قرص آزیترومایسین ۵۰۰

قرص آزیترومایسین ۵۰۰

قرص آزیترومایسین ۵۰۰

قرص‌ آزیترومایسین۵۰۰ میلی‌گرمی در بلیستر‌های 6 عددی و جعبه‌های مقوایی، همراه برگ راهنما، توسط کارخانجات داروسازی روز دارو تهیه و عرضه می‌گردد.

قرص آزیترومایسین ۵۰۰ برای چیست

آزیترومایسین در درمان برخی از عفونت های حاد ناشی از باکتری ها مانند عفونتهای ریه، گوش، پوستی و در برخی موارد عفونت های واژینال و تناسلي تجویز می شود. این دارو هم در بزرگسالان و هم در اطفال قابل استفاده می باشد.

این دارو متعلق به دسته ی دارویی آنتی بیوتیک های ماکرولید می باشد که با ايجاد يكسري اختلالات در باكتري ها مانع از بقا و رشد آنها مي شوند.

قرص آزیترومایسین ۵۰۰

در صورت بارداري يا شيردهي، سابقه ي مشكلات كبدي و كليوي ،تپش قلب غير طبيعي و سابقه ي حساسيت دارويي حتما پيش از شروع مصرف اين دارو پزشك خود را مطلع سازيد.

اين دارو به فرم هاي مختلف كپسول ،قرص و سوسپانسيون خوراكي ،قطره ي چشمي و ويال تزريقي در ايران موجود مي باشد.
از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجاد کند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خود در اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید.

قرص آزیترومایسین ۵۰۰ چیست

این دارو برای بیماری شما تجویز شده است، لذا از مصرف آن در موارد مشابه و یا توصیه آن به دیگران جدا خودداری نمایید.
– لطفا پیش از مصرف این دارو، برگه راهنما را به دقت مطالعه نمایید. همچنین این برگه راهنما را نزد خود نگه دارید چون ممکن است به خواندن مجدد آن نیاز پیدا کنید.

– در صورت داشتن سابقه حساسیت به ماکرولیدها، بارداری یا شیردهی و ابتلا به سایر بیماریها و یا مصرف سایر داروها (قسمت تداخلات)، قبل از مصرف این دارو با پزشک خود مشورت نمایید. موارد منع مصرف: سابقه حساسیت به این دارو با سایر ماکرولید ها (مانند اریترومایسین).

بیشتر بخوان بیشتر بدان  قرص ترازولکس

مصرف دارو در بارداری و شیردهی: گروه B برای مصرف در بارداری. در دوران بارداری با نظر پزشک و در صورت ضرورت مصرف شود. در دوران شیردهی با احتیاط مصرف شود.

قرص آزیترومایسین ۵۰۰ برای جوش

جهت عفونت‌های گلو، برونشیت، پنومونی و عفونت‌های پوستی: 500 میلی‌گرم به صورت مقدار واحد در روز اول سپس 250 میلی گرم یک بار در روز از روز دوم تا پنجم.

قرص آزیترومایسین ۵۰۰ هر چند ساعت

آنتی بیوتیک ها را دقیقا مطابق دستور پزشک مصرف کنید و دوره ی درمان را حتی اگر احساس بهبودی می کنید و علائمتان برطرف شده است کامل کنید زیرا در این زمان ممکن است هنوز باکتری بصورت کامل ریشه کن نشده باشد و این کار احتمال بروز مقاومت ميكروبی را افزایش می دهد.

مقاومت میکروبی یکی از مشکلات جهانی می باشد که با سرعت زیادی رو به افزایش است ودر صورتی که مصرف بی رویه و نامناسب آنتی بیوتیک ها در دنیا ادامه یابد با مشکلات تهدید کننده ی حیات مواجه خواهیم شد.

زماني كه اين داروها بدون تجويزپزشك ،با مقدار نامناسب يا طول درمان نامناسب مصرف شوند،نه تنها اثرات مطلوب براي خود فرد ندارند بلكه منجر به عدم ريشه كن شدن باكتري هاي موجود در بدن آن فرد مي شوند و علاوه بر اين،باكتري هايي كه در معرض دارو قرار گرفته اند اما از بين نرفته اند، نسبت به اين دارو مقاومت پيدا مي كنند.اين مسأله منجر به ايجاد نسل جديد و مقاومي از ميكروب ها مي شود كه ديگر به سادگي به داروهاي آنتي بيوتيكي موجود ،پاسخ نمي دهند.

قرص آزیترومایسین ۵۰۰ در بارداری

از آنجا كه عموماً عفونت ها مسری می باشند مصرف بي رويه ی آنتی بیوتیک ها نه تنها براي خود فرد بيمار بلكه براي ساير افراد جامعه نیز مشکل آفرین می باشد.

-مصرف خوراکی این دارو ممکن است بصورت تک دوز و یا بصورت دوره ی ۵ تا ۳ روزه می باشد لذا مقدار و نوبت مصرف را حتما از پزشک یا داروساز خود سوال بفرمایید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  لیدوکائین برای دیر انزالی

-در کودکان معمولاً فرم سوسپانسیون آزیترومایسین تجویز می شود و مقدارمصرف آن در هر نوبت با توجه به وزن و شرایط کودک توسط پزشک تعیین می شود.به دلیل طعم تلخ این دارو می توانید پس از آن ،مقداری آب میوه به کودک خود بدهید.
-فرم کپسول آزیترومایسین بهتر است با معده ی خالی(یک ساعت قبل یا دوساعت پس از غذا) مصرف شود ولی در صورت معده درد،می توان آن را همراه با غذا مصرف کرد. اما فرم قرص و سوسپانسیون دارو با غذا تداخلی ندارد و مي توان آن را قبل يا پس از غذا مصرف كرد.

-مصرف شربت هاي ضد اسيد معده را حداقل دوساعت با مصرف اين دارو فاصله دهيد.
-در صورت اقدام به هرگونه واكسيناسيون پزشك خود را از مصرف اين دارو مطلع نماييد.

قرص آزیترومایسین 500 برای چیست

تظاهر باکتریال حاد بیماری ریوی انسدادی مزمن: ۵۰۰ میلیگرم روزانه تا ۳ روز یا ۵۰۰ میلیگرم روز اول

و ۲۵۰ میلیگرم روزانه از روز دوم تا پنجم؛ سینوزیت حاد باکتریال: ۵۰۰ میلیگرم روزانه تا ۳ روز.

پنومونی اکتسابی از جامعه، فارنژیت

/ عفونت لوزه ها و عفونت پوست یا بافت های مرتبط با پوست: ۵۰۰ میلیگرم روز اول و ۲۵۰ میلیگرم

روزانه از روز دوم تا پنجم: شانکروئید: ۱ گرم تک دوز.

عفونت دهانه رحم و مجاری ادرار: گنوکوکال: ۲ گرم تک دوز

(در زنان باردار یا بیمارانی که قادر به تحمل سفالوسپورین ها نیستند)،

غیر گنوکوکال: ا گرم تک دوز؛

عفونت ناشی از مایکوباکتریوم اويوم: پیش گیری: ۱۲۰۰ میلی گرم یک بار در هفته،

درمان: ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلی گرم روزانه همراه با اتامبوتول.

– دارو را حداقل ۱ ساعت قبل یا ۲ ساعت بعد از غذا میل نمایید.

– از مصرف همزمان با آنتی اسید های حاوی آلومینیوم یا منیزیم خودداری کنید.

– اگر دارو را در چند وعده میل می کنید و مصرف یک نوبت را فراموش کردید، به محض به یاد آوردن آنرا مصرف نمایید، ولی اگر زمان نوبت بعدی فرا رسیده باشد از مصرف آن خودداری نموده و طبق برنامه مصرف دارو را ادامه دهید. از دو برابر کردن میزان مصرف دارو بپرهیزید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  قرص سیلدنافیل

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قرص سایمتیدین x بخوانید...