عمر سگ

عمر سگ

عمر سگ


عمر سگ

سلام دوستان. حتما بر اتون جالبه بدونین سگ ها چقدر عمر می کنن. هلث کده این بار به سراغ مبحث عمر سگ ها رفته تا پاسخگوی سوال شما باشه.

 

عمر سگ چقدر است؟

توله سگ تازه زاده شده در مدت کوتاهی به یک سگ بالغ تبدیل می‌شود. طول عمر یک حیوان به فاکتورهای مختلفی از جمله محیط، نژاد، سلامتی، بهداشت، تحرک، و تغذیه بستگی دارد. نژادهایی مانند اشپیتز و فکس تریر مدت طولانی یعنی ۱۸ تا ۲۰ سال عمر می‌کنند و نژادهایی مانند باکسر و ژرمن شپرد طول عمری تا ۱۲ یا ۱۳ سالگی دارند.

سگ‌ها در سن ۳ تا ۵ سالگی کاملاً بالغ شده و فعال‌ترین دوران زندگیشان را در این سنین می‌گذرانند. از سن ۷، ۸ سالگی کم‌کم حالت افتادگی و کاهش فعالیت در آن‌ها دیده می‌شود. سگ‌هایی که به این سن رسیده‌اند محیطی راحت و آرام را برای خود ترجیح می‌دهند و بیشتر آنها در این دوران در حال خواب و استراحت هستند و بخصوص در زمستان ساعت‌ها در محیط‌های گرمی چون کنار رادیاتور استراحت کرده یا می‌خوابند. سگ‌های پیر، دچار کاهش حس شنوایی ویا حتی ناشنوایی می‌شوند. بیشتر آنها دچار آب‌مروارید، ریزش دندان‌ها (که باعث سختی در جویدن خوراک می‌شود) و بزرگی پروستات (که باعث اِشکال در دفع ادرار می‌شود) شده و ممکن است ویژگی‌های رفتاری آن‌ها تغییر کند. نسبت به گذشته بیشتر لجاجت می‌کنند و نسبت به عادت‌های روزانه خود بیشتر وابستگی نشان می‌دهند.

منبع: ویکی پدیا

سگ شما چقدر عمر میکند؟

امروزه عمر سگ ها در آمریکای شمالی و اروپا به طور میانگین ۱۲,۸سال میرسد که با توجه به بهبود شرایط پزشکی و مراقبت های پزشکی نسبت به ۱۰۰ سال پیش افزایش قابل توجهی یافته است.
اما سگ ها هنوز به طور قابل توجهی طول عمر کوتاه تری نسبت به انسان ها دارند. تخمین عمر سگ برای خانواده تان یک نگرانی مهم است و مراقبت مناسب از سگ باعث به حداکثر رساندن طول عمر سگتان میشود.

تخمین طول عمر با توجه به نژاد سگ شما

به طور معمول طول عمر سگ های نژاد کوچکتر نسبت به نژاد های بزرگتر به دلیل تنش فیزیکی نژاد های بزرگ ۱/۵ برابر است و سگ های ماده معمولا ۲ سال بیشتر از سگ های نر عمر میکنند. اگر صاحب سگ از قبل بداند که نژاد سگش به اندازه سگ های دیگر عمر نمیکند، میتواند خود و خانواده اش را از نظر روحی برای هر اتفاقی آماده کند.

لیست زیر توسط American Kennel Club تهیه شده است که شامل نژاد و میانگین امید به زنگی نژادهای مختلف است

 • Labrador Retriever(لابرادور روتوایلر)———–۱۲٫۵ سال
 • Yorkshire Terrier(یورکشایر تریر)—————–۱۴ سال
 • German Shepherd Dog(جرمن شپرد)———–۱۱سال
 • Golden Retriever(گلدن روتوایلر)—————-۱۲سال
 • Beagle(بیگل)————————————-۱۳ سال
 • Boxer(باکسر)————————————۱۰٫۵سال
 • Dachshundر—————————————-۱۵٫۵سال
 • Bulldog(بولداگ)————————————۷سال
 • Poodle (پودل)————————————–استاندارد:۱۲ سال
 • Shih Tzu(شیتزو)———————————-۱۳ سال
 • Chihuahua(شی هواهوا)———————-۱۳٫۵سال
 • Pomeranian (پومرانیان)————————۱۵سال
 • Rottweiler (روتوایلر)—————————۱۰سال
 • Pug(پاگ)——————————————–۱۳٫۵سال
 • Doberman Pinscher (دوبرمن پینچر)———-۱۰سال
 • Maltese(مالتیز)——————————–۱۴سال

تصور رایج اشتباه در مورد محاسبه سن سگ

تصور رایج اشتباه در مورد سن سگ ها این است که یک سال سگ برابر با ۷  سال انسان است. این تصور کاملا اشتباه است و منجر به خطا در محاسبه سن سگ میشود. در واقعیت سن سگ بسیار سریعتر از سن انسان افزایش پیدا می کند، به خصوص در ۲ سال اول زنگی آنها، با این حال این اختلاف آماری، نزدیکترین حالت به سن سگ هاست.

یک روش مناسب برای محاسبه سن سگ این است که یک سال اول سگ معادل با ۱۵ سال انسان و سال دوم سگ معادل با ۲۴ سال انسان و بعد از  ۲سال از سن سگ، یک سال افزایش معادل با تقریبا ۴ سال از سن انسان خواهد بود.

طول عمر سگ بیشتر از آمار و ارقام

جواب سوال “سگ من چقدر عمر خواهد کرد؟” بیشتر از یک عدد است. مانند انسان ها سگ ها هم از ۳ مرحله جوان، میانسال و پیری با همان دوره های مربوط به سنشان عبور خواهند کرد.

شما می توانید با نگهداری مناسب و مراقبت های ویژه از سگتان سنش را تحت نظر یگیرید تا طول عمرش  طولانی شود.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  آتروفی بیضه

 

مطالب تصادفی برای شما:

شما می توانید با انجام اقدامات زیر طول عمر سگتان را افزایش دهید

 • -سگ خود را عقیم کنید تا مانع ابتلا به سرطان و دیگر بیماری های دستگاه تناسلیش شود.
 • -ارائه دادن تغذیه سگ با کیفیت بالا
 • -سگ خود را با ورزش دادن زیاد که مانع چاقی و شرایط تهدید کننده حیات میشود بیمه کنید.
 • -از سگ خود در یک محیط طبیعی و گرم مراقبت کنیدتا وضعیت روحی اش همراه  با وضعیت جسمانی اش افزایش پیدا کند.
 • -طبق برنامه واکسن های سگتان را تزریق کنید.
 • -به دنبال رژیم بهداشت دهان و دندان سگتان باشید تا مانع از پوسیدگی شود که این می تواند موجب بیماری های قلبی شود.

به یاد داشته باشد سن نژاد های مختلف در روش های مختلف نگهداری متفاوت است

انتظار دارید که سگ خانگی شما چه مدت زندگی کند؟

آیا نمی ‏دانید امید به زندگی معمول در سگ شما چقدر است؟ طول عمر سگ ‏ها از نژادی تا نژاد دیگر متفاوت است. با مطالعه مطلب زیر متوجه خواهید شد که متوسط طول عمر سگ شما چقدر است.

 

نژادهای سگی که عمر طولانی دارند.

صحبت در مورد طول عمر سگ‏ ها ممکن است باعث تعجب شما در مورد نگهداری یا خرید نژاد سگی شود که به طور طبیعی طولانی‏ تر زندگی می‏کند. طول عمر سگ تا حد زیادی تحت تاثیر عادات غذایی و مراقبت از سگ قرار دارد. با این حال ژنتیک نقش اساسی را ایفا می‏کند. به منظور کمک به شما برای خرید یک حیوان خانگی که از نظر ژنتیکی برای زندگی طولانی‏ تری تنظیم شده، در اینجا لیستی از 5 نژاد برتر سگ با طولانی‏ ترین طول عمر را قرار می دهیم.

نژاد                                                                                                         ویژگی ‏ها                             طول عمر
سگ آوازخوان گینه نو (New Guinea Singing Dog)                     مهربان، زوزه کش                                     18 سال
سگ چی‏واوا (Chihuahua)                                                              شجاع، بازیگوش                              17 سال
سگ پودل عروسکی (Toy Poodle)                                           دوستدار صلح، بازیگوش                           16 سال
سگ جک راسل تریر (Jack Russell Terrier)                                شجاع، پرانرژی                                      16 سال
سگ کاکپو (Cockapoo)                                                          بسیار خون گرم، پرانرژی                          16 سال

طبیعی است که نژاد سگ دارای طولانی‏ ترین طول عمر که در این لیست آورده شده (New Guinea Singing Dog) را نشناسید، این سگ، نوع سگ شکاری وحشی است که بسیار نادر است. در واقع، به عنوان یکی از نادرترین سگ‏ های جهان در نظر گرفته می‏ شود. این سگ‏ ها بومی پاپوآ گینه نو هستند و فقط حدود 100 سگ آوازخوان گینه نو در جهان وجود دارد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  سگ اسپانیل روسی

طول عمر

طول عمر همچنین به نژاد سگ بستگی دارد؛ بیشتر به این دلیل که بعضی از حیوانات مستعد ابتلا به بیماری ‏های خاص نژادی هستند. نژادهای کوچک‏تر به نظر می ‏رسد که عمر بیشتری داشته باشند.

نژاد متوسط طول عمر

 

نژاد متوسط طول عمر
شیتزو (Shih Tzu) 11_14 سال
ژرمن شپرد (German Shepherd) 10_12 سال
هاسکی سیبری (Siberian Husky) 11_13 سال
پامرانین (Pomeranian) 12_16 سال
روتوایلر (Rottweiler) 8_11 سال
پیکینیز (Pekingese) 12_15 سال
گلدن رتریور (Golden Retriever) 10_13 سال
آکیتا (Akita) 10_13 سال
لابرادور رتریور (Labrador Retriever) 10_12 سال
باکسر (Boxer) 8_10 سال
جک راسل تریر (Jack Russell Terrier) 13 سال
شپرد استرالیایی (Australian Shepherd) 12_15 سال
ویزلا (Vizsla) 10_14 سال
وایمارانر (Weimaraner) 10_13 سال
شیبا اینو (Shiba Inu) 12_15 سال
بُردِر کُلی (Border Collie) 10_14 سال
بول ماستیف (Bullmastiff) 8_10 سال
سگ کوهستانی برنس (Bernese Mountain Dog) 6_8 سال
دوبرمن پینچر (Doberman Pinscher) 10_12 سال
سگ کوموندور (Komomdor) 11_13 سال
تازی پلات (Plott) 10_12 سال
چاو چاو (Chow Chow) 8_12 سال
پودل (Poodle Standard) 12_15 سال
مالتز (Maltese) 12_14 سال
چاینیز کِرِستد (Chinese Crested) 13_15 سال
بیچون فرایز (Bichon Frise) 12_15 سال
سگ آبی پرتغالی (Portuguese Water Dog) 10_14 سال
تازی افغان (Afghan Hound) 12_14 سال
بدلینگتون تریر (Bedlington Terrier) 12_14 سال
پاگ (Pug) 12_15 سال
پیت بول (Pit Bull) 12_14 سال
اسپانیل تبتی (Tibetan Spaniel) 14 سال
باست هوند (Basset Hound) 11_14 سال
بولداگ فرانسوی (French Bulldog) 9_11 سال
اسپانیل شاهزاده چارلز شوالیه (Cavalier King Charles Spaniel) 9_14 سال
اسکیموی آمریکایی (American Eskimo Dog) 12_14 سال
گریت دین (Great Dane) 7_10 سال
بلاند هاند (Bloodhound) 10_12 سال
چی‏واوا (Chihuahua) 14_18 سال

 

علائم متداول پیر شدن در سگ ‏ها

تعداد زیاد سال‏ های زندگی، یک تعیین کننده ایده آل برای پیری نیست؛ به خصوص در مورد سگ‏ ها. مثلا یک چی‏واوا 9 ساله معمولا بسیار فعال است در حالی که یک گریت دین در آن سن بسیار بی‏حال است و علائم مشخصی از پیری را نشان می‏ دهد. شناسایی علائم پیری بسیار مهم است زیرا به صاحبان حیوانات خانگی کمک می‏ کند تا مکمل‏ های خاصی اضافه کنند، مدت زمان ورزش را تنظیم کنند و تعداد دفعات مراجعه به دامپزشکی را افزایش دهند. جهت کمک به شما در گذر از مراقبت منظم از سگ به مراقبت‏ های ویژه سالمندان، در این جا شایع ‏ترین علائم پیری در سگ‏ها گردآوری شده است.

 • چشم‏های کدر/ مشکلات بینایی: مشکل بینایی عمومی و لایه کدری که منجر به تاری دید در سگ ‏ها می‏ شود.
 • تکرر ادرار: افزایش دفعات ادرار اغلب نشان ه‏ای از مسائل بهداشتی مرتبط با کلیه است که معمولا سگ‏ های سالخورده را تحت تاثیر قرار می‏ دهد.
 • پریشانی: تغییری در رفتار که عموما شامل تندخویی و زود رنجی، زوال عقل و سردرگمی است.
 • مشکل در بلند شدن: بیماری‏ هایی مانند آرتروز و دیسپلازی مفصل ران (در رفتگی مفصل ران) که در بین سگ‏ های سالخورده رایج است، اغلب بلند شدن را برای آن‏ها دشوار می‏کند.
 • افزایش یا کاهش وزن: به دلیل تغییر در سرعت سوخت و ساز، مسائل مربوط به تیروئید یا نارسایی در رژیم غذایی، سگ‏ های سالمند می ‏توانند دچار اضافه وزن یا کمبود وزن شوند.
 • بی‏حالی و کرختی عمومی: مانند بسیاری از انسان‏ ها، سگ‏ های میانسال به طور فزاینده‏ای با افزایش سن دچار کرختی و بی‏حالی می‏ شوند. آن‏ها اغلب تمایلی به بازی کردن و دویدن ندارند.
 • توده‏های چرب: سگ ‏های سالخورده اغلب توده ‏های چربی را بر روی پوست خود ایجاد می ‏کنند که لیپوما نامیده می ‏شود. این‏ها تومورهای خوش خیم و بدون دردی هستند که معمولا سگ‏ های پیر به آن مبتلا می‏ شوند.
 • خواب عمیق و زود به زود: سگ ‏های سالخورده می‏ توانند زمان زیادی را برای خوابیدن بگذرانند. اغلب نسبت به صداها و مزاحمت ‏ها بی ‏توجه نیستند و معمولا چرت عمیق‏تری را تجربه می‏ کنند.
علائم متداول پیر شدن در سگ ‏ها

علائم متداول پیر شدن در سگ ‏ها

تبدیل طول عمر سگ با طول عمر انسان

سگ ‏ها به سادگی به اندازه انسان‏ ها عمر نمی‏ کنند. متاسفانه این بدان معناست که ما مجبور هستیم ناراحتی ناشی از مرگ حیوان خانگی دوست داشتنی‏مان را تاب بیاوریم. حال آن که شما ممکن است شنیده باشید که یک سال زندگی سگ‏ها برابر با هفت سال زندگی انسان است. گرچه این فرمول در بهترین حالت تقریب نه چندان دقیقی را ارائه می‏دهد.
بلوئی (Bluey)، که عنوان پیرترین سگ را تا کنون به خود اختصاص داده، یک سگ گله استرالیایی (Australian Cattle Dog) بود که در سن 29 سال و 5 ماهگی درگذشت.
ژان لوئیز کالمن از فرانسه که در سال 1997 درگذشت، پیر‏ترین فرد تا به امروز بوده که به اندازه 122 سال و 164 روز زندگی کرده است.
اگر پیرترین سگ را بلوئی (Bluey) 29 ساله و پیرترین انسان را ژان لوئیز کالمن (Jean Louise Calment) 122 ساله در نظر بگیریم و همان محاسبه را انجام دهیم، 1 سال انسانی را برابر با 4.2 سال سگ در نظر می‏ گیریم. بنابراین به راحتی می‏توان فهمید که نظریه 7 ساله همیشه معتبر نیست. این مسئله چندان بعید هم نیست زیرا بیش از چند عامل وجود دارد که می‏ تواند طول عمر سگ را تعیین کند. به این نکته مهم هم توجه داشته باشید که سگ خیلی سریع‏تر به بلوغ می‏رسد. از نظر میزان بلوغ، 1 سال بیشتر برای رسیدن به بلوغ در سگ ها، برابر با 15 سال برای انسان است. یک راهکار خوب برای تبدیل سن سگ‏ ها به سن انسان‏ ها، یافتن میانگین طول عمر نژاد و میانگین امید به زندگی انسان‏ ها در کشور شماست.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  سگ هراسی

چگونه مطمئن شوید که سگ شما زندگی طولانی و سالمی دارد؟

عوامل موثر بر افزایش طول عمر سگ ‏ها

به عنوان یک صاحب حیوان خانگی مسئول، هدف اصلی شما اطمینان از این مسئله است که سگ‏تان زندگی شاد، سالم و طولانی داشته باشد. حال آن که شما می‏ دانید امید به زندگی سگ شما به اندازه و نژاد خاص او بستگی دارد. با این وجود عواملی وجود دارد که شما می ‏توانید با کنترل کردن آن‏ها، طول عمر سگ خود را افزایش دهید. عادات ساده و مراقبت ‏های پزشکی موثر می ‏تواند با تقویت ایمنی سگ و محافظت از او در برابر بیماری ‏ها، به سلامتی سگ شما کمک کند. با این که مرگ امری اجتناب ناپذیر در تمام زندگی است، اما شما می توانید نقش خود را به خوبی انجام دهید تا مطمئن شوید تا زمانی که ممکن است سگ‏تان سالم و فعال باقی می‏ ماند. دقیقا به همین خاطر است که ما فهرستی از 7 عامل موثر بر امید به زندگی سگ‏ها آماده کرده ‏ایم.

بیش از حد غذا دادن را حذف کنید

اگر فکر کرده اید این که کمی بیشتر به سگ‏تان غذا دهید به او آسیبی نمی ‏رساند، در افکارتان تجدید نظر کنید. چاقی باعث می‏ شود سگ‏ها مستعد بیماری ‏های قلبی و سایر شرایط تهدید کننده زندگی شوند. براساس یک مطالعه، لابرادورهایی (یکی از نژادهای سگ) که 25% کمتر به آن‏ها غذا داده شده بود، به طور میانگین دو سال بیشتر از سگ‏ هایی که به آن‏ها غذای بیشتری داده می‏شد زنده ماندند.

 

 

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تاریخچه ساز تار x بخوانید...