علائم سرماخوردگی

علائم سرماخوردگی

علائم سرماخوردگی


علائم سرماخوردگی در نوزادان

تا به حال شده است که عطسه و سرفه می کنید اما نمیدانید که سرماخورده اید یا فقط آلرژی است؟ در این پست می خواهیم علائم سرماخوردگی را برای شما بازگو کنیم.

درمان درد استخوان دنبالچه

علائم سرماخوردگی

سرماخوردگی معمولأ با سوزش و درد گلو آغاز می شود و با سرفه، آبریزش بینی و بعضی مواقع با خروج خلط ادامه پیدا می کند. البته گاهی مواقع کودکان سرماخورده دچار تب بالا نیز می شوند ولی تب به ندرت بزرگسالان را درگیر می کند. علائم بیماری تا ۲ الی ۳ روز شدید هستند و به تدریج خفیف می شوند. سرماخوردگی معمولأ بین ۵ تا ۷ روز طول می کشد ولی سرفه ناشی از آن ممکن است ادامه پیدا کند.

عامل سرماخوردگی چیست؟

ویروس “راینوویروس” از خانواده “پیکورناویروس ها” عامل اصلی سرماخوردگی است. همچنین ویروس های دیگری نیز مثل کوروناویورس، آدنوویروس، ویروس پاراآنفلوآنزا و ویروس سین‌سیشیال تنفسی، ممکن است باعث سرماخوردگی شوند. عفونت های باکتریایی نیز ممکن است به سرماخوردگی اضافه شوند که در این صورت علائم بیماری شدیدتر و دوره آن طولانی تر خواهد بود. در این مواقع ممکن است عفونت سینوس ها (سینوزیت)، گلو (فارنژیت) یا گوش (اتیت) را درگیر کند.

فقط پزشک می تواند تفاوت سرماخوردگی ویروسی و میکروبی را تشخیص دهد. با تجویز پزشک ممکن است آنتی بیوتیک نیز برای درمان لازم باشد. در این خصوص حتمأ لازم است که اقدام به خود درمانی و مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک نکنیم.

قرص برای پریود شدن فوری و خیلی سریع

عامل بیماری آنفولانزا و تفاوت آن با سرماخوردگی

بیماری آنفولانزا با سرماخوردگی فرق دارد چون ویروس هایی که باعث آن می شوند از خانواده متفاوتی هستند. آنفولانزا توسط ویروس های خانواده ” ارتومیکسو ویروس ها” ایجاد می شود که به سه گروه (A,B,C) تقسیم می شوند.

علائم آنفولانزا

تب، تعریق، سردرد، درد عضلات و مفاصل، گلو درد و گرفتگی بینی از علائم آنفولانزا هستند. برخی از انواع آنفولانزا مانند نوع خاصی از ویروس آنفولانزای A  که به آنفولانزای خوکی معروف است، ممکن است با اسهال و استفراغ نیز همراه باشد. آنفولانزا معمولأ بین ۲ تا ۷ روز طول می کشد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  از علائم بارداری چیست

ممکن است آنفولانزا در کودکان، سالمندان و کسانی که مشکلات قلبی – عروقی و یا تنفسی دارند، با عفونت ریه (پنومونی یا ذات الریه) همراه شود. چنین حالتی در افراد سالم کمتر دیده می شود.

باورهای نادرست در مورد سرماخوردگی و آنفولانزا

در مورد هر دوی بیماری های سرماخوردگی و آنفولانزا باورهای نادرستی وجود دارد. یکی از این باورهای نادرست، درمان آنتی بیوتیکی است که هیچ تأثیری بر روی ویروس سرماخوردگی و یا آنفولانزا ندارد، حتی مشکلات بیمار را بیشتر نیز می کند. ۲ نکته در مورد آنتی بیوتیک ها قابل توجه است:

آنتی بیوتیک ها برای درمان باکتری ها، عفونت های قارچی، و تک یاخته های انگلی مؤثر هستند و هیچ گونه تأثیری بر روی ویروس ها ندارند. از این رو هرگز نباید برای درمان سرماخوردگی یا آنفولانزای ویروسی مصرف شوند.
مصرف بی رویه و خودسرانه آنتی بیوتیک باعث پدیده “مقاوت آنتی بیوتیکی” می شود، به این معنا که باکتری ها در اثر تماس زیاد با آنتی بیوتیک ها راه بی اثرکردن آن ها را یاد می گیرند و گویی آنتی بیوتیک در از بین بردن باکتری ناکارآمد می شود.

بنابر آمار رسمی، مصرف آنتی بیوتیک در ایران ۱۶ برابر استاندارد جهانی است.

یکی دیگر از باورهای نادرست در مورد سرماخوردگی و آنفولانزا این است که قرار گرفتن در معرض هوای سرد باعث بروز این بیماری ها می شود. در حالی که عامل این بیماری ها ویروس است و ربطی به هوای سرد ندارد. به عبارتی در تابستان هم احتمال ابتلا به این ۲ بیماری وجود دارد.  پس دلیل شیوع زیاد این

علائم سرماخوردگی ویروسی

علائم سرماخوردگی ویروسی معمولا یک تا سه روز بعد از وارد شدن ویروس به بدن ظاهر می‌شود و بسته به سیستم ایمنی افراد می‌تواند از فردی به فرد دیگر کمی متفاوت باشد. برخی از علائم سرماخوردگی عبارتند از:

گرفتگی یا آبریزش بینی (مخاط بینی بدون رنگ، زرد و یا سبز هستند.)

بیشتر بخوان بیشتر بدان  علائم بارداری ماه اول

گلو درد

سرفه

درد خفیف بدن

سردرد خفیف

تب

عطسه

احساس ضعف و ناخوشی

درمان درد عادت ماهوار

راه های تشخیص سرماخوردگی ویروسی

سرماخوردگی ویروسی توسط علائم و نشانه‌ها تشخیص داده می‌شود. با این حال اگر پزشک به عفونت باکتریایی یا بیماری‌های دیگر مشکوک شود، تصویر برداری اشعه ایکس از قفسه سینه و یا انجام آزمایشات زیر می‌تواند مفید باشد.

تست سواپ:

برای تشخیص نوع سرماخوردگی باکتریایی یا ویروسی، پزشک تست سواپ را انجام می‌دهد. برای انجام این آزمایش مقداری از مخاط بینی یا گلو توسط ابزاری به نام سواپ که شبیه به گوش پاک کن است برداشته می‌شود.

آزمایش خون:

نوع سلول‌های خون که در سرماخوردگی ویروسی و باکتریایی افزایش می‌یابند با یکدیگر متفاوت هستند؛ بنابراین انجام آزمایش خون به تشخیص علت سرماخوردگی کمک می‌کند.

سرماخوردگی شما ویروسی است یا باکتریایی؟

تشخیص اینکه سرماخوردگی شما ویروسی است یا توسط یک باکتری خاص ایجاد شده با پزشک است. با این حال در ایران برای اغلب سرماخوردگی‌ها آنتی‌بیوتیک تجویز می‌شود. مصرف سرانه آنتی‌بیوتیک در ایران از مجموع تمامی کشور‌های خاورمیانه بیشتر است. این مصرف بی رویه، مقاومت‌های زیادی را به آنتی‌بیوتیک‌های مشهور ایجاد کرده است.

متأسفانه آزمون سرماخوردگی در بیمارستان‌ها و درمانگاه‌های ایران انجام نمی‌شود و به ندرت نمونه‌گیری از بیمار صورت می‌گیرد. همین موضوع باعث شده تا در بسیاری از بیماری‌های ویروسی، درمان بی‌اثر آنتی‌بیوتیکی تجویز شود. دارویی‌ای که نه تنها تأثیری در درمان بیماری ندارد، بلکه بدن بیمار را در مقابله با ویروس تضعیف می‌کند.

با تمامی انتقاداتی که به روند درمان سرماخوردگی در ایران وارد است، همچنان بهترین راه تشخیص مراجعه به پزشک است. عدم درمان بعضی از عفونت‌های باکتریایی خاص مثل استرپتوکوک می‌تواند منجر به بیماری‌های قلبی شود. درمان آنتی‌بیوتیکی در زمان مناسب ساده‌ترین راه پیشگیری از مشکلات پس از ابتلا به این باکتری است.

علائم سرماخوردگی ویروسی و باکتریایی

سرماخوردگی ویروسی باعث ایجاد یک گروه از علائم سرماخوردگی می شود که به آسانی توسط بیماران و پزشکان قابل تشخیص است. حدود 50٪ از بیماران گلو درد دارند که اغلب جز اولین علائم سرماخوردگی می باشد، زیرا ممکن است به مدت 10 ساعت پس از عفونت ویروسی رخ دهد. سرماخوردگی ویروسی با گرفتگی بینی و سینوس ها همراه است. از دیگر علائم سرماخوردگی ویروسی آبریزش بینی و عطسه است. همچنین خارش و سرفه نیز ممکن است رخ دهد و  تا چند هفته باقی می ماند. تب بالا در سرماخوردگی ویروسی نادر است. در درمان سرماخوردگی باکتریایی، انتی بیوتیک باعث کاهش علائم می شود. اگر  سرماخوردگی باکتریایی درمان نشود منجر به بروز مشکلات قلب و دیگر اعضای بدن می شود.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  علائم بارداری بعد از 5 روز

اگر بعد از چند روز سرماخوردگی دوباره تب کردید علت سرماخوردگی باکتری می باشد و در صورت مشاهده ی علائم زیر برای درمان سرماخوردگی باکتریایی به دکتر بروید.
• علائم سرماخوردگی که بیش از 10 روز طول می کشد
• عود کردن تب
• تنگی نفس
• خلط زرد و سبز بیش از حد
افرادی که در معرض خطر ابتلا به عفونت های باکتریایی هستند مانند افراد مسن، افراد مبتلا به ضعف سیستم ایمنی یا افرادی که سابقه آسم دارند، باید در عرض چند روز اول به دکتر بروند.

استفاده از معجون و داروی طبیعی درمان کننده آنفولانزا و سرماخوردگی

  • 8 عدد لیمو ترش
  • 2 عدد پرتقال تازه
  • دو فنجان آب آناناس
  • دو قاشق غذاخوری زنجبیل
  • 1 قاشق غذاخوری سرکه سیب
  • 1 / 2 قاشق چای خوری. زردچوبه
  • 1 / 2 قاشق چای خوری فلفل قرمز
  • 2قاشق غذاخوری عسل خام
  • 1 حبه سیر اگر می توانید 2 عدد

تمام مواد را در یک شیشه بریزید، این دستورالعمل فوق العاده خوب عمل می کند. در این زمان هر روز یک فنجان 3 بار در روز بخورید تا این که علائم از بین رود.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نی نی سایت حاملگی پوچ x بخوانید...