علائم اولیه بیماری als

علائم اولیه انفولانزای مرغی

علائم اولیه انفولانزای مرغی


علائم اولیه بیماری als

در این مقاله سعی داریم شما را با علائم اولیه بیماری als آشنا کنیم. چنان که علاقه مندید درباره این بیماری بیشتر اطلاعات داشته باشید، این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

علائم بیماری پروستات

علائم بيماري سل

ALS چیست؟

ALS یک اختلال عصبی دژنراتیو پیشرونده غیر قابل درمان است. به دلایلی که هنوز کشف نشده اند، سلول های عصبی مغز و نخاع که حرکت ارادی عضلات را کنترل می کنند به تدریج دچار اختلال می شوند. در نتیجه عضلات کم کم از کار می افتند و منجر به فلج شدن و در نهایت مرگ بیمار می شوند. این فرایند معمولا در طول دو تا پنج سال رخ می دهد.

این بیماری فقط سلول های نورون حرکتی تحتانی را تحت تاثیر قرار می دهند. این سلول ها کنترل بخش بزرگی از فعالیت های بدن مانند حرکت دست و پا، بلع و حتی برخی از حرکت های سیستم تنفسی را به عهده دارند. لازم به ذکر است که این بیماری بر روی حواس و قدرت تفکر تاثیری نمی گذارد و به ندرت باعث احساس درد در بیمار می شود.

بیماری ALS یک بیماری نسبتا نادر است. سالانه نزدیک به 5000 مورد جدید در آمریکا تشخیص داده می شود. این بیماری معمولا در سنین بالای 40 سال بروز می کند و میزان شیوع آن در مردان بیشتر از زنان است.

علائم بیماری اعصاب

علائم بیماری als

علائم بیماری als معمولا در اواخر دهه‌ی ششم و اوایل دهه‌ی هفتم زندگی خود را نشان می‌دهند.

پیشرفت این بیماری بین افراد مختلف، فرق دارد. در مراحل اولیه، نشانه‌های بیماری als ممکن است اصلا قابل‌توجه نباشند، اما ضعف ناشی از این بیماری با گذشت زمان عینی‌تر می‌شود.

نشانه‌های رایج بیماری als عبارت‌اند از:

 • دشواری در انجام کارهای روزمره‌ای مثل راه‌رفتن؛
 • سستی بدن؛
 • ضعف در پاها، دست‌ها و مچ‌های پا؛
 • گرفتگی و انقباض عضلات دست‌ها، شانه‌ها و زبان؛
 • دشواری در نگه‌داشتن بدن در وضعیت مناسب و بالا نگه‌داشتن سر؛
 • انفجار کنترل‌نشده‌ی خنده یا گریه، که به بی‌اختیاری عاطفی معروف است؛
 • تغییرات شناختی؛
 • نامشخص صحبت کردن و مشکل در تنظیم مناسب صدا؛
 • درد؛
 • خستگی؛
 • مشکل با بزاق و مخاط؛
 • در مراحل بعدی، مشکل در تنفس و بلع.
بیشتر بخوان بیشتر بدان  علائم بیماری هموفیلی چیست؟

ضعف پیشرفته‌ی عضلانی در همه‌‌ی موارد ابتلا به بیماری als اتفاق می‌افتد، اما شاید اولین نشانه‌ی آن هم نباشد.

نشانه‌های اولیه اغلب عبارت‌اند از کُندی، خستگی غیرطبیعی عضلات، گرفتگی و انقباض عضلات، و صحبت نامشخص. با پیشرفت بیماری ای ال اس، نشانه‌ها به همه‌ی قسمت‌های بدن سرایت می‌کنند.

بعضی مبتلایان ممکن است در تصمیم گیری و قدرت حافظه هم دچار مشکل شوند که درنهایت به‌نوعی دمانس معروف به زوال عقلی پیشانی‌گیجگاهی (frontotemporal dementia) منجر خواهد شد.

بی‌اختیاری عاطفی هم ممکن است باعث نوساناتی در حس‌وحال و واکنش‌های هیجانی شود.

درمان فیزیکی اسکلروز جانبی آمیوتروفیک  :

ورزش روزانه یک بخش بسیار مهم مدیریت ای ال اس برای حفظ انعطاف پذیری مفاصل و جلوگیری از منقبض شدن ماهیچه ها است.

اسکلروز جانبی آمیوتروفیک و شغل درمانی :

برای جهت یابی فعالیت های روزانه مثل کار، مراقبت شخصی و نظافت، تحرک، یک مشاور تکنیک های را برای حفظ انرژی، مدیریت فعالیت های روزانه و بهبود دامنه حرکت پیشنهاد می کند.

رژیم غذایی خاص برای کنترل و درمان اسکلروز جانبی آمیوتروفیک:

از آنجا که ای ال اس شروع به محدود کردن عملکرد ماهیچه ها در مری می کند، نارسای بلع ، دشواری در بلعیدن، منجر به کاستی های تغذیه ای می شود. بیماران ای ال اس باید غذای نرم انتخاب کنند که با دقت انتخاب شده اند. همانطور که توانایی بلع بدتر می شود، لوله تغذیه شکم از نظر پزشکی گزینه پیشنهاد شده برای اطمینان از مصرف کافی غذا و مایعات است.

دستگاه های ارتباطی درمان اسکلروز جانبی آمیوتروفیک  :

دیزآرتری عبارت پزشکی برای مشکلات گفتاری است که با زوال ماهیچه های گلو در ای ال اس ایجاد می شود. عدم توانایی در برقراری ارتباط تنها نمی تواند برای بیماران ای ال اس و خانواده های آن ها ناامید کننده باشد ، بلکه منجر به احساس انزوا نیز می شود. با این حال ، چند دستگاه ارتباطی می تواند بسته به سطح دشواری گفتار و انحطاط عضلانی در اندام های بالایی در نظر گرفته شود. اگر ماهیچه های دست کاربردی هستندبا تایپ کردن ، یا استفاده از یک کامپیوتر کوچک ، وسیله گفتار مصنوعی برای برقراری ارتباط مفید هستند.
اعضای خانواده / پرستار باید به دنبال مشاوره ، پشتیبانی باشند :
شروع و پیشرفت بیرحمانه می تواند برای وری فرد ، خانواده و دوستانشان موثر باشد. هر کسی از ترس و عصبانیت، دست وپنجه نرم می کند حتی هنگامی که فعالیت های روزمره را اداره می کنند. به همین دلیل است که باید مشاوره بگیریم تا بهتر با آن مقابله کنیم و شرایط را مدیریت کنیم. این ایده ای خوب برای پیوستن به گروه های پشتیبانی و حتی دسترسی به خانواده و دوستان است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نی نی سایت علائم بارداری پوچ x بخوانید...