علائم بیماری ریه ها

علائم بیماری ریه ها

علائم بیماری ریه ها


علائم بیماری ریه در کودکان

در این مقاله شما را با علائم بیماری ریه ها آشنا می کنیم. این علائم در کودکان و بزرگسالان متفاوت است. با شناخت این علائم می توانید بیماری کودک دلبندتان را سریعا تشخیص دهید.

علائم بیماری روماتیسم

شایع‌ترین بیماری های ریه عبارتند از:

 • آسم
 • فروپاشی بخشی یا تمام ریه ( pneumothoraxیا atelectasis)
 • تورم و التهاب در قسمت‌های اصلی و لوله‌هایی که هوا را به ریه‌ها حمل می‌کنند. (برونشیت)
 • COPD بیماری مزمن انسدادی ریه
 • سرطان ریه
 • عفونت ریه (pneumonia)
 • ایجاد غیرطبیعی مایع در ریه‌ها (pulmonary edema)
 • شریان ریوی مسدود شده (pulmonary embolus)

توجه به علائم هشداردهنده مهم است زیرا ممکن است اولین علائم بیماری ریه باشند. شناخت آن‌ها به شما کمک می‌کند تا قبل از اینکه جدی یا حتی تهدیدکننده شود برای درمان بیماری ریه اقدام کنید.

علائم بیماری ریه ها

 • سرفه مزمن: یک سرفه که یک ماه یا بیشتر طول بکشد، مزمن است.
 • ضعف نفس: تنفس دشوار را جدی بگیرید چراکه ضعف داشتن در تنفس امری غیرطبیعیست.
 • تولید موکوس مزمن: موکوس، که همچنین خلط نامیده می‌شود، توسط راه‌های هوایی به عنوان دفاع دربرابر عفونت‌ها و یا تحریک کننده‌ها تولید می‌شود. اگر تولید موکوس شما یک ماه یا بیشتر طول بکشد، این می‌تواند بیماری ریه را نشان دهد.
 • خس‌خس کردن سینه: خس‌خس نشانه‌ای است ازینکه چیزی غیر معمول باعث مسدود کردن راه‌های هوایی ریه‌ها شده و یا آن‌ها را محدود کرده است.
 • درد مزمن قفسه سینه: درد قفسه سینه ناشناخته که برای یک ماه یا بیشتر طول بکشد، به‌خصوص اگر در هنگام نفس کشیدن یا سرفه بدتر شود.

علائم بیماری دو قطبی

آیا می‌توان از عفونت ریه جلوگیری کرد؟

انسداد ریه و عفونت ریه به طور کامل قابل پیشگیری نیستند اما با این حال قدم‌هایی وجود دارد که شما می‌توانید از آن ها برای محافظت از خودتان و ریه‌تان بهره بگیرید. به عنوان مثال بسیاری از افراد پس از آنفولانزا دچار ذات‌الریه می‌شوند. از این رو استفاده از واکسن‌های آنفولانزا می‌تواند یک روش مناسب برای پیشگیری و کاهش احتمال ابتلا به مشکلات ریوی از جمله ذات‌الریه باشد. همچنین شستن منظم دست‌ها و فاصله گرفتن از کسانی که بیمار هستند می‌تواند راهکارهای مناسب و آسانی برای پیشگیری از ذات‌الریه باشد. مصرف دخانیات نیز نقش بسیار مهمی را در ابتلا به چنین بیماری‌هایی ایفا می‌کند که باید به آن توجه ویژه‌ای کرد و از آنها فاصله گرفت.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  علائم بارداری تبادل نظر

تغذیه سالم و ورزش نیز از جمله راه‌های بسیار مناسب برای تقویت سیستم ایمنی بدن هستند که نه تنها احتمال ابتلای شما به بیماری را کاهش می‌دهند بلکه از تشدید بیماری‌های ریوی جلوگیری می‌کند.

علائم بیماری ریه در نوزادان

شاهین نریمان گفت: بیماری‌های ریه در نوزادان به دو دسته ویروسی و باکتریال تقسیم می‌شوند؛ شایع‌ترین این بیماری‌ها در اصطلاح عمومی ذات‌الریه نامیده می‌شود که از بیماری‌های ویروسی است و در اواخر بارداری از مادر به نوزاد منتقل می‌شود.

نریمان اظهار داشت: تردد زیاد در اتاق نوزاد و ملاقات طولانی با مادر، استعمال دخانیات و وجود دود در اتاق نوزاد، بردن نوزاد به مکان‌های شلوغ و استفاده از گل و عطر در اتاق، باعث بروز بیماری‌های ریوی در نوزادان می‌شود.

وی درباره علائم این بیماری در نوزادان گفت: بد شیر خوردن نوزاد، تب، ناله‌های طولانی و فرورفتگی عضلات قفسه سینه از علائم این بیماری است. همچنین تنفس نوزادان به‌طور طبیعی 30 تا 60 عدد در دقیقه است که افزایش تنفس و به‌اصطلاح تندی نفس از مهم‌ترین علائم بروز بیماری‌های ریوی در نوزادان است.

نریمان در خصوص راه‌های پیشگیری این بیماری تصریح کرد: تغذیه نوزاد با شیر مادر یکی از مهم‌ترین عوامل برای پیشگیری از این بیماری است و همچنین از دیگر عوامل پیشگیری بیماری می توان به لزوم رعایت بهداشت در نوزادان و تغذیه مناسب مادر در دوران بارداری اشاره کرد؛ داروهای گیاهی مثل خاکشیر نیز می تواند در نوزادان باعث بروز آلرژی ‌شود.

وی به خانواده‌ها توصیه کرد: در صورت مشاهده علائم بیماری فوراً به پزشک متخصص مراجعه کنند؛ تأخیر در درمان این بیماری باعث ضعیف شدن سیستم دفاعی بدن نوزاد شده و اگر از ابتدا نوزاد دچار بیماری‌های ریه باشد، برای او شانس ابتلا به  بیماری تنفسی از جمله آسم نیز در آینده بیشتر خواهد شد و همچنین ممکن است آسیب به ریه منجر به آسیب دیدن دیگر اعضای بدن نوزاد ازجمله قلب شود.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  علائم بارداری پ

علائم اولیه بیماری دیسک کمر

رایج ترین بیماری ریوی

یکی از رایج ترین بیماری هایی که بیشترین آسیب را به سلامت دستگاه تنفسی می زند بیماری مزمن انسدادی ریه می باشد. این بیماری معمولا در افرادی که از سن 20 سالگی سیگاری می شوند رایج تر است. البته با وجود اینکه ابتلا به این بیماری به میزان زیادی به مصرف دخانیات بستگی دارد، اما افرادی که در معرض بخارهای شیمیایی، آلودگی محیطی و گرد و غبار قرار دارند نیز در معرض ابتلا به این بیماری قرار می گیرند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نی نی سایت علائم بارداری پوچ x بخوانید...