علائم بيماري پانكراس

علائم بيماري پانكراس

علائم بيماري پانكراس


علائم بیماری پانکراس چیست

علائم بيماري پانكراس یا لوزالمعده چیست؟ سرطان پانکراس چه علائمی دارد و برای درمان باید چه کاری انجام داد؟ پاسخ تمام سوالات خود را در این پست مشاهده خواهید کرد.

علائم بيماري تالاسمي

 لوزالمعده یا پانکراس Pancreas چیست؟

غده‌ای پهن و دراز است که در قسمت فوقانی شکم و پشت معده قرار گرفته‌است. لوزالمعده متشکل از سه قسمت سر، تنه و دم است. قسمت سر آن در قوسی از اثنی‌عشر (دوازدهه) قرار گرفته‌است. تنه لوزالمعده در پشت معده قرار دارد و دم آن تا نزدیک طحال امتداد دارد. وزن پانکراس حدود صد گرم است. پانکراس هم یک غده درون ریز (غده‌ای که ترشحات آن با نام هورمون وارد جریان خون می‌شوند) و هم یک غده برون ریز (غده‌ای که ترشحات آن به خارج از بدن هدایت می‌شود) است که آنزیمها و مواد دیگری ترشح می‌کند که مستقیماً وارد محیط روده شده و به هضم پروتئین، چربی و کربوهیدرات کمک می‌کنند.

علائم بيماري پانكراس

علائم بیماریهای پانکراس

سرطان پانکراس اغلب تا زمانی که به مراحل پیشرفته ی خود نرسیده باشد، غیر قابل تشخیص است. در این مراحل، درمان مشکل خواهد بود. در اکثریت قریب به اتفاق موارد، علائم سرطان پانکراس زمانی بروز می کنند که سرطان رشد و شروع به پخش شدن کرده است.

از آنجا که بیش از 95% از سرطان های پانکراس از نوع تومور های بدخیم درون ریز می باشند، در ابتدا علائم مربوط به این نوع توضیح داده می شود و در نهایت علائم نوع های غیر شایع تر بیان خواهد شد.

علائم سرطان پانکراس (لوزالمعده) با توجه به محل آن

در ابتدا سرطان پانکراس در سکوت و بدون درد رشد می کند. زمانی که سرطان به اندازه ی کافی بزرگ شود، علائم آن بروز می کند. در این مرحله سرطان در خارج از پانکراس نیز رشد کرده است. بسته به محل تومور در پانکراس، علائم می توانند متفاوت باشند:

 • سرطان پانکراس در بالای سر پانکراس تمایل دارد که علائمی مانند موارد فوق ایجاد کند: کاهش وزن، زردی پوست، ادرار تیره، مدفوع کم رنگ، خارش، تهوع، استفراغ، شکم درد، کمر درد و بزرگ شدن غدد لنفاوی در گردن.
 • سرطان پانکراس در بدنه یا دم پانکراس، معمولا باعث علائمی مانند شکم یا کمر درد و کاهش وزن می شود.
بیشتر بخوان بیشتر بدان  علائم بارداری چند روزه

به طور کلی علائم در سرطان هایی که در سر پانکراس رخ می دهند زودتر نمایان می شوند تا آن هایی که در بدنه و یا دم پانکراس به وجود می آیند.

علائم گوارشی 

از آنجایی که سرطان پانکراس در اطراف اعضای مهمی از سیستم گوارشی قرار دارند، علائم گوارشی آن اغلب برجسته تر است. این علائم عبارتند از:

 • شکم درد. بیش از 80% از افراد مبتلا به سرطان لوزالمعده در مرحله ای که تومور در حال رشد است حتما با شکم درد مواجه می شوند. سرطان لوزالمعده می تواند باعث ایجاد دردی مبهم در قسمت فوقانی شکم شود که از این ناحیه به پشت منتشر می شود. درد ممکن است بیاید و برود.
 • نفخ. برخی از مبتلایان به سرطان پانکراس یک احساس سیر شدن زودرس دارند و یا یک تورم ناراحت کننده را در شکم خود حس می کنند.
 • تهوع
 • اسهال
 • مدفوع کم رنگ. اگر مجرای تخلیه ی صفرا به روده توسط سرطان لوزالمعده مسدود شده باشد ممکن است مدفوع رنگ قهوه ای خود را از دست بدهد و کم رنگ و یا خاک رسی رنگ شود. ادرار نیز ممکن است تیره تر شود.

علائم بيماري پانكراس

علائمی که در کل بدن نمایان می شوند

سرطان لوزالمعده همانطور که در حال رشد و گسترش است، روی کل بدن نیز تاثیر می گذارد. این حالت باعث ایجاد علائمی مانند موارد زیر می شود:

 • کاهش وزن
 • کسالت
 • از دست دادن اشتها
 • افزایش قند خون. برخی از افراد مبتلا به دیابت، به علت اختلال ناشی از دیابت که باعث ناتوانی پانکراس در تولید انسولین می شود، به سرطان لوزالمعده دچار می شوند. (با این حال اکثریت قریب به اتفاق افرادی که بیماری دیابتِ آنها تازه تشخیص داده می شود، در همان لحظه به سرطان پانکراس مبتلا نیستند.)

علائم پوستی 

 • زردی پوست: وقتی که سرطان پانکراس مجرایی که صفرا را به روده منتقل می کند، مسدود کند، اجزای تشکیل دهنده ی مایع صفرا به خون بازگشته و باعث زردی پوست و چشم ها می شود. همین انسداد باعث تیرگی ادرار و کم رنگ شدن مدفوع می شود.
 • خارش: افراد مبتلا به سرطان پانکراس گاهی اوقات خارش سراسری را گزارش می کنند. انسداد مجاری صفراوی معمولا باعث این قضیه می شود.
بیشتر بخوان بیشتر بدان  علائم بارداری سردرد

علائم بیماری تخمدان چیست

آزمایش های سرطان لوزالمعده

برای اینکه دکتر شما بفهمد آیا شما مبتلا به سرطان لوزالمعده هستید و یا نه معمولا چندین تست برای یافتن ابتلا تشخیص و نیز تشخیص مراحل سرطان وجود دارد. برای این که درمان موثر و به موقع انجام شود یافتن اینکه شما در چه مرحله‌ای از سرطان لوزالمعده هستید ضروری است و اینکه آیا می توان با جراحی با این سرطان مقابله کرد یا خیر.

این تست ممکن است شامل این موارد باشد:

تست فیزیکی  برای چک کردن علائم کلی سلامت و نیز مرور سابقه سلامت شما مانند بیماری های قبلی و یا عادت های غذایی مربوط به سلامت

تست هایی برای اندازه گیری میزان هورمون ها و مواد شیمیایی مشخص در بدن شما بیلی روبین یکی از مواردی است که در این تست ها مورد آزمایش قرار میگیرد. همچنین ممکن است قسمتی از خون اوریون و یا بافت های شما برای تشخیص اینکه به چه سرطانی مبتلا هستیم آزمایش شود. در این آزمایش نشانگر های تومور های مختلف از هم تمایز داده می‌شوند

 سونوگرافی ام آر آی سی تی اسکن و توموگرافی گسیل پوزیترون از جمله اسکن هایی است که ممکن است بر روی شما انجام شود این اسکن ها تصویر های جزئی و دقیق از لوزالمعده و اندام های اطراف آن به دکتر ارائه می کند.

لاپراسکوپی عمل دیگری است که برای چک کردن اندام ها و آزمایش علائم بیماری انجام میشود در این آزمایش ممکن است قسمتی از بافت شما برای آزمایش در آزمایشگاه برداشته شود

علائم بیماری تب راجعه

سخن اخر

تعداد بسیار کمی از افرادی که دچار سرطان لوزالمعدا شده اند ، علائم اولیه نشان دهنده ی تشخیص به زودی یک بیماری را دارند متاسفانه، تحقیقات در تشخیص هر نوع الگوی پیش بینی شده قبل از پیشرفت بیماری ناتوان مانده اند .

ناپایداری و نادری این شرایط ، سختی فهمیدن علائم اولیه در مبتلا شدن به این بیماری را نشان میدهد ؛ این امر بیان از آن دارد که علائمی مانند کاهش وزن غیر عمدی ،بی اشتهایی مداوم ، زرد شدن چشم و پوست ، ادرار پر رنگ، کم رنگ شدن مدفوع نشانه ی ابتلا به سرطان است البته در سازگاری یا بدتر شدن ناراحتی ، حالت تحوع و استفراغ و اسهال اختلاف نظر وجود دارد پس اگر حس کردید مشکلی وجود دارد به دکتر مراجعه کنید .

بیشتر بخوان بیشتر بدان  علائم اولیه cva

علائم بيماري پانكراس

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نی نی سایت علائم بارداری پوچ x بخوانید...