علائم بیماری حمله پانیک

علائم بیماری حمله پانیک

علائم بیماری حمله پانیک


علائم بیماری حمله پانیک

برای درمان حملات پانیک شما باید ریشه های این بیماری را در زندگی خود بیابید. شما با شناخت علائم بیماری حمله پانیک می توانید از وخیم تر شدن اوضاع جلوگیری کنید.

علائم بیماری حلزون

علائم شایع حملات پانیک چیست؟

اختلال پانیک معمولا فقط چند دقیقه طول می کشد، اما ممکن است برای چندین ساعت طول بکشد و مجددا رخ دهد.

در اینجا علل شایع این شرایط وجود دارد:

  • ترس ناگهانی و مکرر
  • احساس غیر قابل کنترل بودن
  • احساس ترس و وحشتی که تقریبا بدن را فلج می کند
  • ترس و یا اضطراب در مورد زمانی که وحشت بعدی رخ دهد
  • ترس از دست دادن کنترل یا ترس از پایان جهان
  • احساس اینکه شما در واقعیت نیستید
  • احساس سفت شدن گلو
  • احساسی که گویا شما از اطرافتان جدا شده اید
  • دور شدن از حملات پانیک قبلی
  • احساسی مانند دیوانه شدن یا مردن

درمان بیماری حمله پانیک

حملات پانیک قابل درمان هستند و با چند جلسه روان درمانی (تعداد جلسات بستگی به بیمار و روش درمانی دارد) فرد می‌تواند به بهبودی کامل برسد. از دارو نیز برای درمان استفاده می‌شود، اما به دلیل آن که بعد روانی دلیل اصلی بروز وحشت زدگی است، برای درمان پانیک حتما نیاز به مشاوره روانشناسی می‌باشد. بخش هایی از درمان پانیک با درمان فوبیا همپوشانی بالایی دارد.

درمان حملات پانیک به روش رفتار آگاهانه

یکی از موثرترین روش‌های درمان اختلالاتی چون پانیک و فوبی مکان‌های باز درمان به روش رفتار آگاهانه می‌باشد. در این روش به شما کمک می‌شود تا بتوانید واقع بینانه‌تر به ترس‌ها و موقعیت‌های وحشت آور بنگرید.

مثلا اگر شما در حین رانندگی دچار حمله پانیک شوید چه می‌شود؟ ماشین را کنار نگه می‌دارید تا حالتان بهتر شود. در این روش شما متوجه می‌شوید که اتفاق هولناکی قرار نیست بیافتد.

روش درمانی افشا برای حملات پانیک

در روش درمانی افشا به کمک درمانگر، شما در یک محیط امن و کنترل شده ای قرار می‌گیرید تا حالات فیزیکی که در حین حمله پانیک تجربه می‌کنید، شبیه سازی شود. سپس درمانگر به شما کمک می‌کند تا بتوانید برای کنار آمدن با وحشت زدگی راه‌های کارآمدتری را پیدا کنید. مثلا ممکن است از شما بخواهند مانند زمانی که حمله شروع می‌شود، شروع به نفس نفس زدن بکنید و سعی کنید همان احساسات را تجربه نمایید. با هر بار تکرار این وضعیت ترس شما از حالات بدنی کمتر شده و می‌توانید حملات را کنترل کنید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  علائم بیماری خفقان

دارو درمانی حملات پانیک

دارو نیز می‌تواند فرایند درمان تسهیل بخشد، اما روش درمانی محسوب نمی‌شود. دارو تنها باعص کاهش علائم شده و به فرد کمک می‌کند روان درمانی را راحت‌تر ادامه دهد. اما مصرف دارو تنها با تشخیص متخصص در شرایط حاد تجویز می‌شود. دارو زمانی تاثیر دارد که با کمک روان درمانی فرد بتواند سبک زندگی خود را تغییر دهد.

درمان قطعی پانیک زمانی رخ می‌دهد که فرد به علت‌های ریشه ای حملات پی برده باشد و از روش‌های کارآمدتری برای مقابله با آن‌ها استفاده کند. در نهایت اینکه اگر دچار حملات پانیک شده اید هر چه زودتر به روانشناس متخصص مراجعه کنید.

 

علائم بیماری سکته قلبی

روش های خود مراقبتی برای رهایی از پانیک

 دانش خود را درباره حمله پانیک و اضطراب بیشتر کنید : هرچه قدر بیشتر بدانید حمله پانیک چیست در مورد آن کمتر احساس ناتوانی خواهید کرد و دیگر تصور نخواهید کرد که این بیماری از کنترل شما خارج است. مطالعه مقالاتی که در این زمینه منتشر می شوند می تواند کمک بزرگی برای رهایی از پانیک باشد.

از سیگار کشیدن، مصرف الکل و کافئین خودداری فرمایید : تمامی این موارد می تواند منجر به بروز حملات پانیک شود. برای رهایی از پانیک، شما باید عادت سیگار کشیدن را ترک کنید.
نفس کشیدن عمیق را تمرین کنید : در هنگام بروز حمله پانیک، نفس کشیدن به نظر کار سختی می رسد و علائم آن با سنگینی قفسه سینه همراه است. تمرین مدوام نفس عمیق کشیدن، می تواند تبدیل به یک عادت در شما شود. در این صورت در هنگام بروز حمله، برای رهایی از پانیک می تواند به صورت ناخودآگاه نفس عمیق کشیدن را تمرین کنید و آرامش بیشتری داشته باشید.

تکنیک های آرامش بخش و مدیتیشن را تمرین کنید : 

تکنیک های آرام بخش  مانند یوگا و مدیتیشن  نیز در صورتی که به صورت منظم تمرین شوند، تبدیل به یک عادت می شوند. در این شیوه ماهیچه های بدن می آموزند که چگونه در هنگام وحشت و اضطراب نیز آرام باشند و هنگام بروز حمله پانیک با گرفتگی عضلات همراه نشوید.
روابط خود را با خانواده و دوستان خود تقویت کنید: انزوا از جمله عواملی است علائم اضطراب را تشدید می کند. بنابراین برای رهایی از پانیک، شما باید به راحتی به به کسانی که به شما اهمیت می دهند و شما را دوست دارند، دسترسی راحتی داشته باشید. اگر احساس می کنید همچین کسی هم اکنون در زندگی شما وجود ندارد، سعی کنید راه های ملاقات با افراد جدید  و  روش های برانگیختن حمایت در آن ها را امتحان کنید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  علائم بیماری ژیاردیا

به طور منظم ورزش کنید : ورزش کردن یک تسکین دهنده طبیعی اضطراب است. بنابراین سعی کنید به طور روزانه حداقل 30 دقیقه ورزش کنید (سه جلسه 10 دقیقه ای نیز به همان اندازه موثر است). ورزش های هوازی و یا ورزش های ریتمیک، مانند راه رفتن، دویدن و یا شنا می تواند تاثیر فراوانی داشته باشد.

به اندازه کافی بخوابید : داشتن یک خواب آرام و کافی، از جمله روش های موثر برای رهایی از پانیک است. خواب ناکافی و یا بی کیفیت می تواند اضطراب شما را شدت دهد. بنابراین سعی کنید حدود7-9 ساعت در شبانه روز استراحت کنید. اگر خواب خوبی را تجربه نمی کنید می توانید با مراجعه به درمانگر خواب، در این باره با او صحبت کنید.

علائم بیماریهای حنجره

علائم بیماری حمله پانیک

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نی نی سایت علائم بارداری پوچ x بخوانید...