علائم بیماران اسکیزوفرنی

علائم بیماران اسکیزوفرنی

علائم بیماران اسکیزوفرنی


علائم بیماری اسکیزوفرنی چیست

در این مقاله سعی داریم شما را با علائم بیماران اسکیزوفرنی آشنا کنیم. اگر می خواهید با این بیماری بیشتر آشنا شوید، این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

علائم بیماری برونشیت

اسکیزوفرنی در دوران کودکی نوعی اختلال روانی نادر ولی شدید است که در آن کودکان رفتار غیرطبیعی از خود نشان می‌هند. اسکیزوفرنی شامل طیف گسترده‌ای از مشکلات شناختی، رفتاری و احساسی است. این بیماری ممکن است منجر به مشکلات دیگری چون توهم، هذیان، تفکر و رفتار ناسازگارانه شود که توانایی عملکرد کودک را مختل می‌کند.

اسکیزوفرنی دوران کودکی اساسا شبیه اسکیزوفرنی دوران بزرگسالی است با این تفاوت که زودتر در زندگی رخ می‌دهد و تاثیر عمیقی بر رفتار و پیشرفت کودک دارد. اسکیزوفرنی نوعی بیماری مزمن است که نیاز به درمان طولانی‌مدت دارد. تشخیص و درمان  زودهنگام این بیماری در دوران کودکی وضعیت کودکان را به‌طور قابل توجهی بهبود می‌بخشد.

علائم بیماری اسکیزوفرنی در کودکان

اولین نشانه های اسکیزوفرنی کودکان شامل مشکلات رشد از قبیل تاخیر در گفتار، چهار دست و پا رفتن غیر طبیعی یا خیلی دیر، دیر راه افتادن و سایر رفتارهای حرکتی غیر طبیعی مانند تکان دادن دست یا سر است. تشخیص علائم اسکیزوفرنی در دوره نوجوانی نیز ممکن است بسیار سخت باشد چون برخی نشانه های اولیه این بیماری در نوجوانان با علائم رشد و رفتارهای طبیعی این دوره کاملا شباهت دارند، رفتارهای طبیعی نوجوانان در دوره نوجوانی عبارتند از:

• کناره گیری از خانواده و دوستان
• افت عملکرد تحصیلی
• مشکلات خواب
• تحریک پذیری یا حالت افسردگی
• کمبود انگیزه
• رفتار عجیب و غریب
• مصرف مواد مخدر
• در مقایسه با علائم اسکیزوفرنی در بزرگسالان، نوجوانان ممکن است کمتر دچار هذیان شوند و بیشتر توهم بینایی داشته باشند.

علائم بيماري بيضه

تفاوت اسکیزوفرنی و اوتیسم در کودکان

اسکیزوفرنی کودک از سال ۱۹۸۰ تاکنون به‌عنوان یک تشخیص جداگانه در نظر گرفته می‌شود. قبل از این زمان، کودکانی که امروزه مبتلا به اوتیسم شناخته می‌شوند، به ‌عنوان بیمار اسکیزوفرنی فرض می‌شدند. با این‌ وجود، این سردرگمی امروز نیز وجود دارد، زیرا کودکان مبتلا به اسکیزوفرنی به دلیل نادر بودن و داشتن علائم خصمانه و رفتارهای مخالف ممکن است به‌صورت غلط، مبتلا به اختلال رفتاری دیگری تشخیص داده شوند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  علائم بیماری ذهنی

این سردرگمی تا حدی قابل‌ درک است زیرا یافته‌های مرتبط با خانواده، ژنتیک و تجسم سازی شباهت‌های زیادی را میان اوتیسم و اسکیزوفرنی نشان داده‌اند. توضیحات اولیه‌ای که برای طبقه‌بندی اوتیسم مورد استفاده قرار می‌گرفت شامل رفتار غیرمعمول و غیر قابل‌ انکار، عدم توسعه هویت جدا از مادر، ناهماهنگی عمومی، زمختی اندام‌ها و عدم رشد کافی بود. در ادامه می‌توانید پی ببرید که چگونه علائم اسکیزوفرنی کودک با این تعاریف و علائم از اوتیسم مقایسه می‌شود.

یافته‌های علم ژنتیک مولکولی همچنین نشان‌دهنده همپوشانی اختلالات رشدی و اسکیزوفرنی است. علاوه بر این، آسیب‌پذیری ژنتیکی مرتبط با اسکیزوفرنی در اختلال دوقطبی نیز دیده شده است.

علائم بیماری اوریون

علائم بیماران اسکیزوفرنی

درمان اسکیزوفرنی

گزینه‌های درمانی زیادی برای اسکیزوفرنی دوران کودکی وجود ندارد. درمان اسکیزوفرنی دوران کودکی معمولا ترکیبی از روش‌های درمانی و استفاده از دارو است. بسیاری از مطالعات در تلاش برای تعیین درمان‌های بیش‌تر و بهتر اسکیزوفرنی دوران کودکی انجام شده‌اند، اما تا کنون تنها برای یک نوع روش درمانی و دو مورد دارو شواهدی وجود دارد.

۱. بازی درمانی

همانند هر بیماری روحی روانی، درمان نقش مهمی در کاهش علائم و بهبود کیفیت زندگی دارد. مطالعات نشان داده‌اند که شرطی شدن فعال و بازی درمانی، شکل‌های موفقیت‌آمیزی از درمان هستند. یک مطالعه نشان داد که بسیاری از بیماران پس از شرطی شدن فعال بهبود ذهن و گفتار را تجربه کردند. بازی درمانی برای کمک به کودک جهت درک شرایط و نحوه‌ی مدیریت علائم و احساسات طراحی شده‌است.

۲. داروها

برخی از کودکان مبتلا به اسکیزوفرنی در دوران کودکی ممکن است با نورولپتیک‌های آتیپیکال درمان شوند، اگر چه بعضی از کودکان به این درمان پاسخ نمی‌دهند. مطالعات انجام شده، از مصرف کلوزاپین در درمان اسکیزوفرنی دوران کودکی حمایت می‌کنند. بسیاری از بیمارانی که کلوزاپین را مصرف می‌کنند، در کاهش علائم بیماری روحی موفق هستند. با این حال، کلوزاپین می‌تواند یک سری عوارض جانبی جدی داشته باشد و مهم است که والدین و متخصصان به دقت مراقب کودک‌شان که کلوزاپین مصرف می‌کند،‌ باشند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  علائم ظاهری بارداری خارج از رحم

۳. کمک گرفتن از یک فرد حرفه‌ای

اگر فرزندتان علائم اسکیزوفرنی در دوران کودکی را نشان می‌دهد مهم است که هر چه سریع‌تر برای درمان اون اقدام کنید. درمانگران و روانپزشکان، کودک و علائم او را ارزیابی می‌کنند و همه‌ی احتمالات دیگر را قبل از تشخیص اسکیزوفرنی دوران کودکی رد می‌کنند. آن‌ها به کمک شما و معلمان مدرسه قادر خواهند بود که علائم و علل احتمالی را شناسایی کنند.

حتی اگر بعد از انجام بررسی‌ها معلوم شود که این بیماری در فرزند شما وجود ندارد، علائم و نشانه‌های اسکیزوفرنی دوران کودکی موجب نگرانی هر پدر و مادری می‌شود و ممکن است بیماری مهم دیگری در کودک تشخیص داده شود. برای این‌که فرزندتان در این دنیا، مدرسه و خانه کارآمدتر باشد، مهم است که پس از دیدن علائم و نشانه‌ها سریعا او را نزد یک درمانگر ببرید. هر چه درمان زودتر آغاز شود، بیش‌تر احتمال دارد که روش‌های درمانی یا داروی تجویز شده توسط درمان‌گر، نتیجه‌ای موفقیت‌آمیز داشته باشند.

علائم بیماران اسکیزوفرنی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواص مرزنجوش x بخوانید...