد.

مرحله ۲

برای ریختن خمیر آماده شده به ظرف مخصوص رشته خشکار نیاز دارید. این ظرف را می توانید از فروشگاه های لوازم قنادی تهیه کنید. اما اگر نمی خواهید برای آن هزینه کنید، می توانید به سادگی آن را در خانه تهیه کنید. برای این منظور در درب یک ظرف آب معدنی با میخ داغ به تعداد سه تا پنج سوراخ ایجاد کنید. یک نی محکم را شکسته و در داخل این سه یا پنج سوارخ فرو کنید. نی باید به طور کامل سوراخ ها را در بر بگیرد تا مواد به بیرون نریزد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  طرز تهیه تاس کباب

طرز تهیه رشته خوشکار خانگی گیلانی

مرحله ۳

اکنون مواد داخل رشته خشکار را آماده می کنیم. ۵ قاشق غذاخوری گردو را آسیاب کرده و آنها را خرد کنید. سپس این ترکیب را با دو قاشق غذاخوری شکر، جوز هندی و یک قاشق غذاخوری دارچین ترکیب کرده و آن را طعم دار می کنیم. در صورت تمایل می توانید از گلاب و هل نیز در این مخلوط استفاده کنید.

مرحله ۴

در این مرحله مایع رشته خشکار را در داخل شیشه آب معدنی ریخته و سر آن را می بندیم. داخل ماهیتابه را نیز با روغن مایع خیلی چرب پر می کنیم و تابه را روی گاز قرار می دهیم. شعله گاز را روشن کرده و خمیر موجود در آب معدنی را به شکل شبکه ای و پنجره ای بر روی کف ماهیتابه می ریزیم و صبر می کنیم تا خودش را بگیرد. سپس خمیر را از تابه خارج می کنیم.

طرز تهیه رشته خوشکار در منزل

مرحله ۵

در این مرحله مواد میانی که از قبل آماده شده بود را با قاشق بر روی خمیر ریخته و خمیر را تا کرده و محکم می بندیم. این کار را با دقت انجام دهید تا مواد داخل خمیر به بیرون نریزد. این کار را برای تمام مواد و خمیرهای باقی مانده انجام دهید.

مرحله ۶

در داخل یک ماهیتابه روغن ریخته و وقتی روغن داغ شد، رشته های خشکار آماده شده از قبل را در روغن سرخ می کنیم. هر دو سمت آن را به خوبی سرخ کرده تا رنگ آن طلایی شود. اکنون رشته های خشکار آماده است و می توانید در یک ظرف ریخته و آن را تزئین کنید.

رشته خوشکار از دسرهای خوشمزه و پرطرفدار شمالی است که به سادگی و با صرف وقت کمی می توانید آن را در خانه تهیه کنید. در این مقاله طرز تهیه آن را به شما آموزش دادیم. امیدوارم که از این دستور تهیه لذت برده باشید و حتما آن را برای خود و اعضاء خانواده تان تهیه کنید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  نی نی سایت جوانه گندم

طرز تهیه رشته خوشکار خانگی

 1. حتما کنار دست خود یک قلمو یا کاغذ قرار دهید و تابه را خوب چرب کنید.
 2. اگر دوست دارید رنگ این شیرینی خوش رنگ تر شود می توانید از کمی زعفران دم کرده غلیظ استفاده کنید.
 3. برای مواد میانی می توانید بجای گردو از پودر پسته یا فندوق نیز استفاده کنید.
 4. به گردها برای مواد میانی می توانید انواع ادویه های معطر مانند میخک، زنجبیل.. استفاده کنید.
 5. می توانید رشته ها را بعد از آماده شدن داخل شربت بزنید ولی اگر دوست دارید رژیمی و سالم تر باشد بدون شربت میل کنید.
 6. در یخچال می توانید به مدت ۲ روز نگهداری کنید.
 7. اگر مواد خمیر خیلی شل بود کمی آرد و اگر خیلی سفت بود کمی آب اضافه کنید.
 8. با این مقدار حدود ۴۰ عدد رشته خوشکار خواهید داشت.
 9. می توانید رشته خوشکار را سرخ کنید و داخل یخچال بگذارید و برای سرو داخل شربت بگذارید.

طرز تهیه رشته خوشکار

 • در صورتی که بعد از ترکیب کردن آب و آرد برنج و گندم متوجه شدید، خمیر شما بیش از اندازه شل است. می توانید کمی آرد به آن اضافه کنید و مواد را دوباره هم بزنید. در صورت سفت بودن خمیر نیز می توانید کمی آب به خمیر بی افزایید و آن را به خوبی با خمیر ترکیب کنید.
 • قبل از ریختن خمیر در ماهیتابه حتماً بطری آن را خوب تکان دهید. زیرا ممکن است بعد از چند دقیقه آرد ته قیف ته نشین شده باشد.
 • برای ریختن خمیر در ماهیتابه بهتر است ابتدا یک دور مواد را به صورت افقی در ماهیتابه بریزید. سپس یک دور دیگر خمیر را به صورت عمودی یا مورب روی آن بریزید تا حالتی توری شکل پیدا کند.

طرز تهیه رشته خوشکار خانم نجاتی

 • بعد از ریختن خمیر در توری تنها باید چند ثانیه صبر کنید تا کناره های خمیر از روی ماهیتابه جدا شود. به هیچ عنوان نباید اجازه دهید خمیر سفت شود. زیرا در این صورت دیگر نمی توانید آن را تا کنید و شکل دهید.
 • برای درست کردن مواد میانی رشته خشکار هیچ گاه گردو را بیش از اندازه آسیاب نکنید تا به روغن نیفتد.
 • بسیاری از افراد خمیر رشته خشکار را بدون مواد میانی نیز سرخ می کنند. برای این کار باید بعد از نیم پز شدن خمیر، آن را تا کنید و کمی بزرگ تر از رشته خشکارهای دیگر درآورید و سپس در روغن سرخ کنید.
بیشتر بخوان بیشتر بدان  تیرامیسو لیوانی

طرز تهیه رشته خوشکار گیلانی

 • هر بار بعد از درست کردن یک نان رشته خوشکار باید دوباره ماهیتابه را با دستمال روغنی چرب کنید تا مواد به راحتی از ماهیتابه جدا شود.
 • در صورت تمایل می توانید مقداری جوز هندی نیز به مواد داخل رشته خشکار اضافه کنید. به جای گردو نیز می توانید از انواع دیگر مغزها همانند پسته، بادام و پودر نارگیل استفاده کنید.
 • در صورتی که دوست داشته باشید می توانید رشته خشکارها را آماده کنید و در فریزر نگه دارید. سپس هر زمان که مایل هستید آن را از فریزر خارج کرده و سرخ کنید.
 • اگر دوست دارید رشته خوشکار شما بافت نرمی داشته باشد می توانید آن را کمتر سرخ کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قلیه ماهی با تن ماهی x بخوانید...