علائم و نشانه های بیماری دیفتری

علائم و نشانه های بیماری دیفتری

علائم و نشانه های بیماری دیفتری


علائم بیماری دیفتری

با سلام خدمت همراهان خوب هلث کده، در این مقاله می خواهیم درباره ی علائم و نشانه های بیماری دیفتری یا همان خناق صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

علائم بیماری های بدن

هنگامی که باکتری کورینه باکتریوم دیفتریا به بدن انسان راه پیدا کند شخص دچار یک بیماری حاد باکتریایی که بسیار مسری و کشنده است به نام دیفتری یا خناق می شود.اکثر کودکان و افراد مسنی که به این بیماری مبتلا می شوند دچار مرگ می گردند. این بیماری به وسیله تماس فیزیکی مستقیم و یا ورود ذرات معلق در هوا به دستگاه تنفس که شامل عامل بیماری دیفتری باشد انتقال می‌یابد.

پس از اینکه باکتری به بدن انسان راه پیدا می کند قسمت فوقانی دستگاه تنفسی دچار مشکل می‌شود و گلو، پوست ، قلب و دستگاه عصبي مركزي را درگیر می کند.
دوره نهفتگی این بیماری 2 تا 5 روز می باشد.

علائم بیماری دیفتری چیست

علائم دیفتری اغلب در عرض دو تا پنج روز بعد از عفونت بروز میکنند. برخی از افراد هیچگونه نشانه ای را تجربه نمی کنند، در حالی که برخی دیگر علائم خفیفی دارند که شبیه به سرماخوردگی هستند.

علائم قابل مشاهده و رایج دیفتری پوشش ضخیم و خاکستری در گلو و لوزه ها است. سایر علائم رایج عبارتند از:

 • تب
 • لرز و احساس سرما
 • غدد لنفاوی متورم در گردن
 • سرفه با صدای بلند و لرزان
 • گلو درد
 • کبودی پوست
 • جاری شدن آب از دهان
 • احساس کلی ناراحتی یا تشویش

علائم دیگری که ممکن است با پیشرفت عفونت بروز کند، شامل موارد زیر می باشند:

 • دشواری در تنفس يا بلع
 • تغییر در بینایی
 • لکنت زبان
 • نشانه های شوک، مانند رنگ پریدگی و پوست خشک و بی روح
 • عرق کردن و ضربان قلب سریع

اگر بهداشت را رعایت نکنید یا در یک منطقه گرمسیری زندگی کنید، ممکن است به دیفتری پوستی مبتلا شوید. دیفتری پوستی معمولا باعث ایجاد زخم و قرمزی در ناحیه آلوده می شود.

 

علائم بیماری جدول

بیشتر بخوان بیشتر بدان  علائم و نشانه های بارداری

پیشگیری

امروزه دیفتری از طریق تزریق واکسن علاوه بر درمان پذیری قابل پیشگیری نیز می باشد. واکسن دیفتری را اغلب به همراه واکسن کزاز و سیاه سرفه استفاده می کنند و با نام واکسنDPT شناخته می شود. نوع Dtap آخرین نوع این واکسن می باشد. تجویز این واکسن در آغاز دوران شیرخوارگی توصیه می شود.مراحل تزریق این واکسن شامل 5 مرحله تزریقی در بازو و ران می باشد.

که در سن 2 ماهگی، 4 ماهگی، 6 ماهگی، 18-15 ماهگی و 6-4 سال تزریق می گردد. واکسن دیفتری از روشهای موثر پیشگیری مؤثر است. اما دارای یک سری عوارض جانبی می باشد.مانند: یک تب خفیف ، گیجی، درد در محل تزریق. واکسن DPT به ندرت باعث ایجاد عوارض جدی مانند واکنش آلرژیک، سرع یا شوک در کودکان می گردد. کودکان مبتلا به اختلالات مغزی پیشرفته گزینه مناسبی برای دریافت واکسن DPT نیستند.

درمان:

بعد از تشخیص بیماری دیفتری در کودک یا فرد بالغ آلوده ،یک ضد سم اختصاصی به وی داده می شود. این ضد سم سموم موجود در گردش خون را خنثی می نماید. ضد سم ممکن است به صورت داخل رگی یا عضلانی تجویز شود اما در ابتدا برای اطمینان از عدم حساسیت فرد به ضد سم حتما باید تست حساسیت پوستی انجام شود.

پنی سیلین یا اریترومایسین از آن دسته آنتی بیوتیک هایی هستند که در درمان دیفتری کاربرد دارند. آنتی بیوتیک باعث کاهش زمان مسری بودن بیماری می شود برای جلوگیری از انسداد تنفسی مقداری از غشاء خاکستری و ضخیم موجود در گلو را خارج می کنند. دیگر عوارض دیفتری نیز باید درمان شوند. همانند التهاب عضلات قلب. در موارد پیشرفته بیماری، فرد تا بهبودی کامل نیازمند حمایت تنفسی می باشد.

علائم بیماری خار پاشنه پا

علائم و نشانه های بیماری دیفتری

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نی نی سایت چسبندگی رحم x بخوانید...