علائم کیست مویی

علائم کیست مویی

علائم کیست مویی

کیست مویی یا سینوس پیلونیدال ( PNS) در قسمت پایین کمر و بین دو شکاف باسن به وجود می آید.این اتفاق در اثر بازگشت و پیچیدن موها به زیر پوست رخ می دهد و به شکل حفره یا سوراخ هایی کوچک است که از مو، چرک و مواد زائد پر می شود.این عارضه می تواند به مرور زمان دردناک شده و شکل عفونی به خود می گیرد.

این بیماری معمولا با ترشحات چرکی و بدبو همراه است و بررسی ها نشان داده است که بیشتر آقایان و مردان جوان به آن مبتلا می شوند.

علت اصلی به وجود آمدن این بیماری مشخص نیست ولی اتفاقی که در این بیماری رخ می دهد باعث می شود که بدن موی بازگشته به زیر پوست را به عنوان یک عامل بیگانه تلقی می کند و با شروع واکنش دفاعی علیه آن عفونت و درد آغاز می شود.

علائم کیست مویی در پایین کمر

شما در ابتدا فقط یک فرورفتگی جزئی همراه با کمی قرمزی پوست مشاهده می کنید ولی با گذشت زمان به تدریج عفونت و چرک به وجود می آید و کیست پیلونیدال به شکل کیست یا آبسه کاملا قابل مشاهده است. در این مرحله علائم سینوس پیلونیدال به شکل زیر می باشد:

 • ایجاد تورم و التهاب در محل کیست
 • احساس درد در هنگام نشستن و ایستادن
 • وجود ترشحات چرکی و خونی در محل آبسه همراه با بوی بد
 • خارج شدن مو از محل کیست
 • وجود چندین حفره یا سوراخ در سطح پوست
 • وجود پوست قرمز و ملتهب در اطراف مقعد
 • احساس درد در ناحیه ی پایین کمر

علائم کیست مویی

یکی دیگر از نام های کیست مویی، سینوس مویی یا سینوس پیلونیدال می باشد. به این دلیل به این نوع بیماری سینوس گفته می شود که دارای کانال باریک و عمیق پوستی می باشد. مسیر سینوس معمولا از مرکز عفونت که در بافت های عمیق تر پوست قرار دارد، به سمت سطح پوست می باشد، بدین معنی که چرک موجود در این نواحی از طریق این کانال هر از گاهی به پوست منتقل و تخلیه می شود. اما در صورتی که انتهای این سینوس ها در سطح پوست بسته باشند، ترشحات داخل حفره کیست مویی گیر کرده و تجمع پیدا می‌کنند و همین امر می تواند منجر به ایجاد آبسه ‌شود.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  قرص ایرکتو 100

آبسه ها جزو موارد اورژانس پزشکی محسوب می شوند و باید هر چه سریع تر توسط متخصص جراحی عمومی تخلیه شوند. بهتر است تخلیه آبسه با لیزر پرتوان انجام شود. پس از تخلیه آبسه، روند اصلی درمان کیست مویی و از بین بردن علائم کیست مویی آغاز می شود.

علائم کیست مویی مقعدی

شایع ترین

علائم

کیست

مویی

که

می توان

آن را

تشخیص

داد

شامل

محل

قرار

گرفتن

کیست

، درد،

عفونت و

التهاب

و برجستگی

ناحیه

است

و در

ادامه

به

اختصار

توضیح

داده

خواهد

شد:

 • محل قرار گرفتن کیست:

یکی از مشخص ترین علائم کیست مویی، رشد توده در ناحیه دنبالچه یا انتهای ستون فقرات می باشد. این کیست بیشتر دوست دارد در نواحی پر موی بدن که دارای موهای ضخیم می باشد، ایجاد شود و ناحیه انتهایی کمر یکی از مناسب ترین مناطق برای ایجاد کیست مویی یا سینوس مویی می باشد.

 • تمایل به عفونی شدن:

از دیگر موارد شایع علائم کیست مویی، می توان تمایل بالای کیست مویی به عفونی شدن را نام برد. این نوع کیست ها در اکثر موارد عفونی شده و ترشحات چرکی بد بویی را از خود ترشح می کنند که بیانگر عفونت در آن هاست. کیست مویی در اکثر موارد با ایجاد آبسه چرکی به صورت متورم دیده می شوند، اما در برخی دیگر موارد این آبسه ممکن است دارای یک سوراخ سطحی نیز باشد که محتوای چرکی آن به بیرون ترشح می شوند.

 • درد:

 یکی دیگر از علائمی که می تواند در تشخیص کیست وجود داشته باشد، احساس درد است. این درد به صورت مداوم در ناحیه قرار گیری کیست احساس می شود و عدم درمان و رفع آن می تواند در کارهای روزمره فرد اختلال ایجاد نماید.

 • قرمزی و التهاب:

یکی دیگر از موارد عمومی علائم کیست مویی، وجود قرمزی و التهاب در ناحیه است. این نوع علائم بیشتر به دلیل قرار گیری مو در داخل بافت پوست و جا به جایی سلول های داخل پوست ایجاد می شود. سلول های ایمنی بدن در این حالت به مو به عنوان یک جسم خارجی نگاه کرده و به سمت آن حمله ور می شوند. در طول این حمله ترشح عوامل ایجاد کننده التهاب توسط گلبول های سفید می تواند باعث ایجاد التهاب و قرمزی در ناحیه شود.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  رفع بوی بد دهان نی نی سایت

   البته عواملی مثل دست کاری یا حتی عفونت نیز زمینه ساز ایجاد التهاب و قرمزی می توانند باشند.

 • تب و لرز:

 یکی از موارد نادر علائم کیست مویی، تب و لرز می باشد. اصولا تب و لرز بیشتر زمانی در بدن ایجاد می شوند که فرد مبتلا به عفونت باشد. در این کیست به دلیل وجود عوامل عفونی مختلف و امکان انتقال این عوامل به نواحی دیگر بدن، تب و لرز نیز ممکن است در فرد ایجاد شود.

همان طور

که

گفته

شد،

سینوس

مویی

در بیشتر مواقع می تواند دارای ترشحات چرکی باشد.

در این

مواقع،

سینوس

ایجاد

شده

در

سطح پوست باعث تخلیه عوامل چرکی

به وجود

آمده

در

بافت های

عمقی پوست می شود.

 • بوی بد در هنگام خروج ترشح:

عوامل باکتریایی در صورت ایجاد عفونت پوستی می توانند باعث تولید بوی بد در ترشحات پوستی شوند. این بو در اثر مواد سمی و متابولیکی است که توسط باکتری ها در بافت های عمیق پوستی ایجاد می شود.

البته نکته حائز اهمیت در مورد علائم کیست مویی، این است

که اکثر علائم بیماری

در صورتی بروز می کنند که

کیست دچار عفونت

شده

باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فواید کاکوتی x بخوانید...