قرص اندانسترون و تاثیر آن در کاهش تهوع

قرص اندانسترون و تاثیر آن در کاهش تهوع

قرص اندانسترون و تاثیر آن در کاهش تهوع

اندانسترون چیست؟
اندانسترون (Ondansetron) از داروهای ضد تهوع است که از بروز حالت تهوع و استفراغ در مواردی مثل شیمی درمانی، اشعه درمانی، عمل جراحی و… پیشگیری می‌کند. در واقع این دارو فعالیت‌های شیمیایی بدن که می‌تواند موجب تهوع و استفراغ شود را محدود می‌کند. معمولا یک ساعت پس از مصرف اندانسترون اثر آن آغاز می‌شود.
این دارو به اشکال مختلفی مثل قرص، محلول خوراکی و آمپول تزریقی در دسترس است.
نام‌های تجاری
Zofran , Zofran ODT , Zuplenz
 موارد مصرف
 رفع حالت تهوع

 عوارض

سردرد، یبوست، معده درد، سوزش سر دل، نفخ معده، حالت تهوع، سرگیجه، افزایش یا کاهش ضربان قلب، تاری دید، خواب‌آلودگی، ضعف، تکرر و سوزش ادرار، قطع شدن ادرار، اضطراب و کاهش اشتها

تداخل دارویی

آپومورفین، ترامادول، متادون، پروکائین امید، پیموزاید، آمیودارون، کینیدین، سوتالول، لیپوفیکس، داروهای ضدافسردگی مثل آمی تریپتیلین، داروهای قلب و فشار خون مثل کاپتوپریل، داروهای ضد ویروس، آنتی‌بیوتیک‌هایی مثل داکسی سایکلین، آموکسی سیلین، دگزامتازون، آزیترومایسین و دیگر داروهای ضد تهوع

مقدار و نحوه مصرف قرص اندانسترون

میزان دقیق مصرف این دارو حتما باید توسط پزشک متخصص تعیین گردد. به طور معمول برای بزرگسالان، میزان ۸ میلی‌گرم اندانسترون از راه خوراکی، دو بار در روز تجویز می‌شود. دارو باید ۳۰ دقیقه قبل از شروع شیمی درمانی و سپس ۸ ساعت بعد از دوز اول تکرار شود. پس از آن ۸ میلی گرم هر ۱۲ ساعت تا دو روز بعد از اتمام شیمی درمانی تجویز می‌شود. همچنین در صورتی که اندانسترون را جهت تهوع ناشی از عمل جراحی مصرف می‌نمایید، اولین دوز آن باید کمی پیش از شروع جراحی مصرف گردد.

نکاتی که در رابطه با مصرف این دارو باید بدانید

* در صورتیکه در دوران بارداری یا شیردهی هستید به پزشک اطلاع دهید.
* هر نوع سابقه حساسیت دارویی که داشته‌اید را به پزشک اطلاع دهید.
* قبل از مصرف این دارو فهرست کلیه داروهای مصرف خود را در اختیار پزشک قرار دهید. ممکن است برخی از داروها با داروی اندانسترون تداخل داشته باشند.
* اندانسترون را دقیقا طبق دستور پزشک مصرف نمایید.
* طی استفاده از این دارو آب کافی بنوشید.
بیشتر بخوان بیشتر بدان  ني ني سايت يبوست

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صابون تریاک در نی نی سایت x بخوانید...