فشار خون

فشار خون

فشار خون


فشار خون چیست؟

با سلام خدمت دوست داران هلث کده “فشار خون” را در این پست برای شما عزیزان باز میکنیم. در مورد فشار خون بالا و پایین و راه های درمان ان ، و حتی درمورد فشار خون در بارداری و سیستولیک به شما توضیح میدهیم  و خواهیم گفت به فشار خون به انگلیسی چه خواهد لطفا تا اخر با ما همراه باشید.

فشار خون بالا

فشار خون بالا یا پرفشاری خون (به انگلیسی: Hypertension) که گاهی به آن پرفشاری شریانی گفته می‌شود، یک بیماری مزمن است که در آن فشار خون در شریان‌ها بالا می‌رود. به دنبال این افزایش فشار، قلب باید برای حفظ گردش خون در رگ‌های خونی شدیدتر از حالت طبیعی فعالیت کند. فشار خون شامل دو مقیاس سیستولی و دیاستولی است که وابسته به انقباض (سیستول) یا استراحت (دیاستول) ماهیچه قلب بین ضربان‌ها می‌باشند. بر اساس اخرین گاید لاین یا دستورالعمل طبقه بندی فشار خون بالا از انجمن قلب امریکا در سال۲۰۱۷ میلادی (معتبر ترین منبع و گاید لاین بیماریهای قلبی) در حالت استراحت، فشار خون طبیعیِ سیستولی (یا حداکثر فشار خون) بین ۹۰تا ۱۱۹میلی‌متر جیوه و فشار خون طبیعی دیاستولی (یا حداقل فشار خون) بین ۶۰ تا ۸۰ میلی‌متر جیوه است. و اگر فرد دارای فشار خون ۱۲۰_۱۲۹ میلیمتر جیوه سیستول و زیر ۸۰ دیاستول باشد فرد دارای فشار خون افزایش یافته میباشد (مرحله پیش فشار خونی) در صورتی که فشار خون به‌طور مزمن برابر یا بیش از ۱۳۰ بر روی ۸۰ میلی‌متر جیوه باشد، فرد در مرحله 1 پر فشاری خون قرار دارد و اگر فشار خون بیشتر از۱۴۰میلی متر جیوه سیستول یا ۹۰ دیاستول باشد از مرحله دو فشار خون بالا رنج میبرد قابل ذکر است که در فشار خون های بالا و زیر ۱۴۰میلی متر جیوه (۱۳۰-۱۳۹) اولویت درمان با اصلاح شیوه زندگی میباشد (کاهش وزن، کنترل استرس و…نه استفاده از قرص های کاهنده فشار خون)

نزدیک به ۵۰ درصد از مبتلایان به فشار خون از بیماری خود مطلع نیستند و بسیاری از بیماران به صورت تصادفی از فشار خون خود با خبر می‌شوند. درصد زیادی از بیماران مبتلا به فشار خون، بیماری خود را کنترل نمی‌کنند.[۱]

پرفشاری خون در یکی از دو گروه پرفشاری اولیه یا پرفشاری ثانویه قرار می‌گیرد. حدود ۹۰ تا ۹۵ درصد از موارد از نوع پرفشاری اولیه هستند و این بدان معناست که هیچ دلیل پزشکی مشخصی برای آن وجود ندارد.[۲] ۵ تا ۱۰ درصد دیگر از نوع پرفشاری ثانویه هستند که شرایط تأثیرگذار بر کلیه‌ها، شریان‌ها، قلب یا دستگاه غده درون‌ریز باعث ایجاد آن می‌شوند.

در برخی موارد بالا رفتن فشار خون باعث خون‌ریزی مغزی می‌شود.[۳] پرفشاری خون عامل خطر عمده در سکته مغزی، سکته قلبی (حملات قلبی)، نارسایی قلب، آنوریسم‌های شریانی (به عنوان مثال، آنوریسم آئورت)، بیماری شریان‌های پیرامونی و دلیل بیماری‌های مزمن کلیه است. حتی افزایش خفیف فشار خون شریانی نیز با کاهش امید به زندگی مرتبط است. تغییر رژیم غذایی و روش زندگی می‌تواند در کنترل فشار خون مؤثر بوده و خطر عوارض ناشی از آن را بر سلامتی کاهش دهد. با این حال، درمان دارویی غالباً برای افرادی که تغییر روش زندگی در آن‌ها بی تأثیر بوده یا کافی نبوده‌است، ضروری می‌باشد.

نتایج یک تحقیق بین‌المللی با همکاری گروهی از محققان و دانشمندان ایرانی دربارهٔ تأثیر تغذیه در مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی-متابولیک (بیماری‌های قلبی و عروقی و دیابت و سکته‌های مغزی) در ۲۰ کشور خاورمیانه و شمال آفریقا نشان می‌دهد که فشار خون مهم‌ترین عامل مرگ در اثر این بیماری‌ها در تمام این کشورها است. در تمام این کشورها، بیماری‌های قلبی-متابولیک عامل ،۴۳ درصد از مرگ‌های زودرس (زیر هفتاد سال) بوده‌است. در ایران نیز فشار خون بالا (بالای ۱۱۵) مهم‌ترین عامل خطرساز و باعث مرگ دو هزار و ۳۵ نفر در ازای هر یک میلیون نفر جمعیت است.

منبع : ویکی پدیا

فشار خون بالا درمان

فشار خون بالا و پایین از جمله بیماری هایی است که این روزها بیشتر از گذشته گریبان مردم دنیا را گرفته است. هرچند بسیاری از افراد گمان می کنند که هیچ راهکار خاصی برای درمان فشار خون وجود ندارد؛ اما راهکارهایی 100 درصد علمی و عملی برای درمان این بیماری وجود دارد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  زایمان سگ

البته نباید انتظار داشته باشید که این راهکارها را در بین قرص ها و روش های شیمیایی پیدا کنید. روش های شیمیایی بیشتر برای کنترل فشار خون مفید هستند نه درمان فشار خون! درمان های طبیعی با استفاده از مواد طبیعی می توانند برای درمان فشار خون معجزه کنند و این بیماری را به طور کامل در بدن شما رفع نمایند.

میزان فشار خون نرمال (مطلوب) کمتر از mm Hg ۸۰/۱۲۰ است. اما امروزه فشار خون بالا یکی از بیماری های رایج است که نتیجه استرس و بی تحرکی عصر تکنولوژی می باشد. فشار خون بالا با شمار هشداردهنده مرگ و میر سالانه در جهان مرتبط است.  فشار خون بالا ممکن است علائم ظاهری نداشته باشد.

مهم ترین پیامد های ناشی از این بیماری:

حمله قلبی
سکته مغزی
بروز نارسایی کلیوی

با تغییر شیوه ی زندگی می توان از بیماری های غیرواگیر دور ماند . همانطور که می دانید  کاهش فعالیت های فیزیکی در طول روز، تغییر نوع خوراک و افزایش پشت میزنشینی، باعث شده چاقی، اضافه وزن و بیماری های غیرواگیری مانند دیابت نوع ۲، فشار خون بالا، چربی خون بالا، سرطان ها و ناراحتی های قلبی و عروقی، بسیاری از ما را رنج دهند و آمار مرگ و میرها را بالا ببرند. یکی از راه های رهایی از این مشکل، اصلاح الگوهای تغذیه ای و پیروی از رژیم های غذایی سالم تر است.

بیشتر ما می دانیم رژیم غذایی مدیترانه ای یکی از سالم ترین انواع رژیم غذایی در سراسر دنیا محسوب می شود که به دلیل استفاده فراوان از غذاهای دریایی و روغن های گیاهی سالم تری مانند روغن زیتون توانسته است نرخ مرگ و میر را در بین طرفداران خود کاهش دهد و طول عمر همراه با سلامت را برای آنها به ارمغان بیاورد.

راهکار های درمانی فشار خون بالا

کاهش فشار خون فوری می تواند با استفاده از چند شیوه انجام شود که عبارتند از:

استفاده از داروهای اورژانسی

در صورتی که افزایش فشار بیمار تشخیص داده شود، ممکن است جهت کنترل و پایین آوردن آن، دارو تجویز شود که برخی از داروهای اورژانسی که ممکن است برای کاهش فشار خون توسط پزشک تجویز شود عبارتند از:

آدالات (نیفیدیپن)
کاپتوپریل
نیترو گلیسیرین
لازیکس(فروزماید)

طب سنتی و استفاده از گیاهان دارویی

فشارخون درطب سنتی ناشی از امتلا خون است که می تواند هم از بلغم باشد و هم از دم .وقتی صفرا در تن کاهش پیدا میکند خونرسانی در بدن دچار اشکال میشود پس جهت پیشگیری از بیماری فشار خون باید همواره صفرا در تن به اندازه باشد.

با مشورت پزشک می توان از روش‌های طبیعی برای کنترل و درمان فشار خون بالا استفاده کرد.

مصرف روزانه چند عدد آلو یا تمشک
زغال اخته با دستور مصرف ۵۰ گرم در ۱۰ صبح و ۵ عصر
دم کرده برگ زیتون که از فسفر، کلسیم، منیزیم و مواد قندی تشکیل شده و مصرف جوشانده آن برای بیماران مبتلا به فشارخون مناسب است.
مصرف روزی ۳ عدد سیب، طالبی، نارنج یا زالزالک
تخم گیاه کرفس نیز برای کاهش فشارخون توصیه می شود چون مقدار زیادی کلسیم دارد و می توان آن را به صورت جوشانده مصرف کرد.
سنبل الطیب نیز به کاهش فشارخون کمک می کند.
شربت سیر نیز برای کاهش فشار خون بالا مفید است به این ترتیب که دو پیاز سیر را له کرده در یک لیوان آب و ۱۰۰گرم شکر ریخته و بجوشانید تا به قوام بییاید هر روز ۲ قاشق سوپ خوری از آن مصرف شود.
دم‌کرده چای ترش عصرها و دم کرده گل گاوزبان و لیمو امانی و دم‌ کرده میوه آلبالو و دم‌کرده زرشک آبگیری، دم‌کرده میوه نسترن ، دم‌کره فلوس و خیار چنبر فشار خون را پایین می‌آورد.
دوسین (سه واحد عسل + یک واحد سیاه دانه نیم کوب +نیم واحد سرکه انگور طبیعی) از این ترکیب روزی دو قاشق مرباخوری صبح ناشتا و شب موقع خواب میل شود.
ترشیها هم مثل سرکه ـ آبلیمو ـ آبغوره ـ آب نارنج و … در مواقع اوراژنسی کمک کننده هستند.
مصرف عناب و مصرف ۱ قاشق چایخوری زرشک پس از هر وعده غذایی میتواند در کاهش فشار خون مؤثر باشد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  نی نی سایت عوارض قرص ال دی

درمان فشار خون بالا در طب سنتی با عرقیات

1. عرق شیرین بیان:

شیرین بیان یک گیاه بین المللی است که در اروپا، آفریقا و برخی قسمت های آسیا می روید. در ایران نیز شیرین بیان در نواحی استان فارس و یزد به ویژه در شهرهای مروست یزد و اقلید فارس یافت می شود. عرق گرفته شده از شیرین بیان، ماده ای موثر برای درمان فشار بالا است. جالب است بدانید که برخی شرکت های داروسازی از خود شیرین بیان و از عرق تولید شده از آن، برای ساخت داروهای گیاهی کاهش دهنده فشار خون بالا استفاده می کنند. عرق شیرین بیان البته خواص زیادی برای معده به ویژه زخم معده دارد. همچنین این عرق روشن کننده پوست نیز هست.
طریقه مصرف عرق شیرین بیان برای درمان فشار بالا: بهتر است این عرق گیاهی به صورت روزانه یک لیوان مصرف شود. بهترین زمان مصرف نیز صبح ناشتا است. البته برای تاثیرگذاری نیزا به زمان دارد.

2. عرق بیدمشک:
برخی عرق بیدمشک را عرقی مناسب برای درمان قطعی فشار خون بالا در طب سنتی می دانند. به طور کلی این نوع عرق گیاهی برای سیستم قلب و عروق مناسب بوده و می تواند بر روی رگ های خونی اثرات مثبتی بگذارد. البته این عرق طبیعی برای آرامش نیز مناسب است که به صورت غیر مستقیم برای درمان فشارخون عصبی مفید خواهد بود. خواص دیگر این عرق گیاهی تقویت حافظه و درمان آلزایمر، کاهش قند خون و تقویت قوای جنسی است.
3. عرق دارچین:
عرق دارچین نیز از جمله عرق های گیاهی مفید برای درمان خانگی فشار بالا است. دارچین سرشار از فیبر و کلسیم مفید است که می تواند عوارض قلبی را کاهش داده و به تنظیم فشار خون کمک کند. نکته مهم استفاده از عرق دارچین این است که این ماده برای تقویت کلیه فوق العاده عالی است که می تواند اثرات منفی قرص فشار خون بر روی کلیه را خنثی کند. با این حال بهتر است برای مصرف آن با متخصص طب سنتی مشورت کنید.
4.  عرق زیرفون:
گیاه زیرفون از جمله گیاهانی است که هم در آسیا و هم در اروپا می روید. خاصیت این گیاه بر روی کاهش فشار بالا به اثبات رسیده است. با این حال استفاده از عرق زیرفون در طب سنتی بیشتر مورد تاکید است. دیوید هافمن یکی از محققان دانشگاه شیکاگو امریکا در مطالعه ای علمی اثبات کرده که این ماده می تواند بر روی عروق تاثیرگذاشته و باعث کاهش فشار خون بالا شود.
5. عرق کاسنی:
عرق کاسنی اثرگذاری مستقیمی بر روی درمان فشار خون ندارد. این عرق طبع سردی داشته و می تواند به کمک کاهش چربی و قند خون، به صورت غیر مستقیم بر روی کاهش فشار بالا نیز اثر بگذارد.
6. عرق زیره سیاه:
وجود چند نوع آنزیم در عرق زیره سیاه کمک می کند تا این عرق گیاهی برای درمان فشار بالا مورد استفاده قرار گیرد. البته خود زیره سیاه نیز اگر با غذاهای چرب مصرف شود، اثرگذاری چربی بر روی فشار بالا را کمتر می کند.
7. عرق هل:
یکی از عرق هایی که در طب سنتی جایگاه مناسبی دارد، عرق هل است. این عرق هم به عنوان ماده ای موثر برای کاهش فشار خون مورد توجه طب سنتی است و هم به عنوان ماده ای که از عوارض داروهای شیمیایی بر کلیه کم می کند. در نتیجه می توانید از این عرق برای درمان خانگی فشار خون بالا استفاده کنید.
8. عرق سنبل الطیب:

ریشه‌های گیاه سنبل‌الطیب خاصیت درمانی داشته و موجب کاهش فشار خون و استرس شده، ضمن اینکه ضد سرطان و مهمتر از همه آرامبخش است.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  متن تشکر از رئیس

برای درمان فشار خون سنبل الطیب بخورید؛ این گیاه سلامت قلب شما را تضمین می‌کند و باعث تنظیم فشار خون می‌شود. عرق سنبل الطیب باعث افزایش انعطاف پذیری رگ های خونی شده و به این ترتیب، جریان خون شما بهبود پیدا می‌کند و عضله قلب تقویت می‌شود.

عوامل بروز فشار خون بالا

افزایش سن
نژاد و خانواده
اضافه وزن
مصرف الکل
استعمال دخانیات
کم تحرکی
رژیم غذایی نامناسب
استرس

فشار خون نرمال

 

فشار خون پایین

به گزارش برنا؛ محمدرضا محمدحسنی درباره فشارخون بالا گفت: تشخیص این بیماری بسیار ساده است. فشارخون طبیعی در فرد بالغ در حال استراحت حدود 120 میلی متر جیوه بر روی 80 میلی متر جیوه است. ولی اشکال فشار خون بالا این است که علامتی ندارد و 50 درصد بیمارانی که فشار خون بالا دارند اطلاعی از آن ندارند و این بسیار خطرناک است. فشار خون بالا در تمامی جوامع بسیار شایع است به طوریکه از هر 5 نفر 1 نفر مبتلا به فشار خون بالا است.

فشار خون به انگلیسی

blood pressure (اسم) فشار خون
hypertension (اسم) فشار خون بالا

فشار خون در بارداری

فشار خون بالا بعد از هفتۀ ۲۰ بارداری اگر با علائم بیماری‌های دیگری همراه نباشد، می‌تواند نشانۀ بیماری فشار خون حاملگی باشد. کنترل نکردن به موقع فشار خون حاملگی می‌تواند خطرهایی برای سلامت مادر و جنین داشته باشد. در این مطلب می‌توانید با فشار خون حاملگی، تأثیر آن در سلامت مادر و کودک و راه‌های کنترل آن آشنا شوید.

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

 • تشخیص فشار خون حاملگی
 • تأثیر فشار خون حاملگی در سلامت مادر و کودک
 • اقدامات پزشکی پس از تشخیص فشار خون حاملگی
 • مراقبت‌های پس از زایمان

تشخیص فشار خون حاملگی

اندازه‌گیری فشار خون و نشان دادن مقادیری بیشتر از ۱۴۰ روی ۹۰ را فشار خون بالا می‌گویند. فشار خون بالا معمولاً علائم قابل تشخیصی ندارد، مگر در مواردی که فشار خون خیلی بالا باشد. درصورتی‌که فشار خون مادر بعد از هفتۀ ۲۰ بارداری، در چند بار اندازه‌گیری توسط پزشک بالا باشد، پزشک برای بررسی احتمال مسمومیت حاملگی یا پره‌اکلامپسی، یک آزمایش ادرار تجویز خواهد کرد. پره‌اکلامپسی یک بیماری جدی است که طی آن در میانۀ بارداری، فشار خون افزایش می‌یابد و وجود پروتئین در ادرار، اختلالات کبد و کلیه، سردرد یا تغییرات بینایی رخ می‌دهد. درصورتی‌که علائم پره‌اکلامپسی وجود نداشته باشد و فقط مادر فشار خون بالا داشته باشد، پزشک تشخیص فشار خون حاملگی خواهد داد. اگر مادر قبل از دوران بارداری نیز فشار خون بالا داشته یا پیش از هفتۀ ۲۰ بارداری دچار آن شده باشد، دارای فشار خون مزمن است که با فشار خون حاملگی متفاوت است. زنانی که شرایط زیر را داشته باشند، بیشتر در معرض ابتلا به فشار خون حاملگی خواهند بود:

 • چاقی و اضافه وزن در بارداری
 • بارداری در سن بالاتر از ۴۰ سال
 • نارسایی مزمن کلیه یا دیابت
 • سابقۀ خانوادگی فشار خون حاملگی یا پره‌اکلامپسی

فشار خون سیستولیک

فشار خون سیستولیک چیست؟

فشار خون سیستولیک همان عدد اول یا عدد بالا در اندازه‌گیری فشار خون است. این عدد نشان‌دهنده حداکثر فشاری است که خون شما به دیواره شریان‌ها (سرخرگ‌ها) هنگام ضربان قلب وارد می‌کند.

علل افزایش فشار خون سیستولیک

معمولا فشارخون سیستولیک (عدد اول)، به عنوان یک علامت هشداردهنده بیماری‌های قلبی و عروقی در افراد بالای پنجاه سال بیشتر مورد توجه است. در اغلب افراد، فشارخون سیستولیک با بالا رفتن سن افزایش پیدا می‌کند. این امر ممکن است به علت بروز یکی از موارد زیر اتفاق بیفتد:

 • افزایش سفتی جداره شریان‌های بزرگ،
 • ایجاد «پلاک» در شریان‌ها درگذر زمان
 • افزایش شیوع بیماری‌های قلبی با افزایش سن

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نی نی سایت درمان عفونت رحم x بخوانید...