علائم اولیه fip

علائم اولیه fip

علائم اولیه fip


علائم اولیه fip

اگر می خواهید درباره ی علائم اولیه fip در حیوانات به خصوص گربه اطلاعاتی به دست آورید، این مقاله را تا انتها دنبال کنید. همراه ما باشید.

علائم هپاتيت c

FIP چیست؟

FIPیا التهاب(تورم) عفونی صفاق گربه سانان یکی از مهلکترین بیماری های ویروسی شناخته شده در گربه هاست .صفاق یک پرده نازکی است که دیواره‌های حفره شکم و بخش بزرگی از احشاء داخل شکمی را می‌پوشاند. این بیماری کشنده اغلب درمحل های دیده میشود که در تعداد زیادی گربه نگهداری میشود.عوامل دیگری مثل تحت استرس بودن،فقر غذایی ،انگلها و غیره نیز در ایجاد این بیماری میتواند دخیل باشد.عامل FIP ویروس کم ازار کرونا ویروس است که باعث اسهال خفیف میشود.این ویروس بی ازار بنا به دلایلی که هنوز نامشخص نیست میتواند تغییر پیدا کرده و تبدیل به ویروس مهلک ایجاد کننده FIP شود.

علائم اولیه fip در گربه

علائم اوليه FIP شامل ضعف و بي‌حالي پيش‌‌رونده، تب متناوب، عدم تغییر در اشتها یا گاهی بداشتهايي و كاهش وزن مي‌باشد. گربه‌هاي مبتلا به FIP مخصوصاً بچه ها رشد كند و آهسته‌تري نسبت به ديگر هم‌سن هایشان دارند. اغلب لاغر و پوشش موي كم‌جلا و نامناسبي دارند. تظاهر علایم بيماري از زمان الوده شدن حیوان به ویروس بسته به فرم آن از دو هفته تا چند سال مي‌تواند متغير باشد.

FIP مي‌تواند به دو فرم در گربه‌ها ديده شود:

1- فرم تر يا ترشحی یا حاد
2- فرم خشك يا بدون ترشح یا مزمن
ندرتاً يك گربه مي‌تواند به هر دو فرم بيماري مبتلا شود. هركدام از اين فرم‌ها علائمي مختص به خود را داشته و از هم‌ديگر متمايز هستند. بنابراين FIP مي‌تواند در هر گربه علائمش كاملاً متفاوت از سایر گربه های مبتلا باشد.
گربه‌هاي مبتلا به فرم تر  يا ترشحی به علت وارد شدن صدمه به عروق و نشت کردن مایع خون به خارج از رگ  معمولاً شکمشان در اثر تجمع این مايعات که عموما زرد رنگ شفاف، غليظ و چسبناك هستند  متورم شده و حالت بادكردگي به خود میگیرند به‌طوري كه به نظر مي‌رسد گربه حامله است. اين مايعات و ترشحات همچنين مي‌توانند به اطراف ريه‌ها رفته و با محدود نمودن فضاي اطراف ان سبب تنگی نفس حيوان گردند. از آنجاييكه بچه‌گربه‌هاي مبتلا به انگل‌هاي روده‌اي نيز فرم شکمشان ممکن است متورم و بادكرده‌ باشد گهگاه ممكن است با  FIP نوع تر در تشخيص اشتباه شوند.
فرم ترشح دار بيماري بسيار شايع‌تر از فرم خشك است.
حیوان میتواند هوشیار یا بی حال باشد.تب خفیف،کاهش وزن،تنگی نفس،افزایش ضربان قلب،تورم کیسه بیضه ،رنگ پریدگی مخاط یا زردی از خود نشان دهد. كمتر از 10 درصد گربه‌هاي مبتلا به نوع ترشحی علائمي چشمي و يا عصبي از خود نشان مي‌دهند. تغيير در رنگ عنبيه مي‌تواند از علائم چشمي اين بيماري به حساب آيد.

25-33درصد گربه‌هايي كه فرم خشك مبتلا مي‌شوند مي‌توانند علائم عصبي حاصل از درگیری نخاع و یا مغز مثل:

ناهماهنگي در حركت، شل شدن پاهاي عقبي،حرکات سریع چشم، تشنج، تغييرات رفتاري، كج شدن سر و غيره را از خود نشان دهند. علائم فرم خشك معمولاً بسيار مبهم و غيراختصاصي هستند. مشکلات چشمی از علایم مهم این فرم از بیماری هستند.
کلیه حق و حقوق این سایت طبق قوانین نشر و انتشار متعلق به کلینیک دامپزشکی آران میباشد و و هرگونه استفاده از مطالب ، طرح ها و تصاویر پیگرد قانونی دارد.
گربه‌هاي مبتلا به فرم خشك تدريجاً وزن كم كرده، اشتهايشان را از دست مي‌دهند كه سبب ضعف و بي‌حالي مي‌گردد. در نوع خشك شروع علايم معمولاً بسيار تدریجی و آهسته پدیدار مي‌شوند .علايم این فرم بيشتر مرتبط با ارگاني است كه صدمه بيشتري ديده است.
گربه‌هاي مسن‌تر بیشتر به فرم خشك FIP و بچه گربه‌ها و گربه‌هاي جوان یا پیر به نوع تر بيماري دچار مي‌شوند. در نوع خشك توده‌هاي عفوني كوچكي گهگاه بر روي كليه، كبد، غدد لنفاوی روده‌ها و خود روده ايجاد كند که در سونوگرافی این توده ها می توانند به تشخیص بیماری کمک کنند.

علائم اولیه cva

بیشتر بخوان بیشتر بدان  علائم بارداری ماهی زبرا

گربه مبتلا به fip چقدر عمر میکند؟

گربه های جوان کمتر از ۲ سال و گربه های بالای ۱۰ سال بیشتر در معرض ابتلا هستند و شرایط بد جسمی، شیوع عفونت واسترس باعث بیشتر آلوده شدن گربه ها میشود.
این بیماری در مکانهایی که جمعیتی از گربه ها دیده میشوند بیشتر میباشد.این بیماری در حال غیر قابل درمان میباشد اما با حمایت و درمان او میتوان علائم بیماری رات کاهش داد و عمری طولانی تر به او داد.fip مرطوب تا ۳ بعد از ابتلا میتواند زنده بماند.

مایعات جمع شده برای جلوگیری از عوارض بیشتر تخلیه شوند.
گربه بایستی تزریق خون و مایعات شود و رژیم غذایی خاط داشته باشد.
اگر عفونت ثانویه اتفاق افتاد تجویز آنتی بیوتیک لازم است

علائم اولیه هپاتیت آ

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نی نی سایت چسبندگی رحم x بخوانید...