علائم اولیه انفولانزای مرغی

علائم اولیه انفولانزای مرغی

علائم اولیه انفولانزای مرغی


علائم اولیه انفولانزای مرغی

آنفولانزای مرغی در چندسال اخیر در کشور شایع بوده است. به همین منظور در هلث کده می خواهیم علائم اولیه انفولانزای مرغی را به اطلاع شما هم میهنان عزیز برسانیم.

علائم اولیه بیماری als

آنفولانزای پرندگان یا مرغی، به گروهی از بیماری های عفونی گفته می‌شود که به‌وسیله‌ی ویرو‌س‌های آنفولانزایی ایجاد می‌شوند که پرندگان را عفونی کرده و آنها را بیمار می‌کند. H5N1، نوعی از آنفولانزای مرغی است که موجب عفونت شدید شده و میزان مرگ‌ومیر بالایی دارد.

آنفولانزای مرغی چیست؟

آنفلوآنزای پرندگان، گونه‌ای بیماری ویروسی است که ویروس عامل آن از خانوادهٔ Orthomyxooviridae است. این ویروس خود دارای سه تیپ A,B,C است. فقط نوع A آن می‌تواند در پرندگان ایجاد بیماری کند. این نوع آنفولانزا، علاوه بر پرندگان در حیوانات دیگری مانند خوک، اسب و همچنین انسان نیز شیوع پیدا می‌کند. آنفولانزای مرغی یکی از بیماری‌های خطرناک با منشا پرندگان و یک بیماری مشترک در میان انسان‌ها و حیوانات است. آنفولانزا (آنفلوآنزا یا به انگلیسی Influenza) یک بیماری ویروسی است که اخیرا نوع طیور آن در کشور‌های مختلف جهان شایع شده است. این بیماری می‌تواند بدون نشانه و خفیف بوده و یا فوق حاد و کشنده باشد.

علایم وجود این بیماری در انسان:

تب، سرفه، گلودرد، درد عضلات، احساس کسالت، عفونت چشم و ریه‌ها، تنگی نفس، خلط خونی و اسهال.
درمان
تنها داروی آنفلوآنزای مرغی برای انسان، تامی فلو (Oseltamivir) می‌باشد. کپسول آمانتادین به مقدار صد میلی گرم دوبار در روز و برای افراد بالغ و به ویژه کسانی که در تماس با مرغداری‌های آلوده هستند، ضرورت دارد. همچنین واکسن‌های متعددی در سراسر جهان تولید و توزیع می‌شود.

راه‌های کاهش خطر ابتلا به ویروس آنفلانزای مرغی از طریق پرندگان:

1– دور نگه داشتن کودکان از طیور و پرندگان: علاوه بر آن، ازگوشت‌های آماده و منجمد بسته‌بندی شده در کارخانه استفاده کنید. تماس نزدیک با پرندگان می‌تواند افراد را در معرض ابتلا قرار دهد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  علائم بارداری حین شیردهی

2– رعایت احتیاط در خانه: شستن دست‌ها، چند بار در روز. (مخصوصاً بعد از تماس با پرندگان، قبل از خوردن غذا و بعد از دستشویی رفتن.) خریداری طیوری که توسط تولید‌کنندگان مطمئن بسته‌بندی شده و مارک خورده است. استفاده از تخته‌ی جداگانه برای بریدن گوشت خام.

دست نزدن به پرندگان(مرغ، اردک، غاز، کبوتر،بلدرچین) و پرندگان وحشی. (چه زنده و چه مرده.) پختن مرغ و تخم‌مرغ، قبل از استفاده. (تخم مرغ باید طوری پخته شود که زرده و سفیده‌ی آن کاملاً سفت باشد. علاوه بر آن؛ مرغ و تخم مرغ خام را باید از دیگر غذاها دور نگه داشت.) پرهیز از استفاده‌ی گوشت خام.

3– گزارش بیماری و یا مرگ پرندگان خود را به مقامات.

4– مراجعه به نزدیک‌ترین درمانگاه محل سکونت: اگر بلافاصله پس از تماس با پرندگان مریض و یا مرده، علائم آنفولانزا از جمله تب در شما ظاهر شد برای درمان سریع به درمانگاه محل سکونت خود مراجعه کنید.

علائم بیماری پروستات

درمان های آنفولانزای مرغی

بنابر نظر سازمان جهانی بهداشت، داروهای ضدویروس می‌توانند جلوی تکثیر این ویروس در بدن را گرفته و بیمار را در مسیر بهبود قرار دهند. اوسلتامیویر (Oseltamivir) با نام تجاری تامیفلو (Tamiflu)، باید تا ۴۸ ساعت پس از شروع علائم، به بیمار داده شود تا بهترین تأثیر را داشته باشد. اما به علت بالا بودن نرخ مرگ‌ومیر این بیماری، پرشکان ممکن است، این دارو را حتی پس از گذشت این زمان هم تجویز کنند.

مقدار داروی تجویزی و طول درمان به‌ شدتِ بیماری بستگی دارد. این دارو در بدن بیماران مبتلا به مشکلات معده‌ای و روده‌ای به‌خوبی جذب نمی‌شود. تحقیقات نشان داده که این بیماری در برخی موارد نسبت به این نوع درمان مقاوم است. بیمارانی که مبتلا به آنفولانزای مرغی و یا مشکوک به آن هستند، باید در منزل و یا بخش مجزایی در بیمارستان نگهداری شوند.

پزشکان علاوه‌بر تجویز دارو، از بیمار می‌خواهند:

  • خوب استراحت کند؛
  • مایعات زیادی بنوشد؛
  • به‌خوبی تغذیه شود.
بیشتر بخوان بیشتر بدان  علائم اولین پریود شدن

آنها همچنین برای پایین آوردن تب بیمار و کاهش درد او، دارو تجویز می‌کنند.

بیماری‌های دیگری مانند ذات الریه باکتریایی نیز در بیماران مبتلا به ویروس H5N1 رایج است. این بیماران علاوه‌بر داروهای ویروسی، به آنتی بیوتیک هم نیاز دارند. برخی از بیماران هم دچار تنگی نفس شده که اکسیژن درمانی نیز می‌شوند.

علائم بيماري سل

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نی نی سایت چسبندگی رحم x بخوانید...