علائم بیماری تب راجعه

علائم بیماری تب راجعه

علائم بیماری تب راجعه


علائم تب راجعه شپشی

تب راجعه نوعی بیماری است که عامل منتقل کننده آن نوعی شپش است. در این مطلب می خواهیم علائم بیماری تب راجعه و درمان آن را برایتان توضیح دهیم.

علائم بيماري تالاسمي

درمان تب راجعه

تب راجعه یک عفونت باکتریایی است که با تکرار تب، سردرد، درد عضلانی و درد مفاصل و حالت تهوع، همراه می‌شود. عامل این بیماری گونه‌های خاصی از Borrelia spirochetes است. تب راجعه اندمیک معمولاً با استراحت در کلبه های های آلوده به جانوران و روستاهای در مناطق کوهستانی به فرد مبتلا انتقال می‌یابد. تب راجعه اندمیک توسط بدن انسان (شخص به شخص) منتقل می‌شود و به‌طورکلی به وضعیت پناهندگان در مناطق توسعه‌یافته محدود و مربوط می‌شود.

داروهای درمانی

اسپیروکت های عامل این بیماری به پنی سیلین و دیگر آنتی بیوتیک های بتالاکتام، و همچنین تتراسایکلین ها، ماکرولیدها و احتمالا فلوروکینولون ها حساس هستند. CDC دستورالعملهای درمان خاصی برای تب راجعه اندمیک ارائه نکرده است؛ با این حال، متخصصان معمولا تتراسایکلین را به صورت ۵۰۰ میلی گرم هر ۶ ساعت را به مدت ۱۰ روز به عنوان رژیم ترجیحی مصرفی برای بزرگسالان توصیه می کنند.

اریترومایسین، به صورت۵۰۰ میلی گرم (یا ۱۲.۵ میلی گرم بر کیلوگرم) هر ۶ ساعت به مدت ۱۰ روز یک جایگزین موثر است که تتراسایکلین ها منع مصرف می کنند. درمان داروی تزریقی با ceftriaxone   به صورت ۲ گرم در روز برای ۱۰ تا ۱۴ روز برای بیماران مبتلا به سیستم عصبی مرکزی، مانند بیماری پیش از ابتلا به نورولوژی لایم، ترجیح داده می شود. در مقایسه با درمان بیماری تب راجعه اندمیک، بیماری تب راجعه اپیدمیک (شپشی) ناشی از سویه B. recurrentis می تواند به طور موثر با یک دوز آنتی بیوتیک درمان شود.

علائم بیماری تخمدان چیست

علايم‌ بيماري‌ تب راجعه :

دوره‌ كمون‌ بیماری تب باز گرد کنه ای 3 تا 7 روز(متوسط 5 روز) بوده و تا 20 روز هم می تواند ادامه داشته باشد . در شروع و استقرار بیماری علایم زیر یکی پس از دیگری و یا همزمان ظاهر شده و تابلو بیماری را کامل می نمایند و گاها علایمی مانند خستگی و سردرد و حالت تهوع بصورت مقدماتی ظاهر می گردند .

بیشتر بخوان بیشتر بدان  علائم بیماری غدد درون ریز

1- لرز : ابتدا بيمار احساس‌ سرما كرده‌ سپس‌ دچار لرز شديدي‌ مي‌گردد كه‌ بمرور شدت‌ و ضعف‌ يافته‌ و تكرار مي‌گردد.

2- تب : همزمان با لرز شروع شده و به حدود 40 درجه سانتیگرا و زمانی هم به 41 درجه سانتی گراد می رسد حملات مکرر تب به مدت2-9 روز بوده و در فواصلآن دوره های بی تبی بمدت 2-4 وجود دارد و بتدريج دوره‌هاي تب كاهش مي‌يابد. تخفيف‌ تب‌ در ساعات‌ اوليه‌ روز بوده ‌و تعداد ضربانات‌ قلب‌ با تب‌ مطابقت‌ دارد.

علائم بیماری تب راجعه

3- سردرد: بيمار از سردرد فوق‌ العاده‌ شديد كه‌ اكثراً در ناحيه‌ پس‌ سر و پيشاني‌ و گاهي‌ هم‌ در شقيقه‌ها مي‌باشد شكايت‌دارد.

4- كوفتگي‌ عضلاني: بدنبال‌ تب‌ و لرز كوفتگي‌ عضلاني‌ بويژه‌ در اطراف‌ ستون‌ فقرات‌، رانها و ساقها تظاهر مي‌نمايد.

5- برافروختگی صورت و پرخونی چشمها : حاصل اتساغ عروق مخیطی بوده و در دیگر فسمتهای بدن نیز می تواند وجود داشته باشد .

6- بزرگی طحال و کبد : در اکثر مواقع طحال افزایش یافته و قابل لمس ، حساس و دردناک می گردد و حجم آن در دوره تبدار افرایش و در دوره بی تبی به حالت عادی بر می گردد . کتد در موارد کمتری ازدیاد حجم پیدا کرده و در این صورت کبد نیز دردناک می شود . تقریبا در 50% موارد هپاتومگالی یرقان خفیف نیز دیده می شود .

7- خونریزی : خونریزی بعلت کاهش پلاکتهای خون محیطی بوده و بصورتهای اپیستاکسی ، هماچوری و هموگلوبینوری و خونریزی های جلدی بصورت پتشی و پورپورا که در پایان اولین حمله تب و در طی 1 تا 2 روز ظاهر می گردند دیده می شود .

8- علايم‌ ديگر: شامل‌ سرفه‌، اوتيت‌ مياني‌، التهاب‌ ايريس‌ و ايريدوسيكليت، فوتوفوبي، لتارژي، تهوع‌ و استفراغ‌ مي‌باشد.

علائم بیماریهای تنفسی حیوانات

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نی نی سایت حاملگی پوچ x بخوانید...