علائم سوزاک

علائم سوزاک

علائم سوزاک

سوزاک یک بیماری مقاربتی شایع است. این بیماری سالانه صدها هزار مرد و زن را در جهان تحت تاثیر قرار می‌دهد. با اینکه سوزاک به آسانی درمان می‌شود اما می‌تواند باعث عوارض جدی و گاهی دائمی در مرد و زن شود.

عفونت در زنان در صورت عدم درمان می‌تواند باعث بیماری‌های التهابی لگن شود که ممکن است به لوله‌های فالوپ (لوله‌هایی که تخمدان را به رحم متصل می‌کنند) آسیب بزنند یا حتی منجر به ناباروری شوند. عدم درمان سوزاک می‌تواند خطر حاملگی خارج رحمی را افزایش دهد.

سوزاک در مردان می‌تواند باعث اپیدیدیمیت شود که یک بیماری دردناک در بیضه‌ها است و گاهی اوقات در صورت عدم درمان می‌تواند منجر به ناباروری شود. بدون درمان به موقع، سوزاک می‌تواند بر پروستات تاثیر بگذارد و منجر به زخم داخل مجرای ادرار و در نتیجه درد و سوزش هنگام ادرار شود. سوزاک می‌تواند به جریان خون یا مفاصل نیز انتقال پیدا کند، این وضعیت می‌تواند تهدید کننده حیات باشد. همچنین افراد مبتلا به سوزاک راحت‌تر در معرض ابتلا به HIV هستند. افراد مبتلا به عفونت HIV و سوزاک بیشتر از افرادی که فقط حامل HIV هستند امکان انتقال این ویروس به فرد دیگر را دارند.

علائم سوزاک

امکان دارد در عین فعال بودن عفونت سوزاک، علائمی وجود نداشته باشند. علائم می توانند در هر زمانی از روز اول تا چهاردهم قرار گیری در معرض عفونت بروز دهند. مردان و زنان علائم را با اندکی تفاوت تجربه می کنند. این علائم می توانند شامل موارد زیر شوند:

✳ ترشحات ادراری سفید، زرد یا سبز که بیانگر عفونت هستند.

✳ التهاب و تورم پوست آلت تناسلی

✳ درد در بیضه یا کیسه آن

✳ ادرار مکرر و دردناک

✳ خارش، درد، خونریزی و ترشحات مقعدی و یا درد در هنگام دفع مدفوع

✳ خارش، بلع دشوار یا تورم گره های لنفاوی گردنی

✳ درد چشم، حساسیت به نور یا ترشحات چشمی که بیانگر عفونت هستند.

✳ قرمزی، تورم، گرمی و درد مفاصل

بیشتر بخوان بیشتر بدان  علائم بیماری کم خونی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کپسول آزیترومایسین 250 x بخوانید...