عوارض قرص دوفاستون

عوارض قرص دوفاستون

عوارض قرص دوفاستون

عوارض قرص دوفاستون (Duphaston) حاوی دارویی به نام دیدروژسترون (Dydrogesterone) است. دیدروژسترون نوعی هورمون مصنوعی است که بسیار شبیه هورمون “پروژسترون” ساخته شده توسط بدن‌ می باشد. از دوفاستون برای درمان بیماری هایی که ناشی از فقدان یا کمبود پروژسترون می باشند استفاده می گردد؛ بیماری هایی مانند اختلالات قاعدگی، قاعدگی دردناک، سندرم پیش از قاعدگی (PMS)، خونریزی غیر طبیعی رحم و همچنین درمان اندومتریوز و برخی موارد ناباروری توسط دوفاستون کنترل می شوند. این دارو را می‌توان به ‌تنهایی یا همراه با هورمون استروژن استفاده کرد. یکی دیگر از نام های تجاری قرص پروژسترون، قرص دوفامد است.

عوارض قرص دوفاستون در بارداری

آیا قرص دوفاستون باعث بارداری میشود؟ هیچ شواهدی مبنی بر کاهش میزان باروری در اثر مصرف دیدروژسترون (موجود در قرص دوفاستون) وجود ندارد، بلکه حتی در مواردی مانند درمان بی‌نظمی قاعدگی در بیماری تخمدان پلی کیستیک، درمان کمبود پروژسترون در پیشگیری از سقط ‌های مکرر و ‌بهبود فاز لوتئال در درمان‌ های ناباروری، ممکن است باعث بهبود قدرت باروری در زنان نابارور گردد.

عوارض قرص دوفاستون

تاکنون هیچ نشانه‌ای از مضر بودن مصرف دیدروژسترون در دوران بارداری وجود نداشته است. در مطالعات، گزارش شده است که در کودکانی که مادران آن‌ها از پروژسترون‌ های صناعی در دوران بارداری استفاده کرده اند، ممکن است خطر ابتلا به هیپوسپادیا (نقص مادرزادی در آلت تناسلی پسران شامل باز شدن مجرای ادرار در پایین‌تر از محل طبیعی خود) در کودکانی که مادران آن‌ها از پروژسترون‌ های صناعی در دوران بارداری استفاده کرده اند، افزایش یابد. اما با این حال ار آنجایی که اینکه عوامل بسیار دیگری در دوران بارداری ممکن است باعث ایجاد این مشکل شوند، هیچ نتیجه‌ی قطعی در مورد سهم دیدروژسترون در ایجاد هیپوسپادیا وجود ندارد.

مطالعات بالینی انجام شده بر روی تعداد محدودی از زنان باردار که در سه ماهه‌ی اول بارداری تحت درمان با دیدروژسترون قرار گرفتند، هیچ افزایش خطری را نشان نداد. هیچ اطلاعات اپیدمیولوژیک دیگری تاکنون موجود نیست. حتی شرکت سازنده این دارو، مصرف آن را برای درمان موارد تهدید به سقط و پیشگیری از سقط عادتی (سقط مکرر) پیشنهاد داده است.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  هزینه طب سوزنی نی نی سایت

اثرات مضر این دارو، فقط در صورت مصرف بیش از حداکثر مقدار مجاز در بارداری دیده شده است. در نتیجه دیدروژسترون اگر به درستی و توسط پزشک تجویز شود، می‌تواند در دوران بارداری مورد استفاده قرار گیرد. اگر باردار شدید یا فکر می‌کنید ممکن است باردار باشید، با پزشکتان در مورد عوارض و مزایای مصرف دوفاستون صحبت کنید.

عوارض قرص دوفاستون نی نی سایت

قرص دوفاستون یک نوع قرص برای جلوگیری از سقط جنین است که مصرف آن باعث بارداری می شود. همچنین مصرف این قرص باعث اضافه وزن بانوان می شود. زمانی که بانوان باردار لکه بینی مشاهده می کنند می توانند از این قرص با اجازه پزشک بانوان استفاده کنند. و یا مادران شیرده که در زمان شیردهی میخواهند از این قرص استفاده کنند به نکات مهم این محتوا دقت نمایند.
به طور کلی این دارو برای درمان بیماری هایی که ناشی از فقدان پروژسترون می باشد استفاده می شود. هورمون استروژن بر اندومتر اثر می گذارد و احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می دهد و با مصرف دوفاستون میزان ترشح این هورمون کنترل می شود.
مصرف دوفاستون بر علایم بروز یائسگی مانند گرگرفتگی، تعریف شبانه، بی خوابی، خشکی واژن، سردرد، نوسانات خلقی … اثر می گذارد و علایم آن را کاهش و کنترل می کند.

عوارض قرص دوفاستون و چاقی

قرص دوفاستون مانند بسیاری دیگر از داروها عوارضی دارد از جمله این عوارض می توان به موارد زیر اشاره کرد:
حالت تهوع
– درد سینه ها
سرگیجه
– وزن کم
خارش
– خونریزی نامنظم
استفراغ
– جوش
– آمبولی ریوی
لکه بینی
– تغییر در اشتها
– ورم نمودن قوزک پا
– ترومبوز شبکیه
– ترومبوفلبیت
این عوارض عوارض رایجی است که اغلب در مصرف دوفاستون گزارش می شود.

عوارض قرص دوفاستون چیست

در چه صورت مصرف قرص دوفاستون منع می شود
– در صورتی که قصد بارداری داشته باشید.
– در صورتی که سابقه بیماری هایی مانند سرطان پستان، سرطان آندومتر و یا بیماری های کبدی داشته باشید.
– در صورتی که به قرص دوفاستون حساسیت داشته باشید.
– در صورت داشتن سابقه سکته مغزی و سابقه لختگی خون.
– در صورتی که خونریزی غیرطبیعی از واژن داشته باشید و دلیل این خونریزی نامعلوم باشد

بیشتر بخوان بیشتر بدان  آیا سادیسم درمان دارد

عوارض قرص دوفاستون و لکه بینی

میزان دوز مصرفی قرص و فاصله زمانی مصرف قرص به تجویز پزشک و درمان شما و بیماریتان بستگی دارد و ممکن است پزشک معالجتان برای 5 روز یا 1 ماه مصرف قرص را برای تثبیت اثرگذاریش تجویز کند. اما به طور کلی مصرف قرص دوفاستون دو بار در روز تجویز می شود.

عوارض قرص دوفاستون بر روی جنین

در بسیاری از کشورها از جمله ایالات متحده آمریکا مصرف پروژسترون در دوران بارداری ممنوع می باشد زیرا سو مصرف پروژسترون می تواند عوارض بسیار خطرناکی از جمله مرگ جنین و سقط جنین را در پی داشته باشد.
همچنین موجب نقص های زایمان در نوزادان مانند شکاف شکم و نقص قلب، عضله سازی جنین دختر مانند موهای ناخواسته می شود. در دوران بارداری باید حداقل داروهای ضروری مانند 5 میلی گرم اسید فولیک به صورت روزانه (مانند فولات) مصرف شود. اگر کم خونی دارید، باید آهن همراه با اسید فولیک مصرف کنید.
میزان هورومون پروژسترون فقط در در مواردی خاص مانند بارداری با استفاده از تکنیک آی وی اف و در موارد سقط مشخص می شود.

عوارض قرص دوفاستون و تخمک گذاری

  • اگر از قرص دوفاستون برای درمان ناباروری استفاده می‌کنید، بهترین زمان برای نردیکی جهت باردار شدن فاصله بین دو قاعدگی است.
  • دوفاستون را می‌توانید به همراه غذا و یا بدون آن مصرف کنید.
  • دارو را کاملا مطابق با دستور پزشک مصرف کنید.
  • چنانچه مصرف یک نوبت از دارو را فراموش کردید و به زمان مصرف بعدی نزدیک بودید دوز فراموش شده را رها کرده و طبق برنامه مصرف دارو را ادامه دهید. هیچ گاه برای جبران نوبت فراموش‌شده میزان دارو را در نوبت بعدی افزایش ندهید.
  • در صورت ابتلا به سقط فراموش شده، سابقه سرطان سینه، سرطان اندومتر یا بیماری کبدی، باید قبل از مصرف قرص دوفاستون پزشک را در جریان قرار دهید.

عوارض قرص دوفاستون چيست

  • در صورتیکه سابقه حساسیت دارویی داشته‌اید، قبل از مصرف دوفاستون با پزشک در این رابطه صحبت کنید.
  • در صورتیکه باردار هستید و یا برای باردار شدن تلاش می‌کنید نباید این دارو را مصرف کنید.
  • اگر به دلایل نامعلومی دچار خونریزی غیرطبیعی از واژن شده‌اید، بهتر است این دارو را مصرف نکنید.
  • این دارو را بیشتر از مقدار تجویزشده مصرف نکنید.
  • در مورد تمام داروهای فعلی خود و هر دارویی که قبل از این مصرف کرده‌اید، به پزشک خود اطلاع دهید.
بیشتر بخوان بیشتر بدان  نی نی سایت برای ریزش مو

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکسترومتورفان x بخوانید...