علائم بیماری گریوز چیست

علائم بیماری گریوز

علائم بیماری گریوز


علائم بیماری گریوز چیست

برخی از شایع‌ترین علائم بیماری گریوز عبارت هستند از:

الف. مشکل در خوابیدن
ب. سر درد
پ. گواتر – بزرگ شدن غده‌ی تیروئید. این تورم در ناحیه‌ی گلو قابل مشاهده است.
ت. میگزدم پره‌تیبیال – تورم بی‌رنگ و مومی شکل پوست که می‌تواند ظاهری شبیه پرتقال داشته باشد.
ث. تپش قلب – افزایش یا نامنظم شدن ضربان قلب (آریتمی و تاکی‌کاردی)
ج. لرزش دست
چ. افزایش اشتها
ح. کاهش وزن
خ. بیرون‌زدگی کره چشم (اگزوفتالمی یا بیماری تیروئید چشمی) – برآمدگی و بیرون‌زدگی چشم از حدقه. اگزوفتالمی بیماری گریوز معمولا دو طرفه است – یعنی در هر دو چشم بروز می‌کند.
د. تغییرات شخصیتی – پر کاری تیروئید می‌تواند باعث اضطراب، افسردگی، و زودرنجی شود. چابکی ذهنی نیز همانند ظرفیت مغزی تحت تاثیر این بیماری قرار می‌گیرد.
ذ. حالت تهوع و اسهال – ترشح بیش از اندازه‌ی هورمون توسط غده‌ی تیروئید می‌تواند باعث بروز تهوع و اسهال در بیمار شود (تیروتوکسیکوز).
ر. الیگومنوره – کاهش دفعات دوره‌ی قاعدگی در زنان
ز. تعریق زیاد

این بیماری در حدود ۲٪ زنان و ۲/۰٪ مردان را گرفتار می‌کند. نسبت شیوع بیماری در افراد مذکر به مؤنث، یک به پنج می‌باشد. سن آغاز بیماری اغلب ۲۰ تا ۵۰ سالگی است و ابتلا به این بیماری قبل از بلوغ نادر است.

درمان بیماری گریوز چیست

درمان بر دو هدف تمرکز دارد:

تسریع در بهبود علائم هیپوتیروئید و کاهش تولید تیروئید از هورمون تیروئید.

علائم تپش قلب، افزایش ضربان قلب، لرزش و نگرانی با داروهای بتا بلاکر مانند پروپرانول (Inderal) درمان می‌شوند. برای اضطراب و بی‌خوابی، پزشک ممکن است دیازپام (والیم)، لورازپام (Ativan) یا یک دارو مشابه را تجویز کند.

برای جلوگیری از تولید بیش‌ازحد هورمون تیروئید، سه درمان احتمالی وجود دارد: داروهای ضد تیروئید، ید رادیواکتیو و جراحی.

بیماری گریوز اغلب با داروهای ضد تیروئید متی مازول (Tapazole، نسخه‌های عمومی) درمان می‌شود.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  علائم بارداری هفته هشتم

متی مازول تشکیل هورمون‌های تیروئید را مسدود می‌کند.

یکی دیگر از داروهای ضد تیروئید که propylthiouracil نامیده می‌شود نیز موجود است. بااین‌حال، فقط باید در بیمارانی که نمی‌توانند متی مازول را تحمل کنند و در زنان که فقط قبل و در طول سه‌ماهه اول بارداری تحمل کنند استفاده شود. هنگامی‌که سطح هورمون تیروئید به حد طبیعی برسد، شما و پزشک شما می‌توانند تصمیم بگیرید که آیا مصرف داروهای ضد تیروئید را به‌صورت روزانه ادامه یا درمان ید رادیواکتیو را انتخاب کنید.

درمان ید رادیواکتیو

ید رادیواکتیو از طریق خوراکی می‌شود. اکثر متخصصان توصیه می‌کنند که به‌اندازه کافی دوز برای جلوگیری کامل از تولید تیروئید تجویز شود. پس‌ازآن شما باید روزانه برای بقیه زندگی خود داروهای تیروئیدی را مصرف کنید. ازآنجاکه افراد مبتلابه درمان ید رادیواکتیو موقتاً مقدار کمی از ید رادیواکتیو را در تیروئید خود ذخیره می‌کنند، آن‌ها باید چندین روز پس از درمان از تماس طولانی‌مدت با زنان باردار و کودکان جلوگیری کنند. ید رادیواکتیو در شیر مادر ترشح می‌شود و اگر زنان این درمان را انتخاب کنند، باید شیردهی کودک خود را متوقف کنند.

جراحی برای بیماری گریوز امروز به‌ندرت انجام می‌شود. بااین‌حال، افرادی که غده بسیار بزرگی دارند احتمال مؤثر داروهای ضد تیروئید و یا ید رادیواکتیو برای رفع مشکل آن‌ها کم است و در اکثر موارد غده تیروئید باید توسط جراحی برداشته شود (تیروئیدکتومی زیر جلدی).

بیماران مبتلا به علائم چشم بیماری گریوز ممکن است قطره‌های چشمی را برای نگه‌داشتن چشم به‌صورت مرطوب و عینک برای محافظت از چشم‌ها در مقابل نور خورشید، باد و گردوغبار استفاده کنند. در افراد مبتلا به علائم شدید چشمی، داروهای گلوکوکورتیکوئید ممکن است به‌تنهایی یا همراه با پرتودرمانی برای درمان عضلاتی که وظیفه کنترل حرکات چشم را دارند مورداستفاده قرار گیرند.

علائم پوستی بیماری گریوز را می‌توان با کرم‌های گلوکوکورتیکوئید و پماد درمان کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نی نی سایت چسبندگی رحم x بخوانید...