علائم بیماری کزاز

علائم بیماری کزاز

علائم بیماری کزاز


علائم بیماری کزاز در انسان

علائم بیماری کزاز معمولاً حدود 7 تا 10 روز پس از عفونت اولیه بروز می کند. با این حال، این مدت می تواند از 4 روز تا حدود 3 هفته متغیر باشد و در برخی موارد ممکن است ماه ها طول بکشد. به طور کلی، هرچه محل آسیب نزدیک تر به سیستم عصبی مرکزی باشد، دوره انکوباسیون یا نهفتگی طولانی تر است.

بیمارانی که دوره نهفتگی کمتری دارند، علائم شدیدتری را تجربه می کنند. علائم عضلات، شامل اسپاسم و انقباض است. اسپاسم های عضلانی به گردن و گلو گسترش می یابد و در بلع مشکل ایجاد می کند.

بیماران اغلب دچار اسپاسم عضلات صورت نیز می شوند. مشکلات تنفسی ممکن است ناشی از انقباض عضلات گردن و قفسه سینه باشد. در برخی افراد، ماهیچه های شکمی نیز مبتلا می شوند. در موارد شدید، ستون فقرات با آسیب دیدگی عضلات کمر به عقب قوس پیدا می کند. این امر معمولاً در کزار کودکان اتفاق می افتد.

بیشتر افراد مبتلا به بیماری کزاز علائم زیر را نیز دارند:

 • مدفوع خونین
 • اسهال
 • تب
 • سردرد
 • حساسیت به لمس
 • گلو درد
 • تعریق
 • ضربان قلب سریع

علائم بیماری کزاز در کودک

کودکان در اوایل دوران کودکی به طور منظم در مقابل کزاز واکسینه میشوند . اگر کودک شما دچار زخم عمیقی شد ، باید او را بلافاصله به نزدیک ترین مرکز فوریتهای پزشکی ببرید هرچند قبلا در مقابل کزاز واکسینه شده باشد.
صبر نکنید تا ببینید علائمی بروز می کند یا خیر. برای پیشگیری از وقوع کزاز ، ممکن است پزشک بیمارستان روی زخم کار کند تا مطمئن شود که کلیه اجسام خارجی و بافت مرده از آن بیرون آورده شده اند.
ممکن است به کودک واکسن کزاز تزریق شود.

بیشتر بخوانید :

علائم اوليه ام اس

علائم آنفولانزا خوکی 

علائم دیابت نوع 2 چیست

علائم بیماری کزاز در اسب

نشانه های بیماری معمولا 2 هفته بعد از جراحت در حیوان مشاهده می شود:

 1. شامل کوتاه قدم برداشتن و سنگینی در حرکت
 2. افتادگی پلک سوم
 3. گوشهای برافراشته
 4. دم برافراشته
 5. عدم توانایی حیوان در باز کردن دهان (قفل شدن فک ها )
 6. تحریک پذیری زیاد نسبت به صدا و نور
 7. منقبض شدن عضلات گردن
 8. تنفس سریع و کوتاه
 9. زمین گیر شدن حیوانات
 10. تکرار دفع ادرار و دفع مدف
علائم بیماری کزاز

علائم بیماری کزاز

درمان بیماری کزاز

وجود یک زخم عمیق و کثیف در حالی که شما حداقل در ۵ سال گذشته دوز یادآور کزاز را دریافت نکرده‌اید یا وضعیت واکسیناسیون خود مطمئن نیستید. وجود هر گونه زخم در حالی که شما طی ۱۰ سال گذشته دوز یادآور کزاز را دریافت نکرده‌اید. درمان شامل مصرف یک ضد سم نظیر TIG می‌باشد. هر چند ضد سم تنها می‌تواند سموم غیر متصل به بافت عصبی را خنثی نماید. پزشک ممکن است برای مقابله با باکتری کزاز آنتی‌بیوتیک خوراکی یا تزریقی تجویز کند. همچنین تجویز واکسن کزاز، از عفونت آتی با کزاز جلوگیری می‌نماید. عفونت کزاز نیازمند یک دوره طولانی درمان در یک مرکز بهداشتی می‌باشد. داروهایی جهت آرام بخشی و فلج عضلانی تجویز می‌شوند که در این صورت شما نیازمند روش‌های حمایتی از مجاری هوایی می‌باشید. درمان معمولاً شامل سه حالت زیر است:

 • آزمون‌های تشخیصی می‌توانند شامل بررسی‌های خونی و کشت در آزمایشگاه باشند.
 • بستری شدن در یک اتاق تاریک و ساکت. درمان ممکن است شامل استفاده از لوله‌های تنفسی، تأمین مایعات داخل وریدی و داروها باشد.
 • جراحی برای برداشتن بافت دچار عفونت
بیشتر بخوان بیشتر بدان  علائم اولیه ایدز چیست

اکثر موارد بیماری کزاز شدید بوده و علی‌رغم درمان منجر به مرگ می‌گردد. مرگ اغلب در اثر انقباض مجاری هوایی، عفونت‌های تنفسی و اختلال در سیستم عصبی خودکار رخ می‌دهد. سیستم عصبی خودکار قسمتی از سیستم عصبی است که کنترل عضلات قلبی، عضلات غیرارادی و غدد را بر عهده دارد. بیماران بهبود یافته از کزاز گاهی به مشکلات روانی مبتلا می‌شوند و به مشاوره روانپزشکی نیازمند می‌گردند.

منبع : ویکی پدیا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نی نی سایت حاملگی پوچ x بخوانید...