علائم اولیه بیماری دیسک کمر

علائم اولیه بیماری دیسک کمر

علائم اولیه بیماری دیسک کمر


علائم اولیه بیماری دیسک کمر

در این مقاله قصد داریم تا علائم اولیه بیماری دیسک کمر را برای شما عزیزان توضیح دهیم. برای درمان دیسک کمر راه های متفاوتی وجود دارد که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

علائم بیماری خود ایمنی

دیسک کمر چیست و علائم آن کدام است؟

یکی از شایع ترین بیماری در افراد دیسک کمر است با گسترش فناوری وکم تحرکی در افراد و نشستن زیاد و ایستادن طولانی مدت باعث ضعف در عضلات به ویژه در اطراف کمر شده و بر سلامت فرد تاثیر زیادی می گذارد . اکثر افراد در طول عمر خود دچار کمر درد می شوند اما می توان برای پیشگیری از کمر درد و فرسایش دیسک ها اقداماتی انجام داد. روش پیشگیری شامل موارد زیر می شود :

 • انجام تمرینات برا تقویت عضلات کمر و افزایش انعطاف پذیری آنها
 • به کار گیری عادات صحیح حرکتی
 • کم کردن وزن در صورت داشتن اضافه وزن

راههای درمان بیماری دیسک کمر

ورزش

تمرین اول:

تمرین اول درمان دیسک کمر با ورزش
تمرین اول

به شکم دراز بکشید و دستانتان را زیر شانه‌ها قرار دهید. دستان خود را به زمین فشار دهید تا شانه‌های شما شروع به بلند شدن کند.
عضلات پشت خود را ریلکس کنید و برای یک دقیقه در همین وضعیت قرار بگیرید. این روش به عنوان درمان دیسک کمر با ورزش شناخته می‌شود و بسیار موثر است.

تمرین دوم:

تمرین دوم درمان دیسک کمر با ورزش
تمرین دوم

تمرین دوم را با قرارگیری در حالت چهار دست و پا شروع کنید. یک پا را بالا  آورده و صاف کنید و همزمان دست مخالف را بالا بیاورید.
به مدت پنج ثانیه نگه دارید و سپس این حرکت را برای دست و پای مخالف انجام دهید. 12_8 تکرار برای هر پا انجام دهید. این تمرین برای افزایش ثبات پشت حین انجام حرکات دست‌ها و پاها بسیار مفید است و به عنوان نمونه مهم ورزش برای درمان دیسک کمر شناخته می‌شود.

تمرین سوم:

تمرین سوم درمان دیسک کمر با ورزش
تمرین سوم

به پشت دراز بکشید و پاهای خود را خم کنید تا کف پا روی زمین قرار بگیرد. عضلات شکمی خود را سفت کنید و پشت خود را به زمین فشار دهید.
پاهایتان را به داخل سینه بکشید و 30_15 ثاینه نگه دارید. سپس برای پای دیگر هم انجام دهید. این درمان خانگی دیسک کمر را پنج تکرار برای هر پا انجام دهید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  علائم بیماری زبان

تمرین چهارم: کشش عضلات همسترینگ

تمرین کشش عضلات همسترینگ برای درمان دیسک کمر
تمرین چهارم: کشش عضلات همسترینگ 

برای درمان دیسک کمر با ورزش دادن به عضلات همسترینگ، به پشت دراز بکشید و یکی از پاهای خود را بالا آورده و با استفاده از یک بند، کشش ملایمی ایجاد کنید؛ این کشش را باید پشت پای خود احساس کنید. 20_15 ثانیه این کشش را نگه دارید و دو تا چهار بار برای هرپا انجام دهید.

تمرین پنجم: پل زدن

تمرین پنجم درمان دیسک کمر با ورزش
تمرین پنجم: پل زدن

به پشت دراز بکشید و پاهای خود را خم کنید تا کف پا روی زمین قرار بگیرد. حالا سعی کنید باسن خود را به هم فشار داده و همزمان لگن‌تان را از روی زمین بلند کنید. شانه‌ها، لگن و زانوهای شما باید در یک راستا قرار بگیرند.
حدود 6 ثانیه نگه دارید و به وضعیت اولیه بازگردید. برای درمان دیسک کمر با ورزش، این تمرین را هشت الی ده بار تکرار کنید.

تمرین ششم: اجتناب از صاف بالا آوردن پاها

تمرین SLR برای درمان دیسک کمر
تمرین ششم: اجتناب از صاف بالا آوردن پاها

بالا آوردن پا بصورت صاف گاهاً به عنوان یکی از تمرینات مفید برای تقویت عضلات شکمی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صورتی‌که عضلات شکمی به اندازه کافی قوی نباشند، این تمرین باعث افزایش کمر درد می‌شود.
برای درمان خانگی دیسک کمر، بجای این حرکت یک پای خود را خم کرده و سعی کنید عضلات شکمی خود را منقبض نمایید. سپس پای دیگر را مستقیم بالا بیاورید. این تمرین (SLR Stretch) را برای هر پا 10 بار تکرار کنید تا اثر آنرا روی درمان فتق دیسک کمر مشاهده کنید.

تمرین هفتم: تمرین تکیه به دیوار

تمرین هفتم درمان دیسک کمر با ورزش
تمرین هفتم: تمرین تکیه به دیوار 

25_20 سانتی متر از دیوار فاصله گرفته و سپس به دیوار تکیه دهید تا کمر شما صاف و به دیوار بچسبد. آرام آرام به سمت پایین بیایید تا زانوهایتان خم شود. پشت خود را به دیوار فشار داده و تا ده بشمارید. 12_8 تکرار انجام دهید.

علائم بیماری ذات الریه

از علائم بیماری دیسک کمر

بدن انسان ممکن است در هر بخشی از ستون فقرات، از گردن تا پشت کمر دچار بیرون‌زدگی دیسک کمر یا ضعیف شدن آن شود که همه‌ی ما آن‌را با عنوان «دیسک کمر» می‌شناسیم. ضعف دیسک در قسمت پایینی کمر، معمولا شایع‌ترین نوع دیسک کمر است. همان‌طور که می‌دانید؛ ستون فقرات شبکه‌ی پیچیده‌ای از اعصاب و عروق خونی است که دیسک کمر می‌تواند فشار زیادی به این اعصاب و عضلات اطراف آن وارد کند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  علائم بارداری شیمیایی

دیسک کمر معمولا با علایم زیر همراه است:

 • درد و بی‌حسی، اغلب در یک سمت بدن؛
 • دردی که به دست یا پا هم کشیده می‌شود؛
 • دردی که شب‌ها یا با انجام حرکات خاص شدت می‌گیرد؛
 • دردی که بعد از نشستن یا بلند شدن بیشتر می‌شود؛
 • دردی که بعد از پیاده‌روی‌های کوتاه به وجود می‌آید؛
 • ضعف عضلانی غیرقابل توصیف؛
 • مورمور شدن، درد یا سوزش در مناطق آسیب‌دیده.

میزان درد در افراد مختلف ممکن است متفاوت باشد. اگر چنانچه علایم دیسک کمر شما، خود را با بی‌حسی یا مورمور شدن نشان داد حتما به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است این مشکل توانایی شما در کنترل عضلات‌تان را مختل کند.

علائم بیماری دیستروفی

اقدامات اولیه برای کنترل درد ناشی از پارگی دیسک کمر چیست؟

زمانی که برای نخستین بار، علائم درد شدید پارگی دیسک کمر ظاهر می‌شوند، کنترل درد بسیار ضروری است. برای کنترل درد می‌توان از موارد زیر کمک گرفت:

 • استفاده از یخ: برای کاهش درد ناشی از پارگی دیسک کمر می‌توان از کیسه آب سرد و یخ برای کاهش التهاب و اسپاسم استفاده کرد. ماساژ با یخ هم ایده خوبی است. یخ تا ۴۸ ساعت بعد از شروع کمر درد، مؤثرترین درمان خواهد بود.
 • داروهای رفع درد: پزشکان معمولا برای رفع درد دیسک کمر در شروع پارگی دیسک کمر، داروهایی بدون نیاز به نسخه مانند داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAID) یعنی ایبوپروفن یا ناپروکسن را برای رفع درد و التهاب توصیه می‌کنند.
 • شُل‌کننده ماهیچه: احتمال وقوع اسپاسم و گرفتگی عضلات همراه با پارگی دیسک کمر وجود دارد. استفاده از داروهای شل‌کننده ماهیچه به کاهش درد اسپاسم کمک می‌کند.
 • درمان با گرم کردن: استفاده از گرما و کیسه آب گرم تا ۴۸ ساعت بعد از پارگی دیسک کمر مفید واقع می‌شود. کیسه آب گرم، کمپرس آب گرم و نوارهایی مخصوص که با چسباندن در ناحیه درد گرما ایجاد می‌کنند هم گزینه‌های خوبی برای رفع درد هستند. گرمای مرطوب مثل گرمای حمام هم اثرات مثبتی دارد.
 • ترکیب یخ و گرما: برخی از افراد برای کاهش درد به‌طور متناوب از کیسه یخ و آب گرم استفاده می‌کنند.
بیشتر بخوان بیشتر بدان  علائم اولیه بیماری پروانه ای

بهتر است استراحت مطلق و خوابیدن در رختخواب هم به یک تا دو روز محدود شود، زیرا استراحت بیش‌ازحد باعث خشک شدن بدن و درد بیشتر می‌شود. بهتر است بعد از یک تا دو روز استراحت، فعالیت‌های سبک و حرکات تمرینی تکرارشونده‌ای (با در نظر گرفتن وقفه و استراحت) انجام شود. پرهیز از وزنه‌برداری و حرکات ورزشی شدید هم ضروری است.

علائم اولیه بیماری دیسک کمر

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علائم بارداری نی نی سایت x بخوانید...