علایم تشخیص کبد چرب

علایم تشخیص کبد چرب

علایم تشخیص کبد چرب


علایم تشخیص کبد چرب

با سلام خدمت عزیزان هلث کده، در این مقاله مطالبی پیرامون علایم تشخیص کبد چرب برای شما گردآوری کرده ایم. برای آشنایی بیشتر با کبد چرب با ما همراه باشید.

علائم تشخیص جنسیت

مراحل یا گرید های کبد چرب چگونه مشخص می شوند؟

در صورت ابتلا به بیماری کبد چرب، معمولا یکی از چهار گرید آن در شما تشخیص داده می شود. بیشتر افراد مبتلا به این بیماری، همیشه در مرحله نخست کبد چرب باقی می مانند و حتی متوجه وجود آن نمی شوند. اما در تعداد کمی از موارد، در صورتی که درمان کبد چرب و مدیریت آن در زمان صحیح انجام نگیرد، این عارضه پیشرفت کرده و نهایتا باعث بروز آسیب به کبد می شود.
گریدهای بیماری کبد چرب به صورت زیر مشخص می شوند:
1- کبد چرب ساده (تغییر چرب یا استئاتوز) : ایجاد چربی در سلول های کبد که کاملا بی ضرر بوده و تنها در صورتی تشخیص داده می شود که به دلایل دیگری بر روی فرد آزمایش انجام شود.
2- استئاتوهپاتیت غیر الکلی (NASH) : شکل جدی تری از کبد چرب غیر الکلی است که در آن کبد متورم می شود.

3- فیبروز کبدی :

در این گرید از بیماری کبد چرب، التهاب مداوم باعث ایجاد بافت اسکار در اطراف کبد و رگ های خونی نزدیک آن می شود، اما کبد هنوز عملکرد طبیعی خود را دارد.
علایم تشخیص کبد چرب

4- سیروز کبدی :

این مرحله از بیماری کبد چرب، که شدیدترین گرید آن به شمار می رود، پس از گذشت سال ها از وجود التهاب ایجاد می شود، در زمانی که کبد منقبض شده و در آن زخم و توده ایجاد شده است. چنین آسیب هایی دائمی بوده و ممکن است نهایتا به نارسایی کبدی (توقف عملکرد صحیح کبد) و سرطان کبد منجر شود.
اگر به مراحل اولیه بیماری کبد چرب مبتلا هستید، باید بدانید که سال ها طول می کشد تا فیبروز یا سیروز کبدی بروز کنند، بنابراین بسیار مهم است تا با ایجاد تغییرات مثبت در سبک زندگی خود، از پیشرفت بیماری جلوگیری کنید و گامی در جهت درمان کبد چرب بردارید.

علائم و تشخیص کبد چرب

۱. خارش پوست
عموما خارش پوست تا زمانی که سبب آزردگی و تحریک پوست نشود، چندان جدی گرفته نمی‌شود، اما باید بدانید که احتمالا علت خارش پوست، وجود صفرا در خون باشد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  علائم بیماری روماتیسم

وجود صفرا در خون نیز ممکن است به علت تخریب و آسیب دیدگی موجود در کبد باشد. هنگامی که مجرای صفرا مسدود شود، صفرا به جریان خون را پیدا می‌کند. بنابر این این ماده زیر پوست ذخیره می‌شود و سبب خارش پوست می‌شود.

علایم تشخیص کبد چرب

۲. آنژیوم یا رگ‌های عنکبوتی (Spider angiomas)

رگ‌های عنکبوتی مویرگ‌های عنکبوتی شکل زیر پوست هستند. دلیل ظاهر شدن این مویرگ ها، افزایش میزان استروژن در بدن است و حاکی از آن است که کبد به درستی عمل نمی‌کند و سوخت و ساز هورمون‌ها به درستی انجام نمی‌شود.

رگ‌های عنکبوتی به علت بزرگ شدن سرخرگچه به وجود می‌آیند. سرخرگچه‌ها رگ‌های خونی با قطری کم هستند که به عنوان عضوی از شبکه رگ‌هایی که ریز جریان‌ها در آن‌ها جریان دارد، سرخرگ‌ها را به مویرگ‌ها متصل می‌کنند.

۳. کبودی و خونریزی

در صورتی که متوجه شدید بعد از هر آسیب کوچکی که به بدن تان وارد می‌شود به سادگی دچار کبودی و خون ریزی می‌شوید، این احتمال وجود دارد که کبد تان در وضعیت سلامت خوبی نباشد. این بدین معنی است که پروتئین‌هایی که برای انعقاد خون مورد نیاز است دیگر به اندازه کافی تولید نمی‌شوند.

۴. بوی بد دهان

بوی بد دهان می‌تواند نشانه بیماری‌ها و مشکلات متفاوتی مانند سینوزیت و بیماری‌های لثه باشد. علاوه بر این موارد، بوی بد دهان ممکن است یکی از علائم کبد چرب باشد.

بوی بد دهان در برخی مواقع به علت نارسایی کبدی در بیماران مبتلا به سیروز کبدی است با عنوان فِتور هپاتیکوس (foetor hepaticus) نیز شناخته می‌شود. این عارضه سبب ایجاد بویی شبیه کپک زدگی است که به واسطه وجود سطح بالای متیل دی سولفید در خون به وجود می‌آید.

۵. وجود لک‌های پوستی، کک و مک

در صورتی که کبد به خوبی عمل نکند، ممکن است روی پوست لک‌های قهوه‌ای رنگی ایجاد شود. در واقع زمانی که کبد به درستی فعالیت نکند، میزان استروژن در بدن افزایش پیدا می‌کند و آنزیمی حاوی مس به نام تیروزیناز (tyrosinase) در بدن شروع به رنگ ریزه‌های پوستی (مِلانین) می‌کند. در نهایت روی پوست بدن لکه‌ها و کک و مک به وجود می‌آید.
۶. قرمزی کف دست
قرمزی، سوزش و خارش کف دست‌ها که به عنوان اِریتمای (erythema) کف دست نیز شناخته می‌شود، یکی دیگر از علائم کبد چرب است و به دلیل غیرعادی شدن سطح هورمون‌ها در خون ایجاد می‌شود.

۷. کاهش و یا عدم تمرکز

یکی از نشانه‌های کبد چرب می‌تواند از دست دادن تمرکز باشد. بنا براین در صورتی که اخیرا مدام حواس تان پرت می‌شود و دیگر تمرکز کافی ندارید احتمالا نیاز باشد به وضعیت کبدتان بیشتر رسیدگی کنید.

دو نمونه از اساسی‌ترین وظایفی که کبد بر عهده دارد سم زدایی و تأمین انرژی بدن است. حال در صورتی که میزان سموم موجود در خون به واسطه عملکرد نامناسب کبد بیشتر از معمول قابل تحمل شود، عملکرد مغز نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد. زمانی که سوخت و ساز انرژی در بدن به خوبی انجام نشود، خستگی و کاهش تمرکز تجربه می‌شود. درموارد حاد، این مشکل ممکن است سبب فراموشی و به اغما رفتن فرد شود.

علائم اوليه آلزايمر

علائم اولیه ایدز چیست

علایم تشخیص کبد چرب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نی نی سایت علائم بارداری پوچ x بخوانید...