علائم بیماری اوتیسم

علائم بیماری اوتیسم

علائم بیماری اوتیسم


علائم بیماری اوتیسم در کودکان

اختلال اوتیسم از کودکی خود را نشان می دهد و نشانه های اولیه آن غالبا در کودکی و نوجوانی فرد ظاهر می شود. با شناخت علائم بیماری اوتیسم در این مقاله همراه ما باشید.

علائم بیماری برونشیت

یماری اوتیسم چیست؟

بیماری اُوتيسم (درخودماندگی یا Autism)، یک اختلال رشد است که در سه سال اول زندگی ظاهر می گردد. بیماری اوتیسم با تاثیر بر روی مغز کودک، رفتارهای اجتماعی و مهارت ارتباط برقرار کردن را مختل می کند. هرچند علایم و شدت بیماری اوتیسم در افراد مختلف، متفاوت است، اما همه انواع اوتیسم برتوانایی برقراری ارتباط با دیگران توسط کودک، تاثیر می گذارد.

بنظر می رسد که تعداد کودکان مبتلا به بیماری اوتیسم درحال رشد است. هرچند درمان و شفای کاملی برای بیماری اوتیسم وجود ندارد، اما درمان جدی و بموقع اوتیسم تغییرات بزرگی در زندگی کودکان مبتلا به بیماری ایجاد می‌کند.

علائم بیماری اوتیسم در نوزادان

علائم اولیه اوتیسم در نوزادان با سن کمتر از ۱۲ ماهه

 

درک علائم اولیه اوتیسم در این سن متوجه این موضوع است که آیا کودک شما شاخصه‌های رشدی مرتبط با سن خود را تجربه می‌کند یا خیر. برخی از این علائم اولیه اوتیسم در کودکان زیر یک سال می‌تواند موارد زیر باشد:

 •  به چهره افراد علاقه‌ای نشان نمی‌دهد..
 • ارتباط چشمی برقرار نمی‌کند، نمی‌خندد و حتی ممکن است به نظر برسد شما را نمی‌بیند.
 • با وجود اینکه در موقعیت‌های دیگر، شنوایی او کاملا عادی به نظر می‌رسد، همیشه به صدا پاسخ نمی‌دهد. به شنیدن نامش واکنش نشان نمی‌دهد، به منبع صداها توجهی نمی‌کند، زمانی که صدای بلندی می‌شنود، وحشت‌زده نمی‌شود.
 • تمایلی به در آغوش کشیده شدن یا تماس فیزیکی ندارد.
 • به بازی‌های کودکانه رایج، مثل دالی‌موشه تمایلی نشان نمی‌دهد.
 • علائم اولیه تکلم را از خود نشان نمی‌دهد، آواهای و صداهای کودکانه ایجاد نمی‌کند.
 • از حرکات و اشارات بدنی (مانند تقلا برای در آغوش کشیده شدن) استفاده نمی‌کند.
بیشتر بخوان بیشتر بدان  علائم بارداری ر

علائم اولیه اوتیسم در کودکان ۱۲ تا ۲۴ ماهه

 • از حرکات و اشارات بدنی استفاده نمی‌کند. سر خود را به نشانه «بله» یا «خیر» تکان نمی‌دهد؛ دستانش را به نشانه خداحافظی تکان نمی‌دهد، یا به چیزهایی که می‌خواهد اشاره نمی‌کند. برای نشان دادن توجه و علاقه به اشیا پیرامون خود، اشاره نمی‌کند. اکثر کودکان تا سنین ۱۴ تا ۱۶ ماهگی، برای جلب توجه  و رسیدن به هدف خود، مانند یک عروسک یا اسباب بازی، از اشارات دست استفاده می‌کنند.
 • تا سن ۱۶ ماهگی قادر به ادای کلمات ساده نیست یا تا سن ۲۴ ماهگی، نمی‌تواند عبارات دو کلمه‌ای را بیان کند.
 • مهارت‌های اجتماعی یا زبانی خود را از دست می‌دهد. برای مثال، قادر به ادای چندین کلمه یا برقراری ارتباط با افراد بوده است، اما در حال حاضر این مهارت‌ها از بین رفته‌اند.
 • منزوی می‌شود. به نظر می‌رسد به حضور دیگران توجهی نشان نمی‌دهد و در دنیای خود غرق می‌شود.
 • یا روی انگشتان پای خود راه می‌رود یا اصلا راه نمی‌رود.

علائم بیماری اوریون

علائم بیماری اوتیسم چیست

فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان اظهار داشت:

یکی از علائم اولیه اوتیسم فقدان ارتباط کلامی کودک با اطرافیان است و چنانچه خانواده ای دارای کودک دو ساله ای است که قادر به سخن گفتن نیست یا اینکه در برقرار ارتباط چشمی با والدین و سایر افراد ضعیف است یا زمان ارتباط چشمی او کوتاه است، باید نسبت به وجود اوتیسم در فرزندشان احساس مسئولیت کند.
وی افزود: کودکان مشکوک به اوتیسم برای رسیدن به خواسته و نیازهای خود به جای اشاره کردن، دست والدین را می گیرند و به سمت شی ء یا خواسته مورد نظر می برند.

رابطیان گفت:

این دسته از کودکان در انتخاب چیزی یا خوراکی ها خیلی وسواس دارند و برای نمونه هر نوع غذا را نمی خورند و به قول خودمان بدغذا هستند و حاضر به تجربه کردن مزه های جدید نیستند.
فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان اظهار داشت: از دیگر نشانه های کودکان مبتلا به اوتیسم می توان به راه رفتن بر روی پنجه پا، بال بال زدن، حرکات ریتمیک دستها، دور خود چرخیدن، حساسیت به صداهای بلند و کوتاه یا حواس پنچگانه، اشاره کرد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  علائم بیماری فتق

وی از تکرار کلمات توسط کودک که از اطرافیان یا تلویزیون می شنود، ناتوانی در انجام حرکاتی که حاوی پیام های ارتباطی است مانند بای بای، اشاره کردن و با توجه به روابط اجتماعی محدود علاقه ای به بازی و ارتباط برقرار کردن با سایر کودکان ندارد، به عنوان علائم ابتلا به اوتیسم می توان نام برد.

این روانپزشک تصریح کرد:

لحن و نحوه صحبت کردن کودک مشکوک به اوتیسم شکسته و به مانند ربات است. این دسته کودکان نسبت به تغییرات در زندگی روزمره بسیار حساس هستند و سریعا آشفته می شوند و برای نمونه زمانی که خانواده به سفر می رود، کودک بی تابی زیادی از خود بروز می دهد.

رابطیان افزود: کودک مبتلا به اوتیسم هر جا که می رود اسباب بازی یا وسیله خاصی باید همراه داشته باشد، چرخه خواب و بیداری نامنظمی دارد و به سختی یا شیوه خاصی می خوابد.
فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان با توصیه به خانواده ها اظهار داشت: هرگاه حداقل سه مورد از این علائم را در کودک خود مشاهده کردند به متخصص روانپزشک مراجعه کنند.

علائم بيماري بيضه

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نی نی سایت علائم بارداری پوچ x بخوانید...