قرص اندانیل

قرص اندانیل

قرص اندانیل

قرص اندانیل یا داروی اندانسترون به تنهایی یا همراه با داروهای دیگر برای جلوگیری از حالت تهوع و استفراغ ناشی از مصرف داروهای سرطان (شیمی درمانی) و پرتو درمانی استفاده می‌شود. هم‌چنین از این دارو برای پیش‌گیری یا درمان حالت تهوع و استفراغ بعد از عمل‌های جراحی استفاده می‌شود.

داروی اندانسترون به تنهایی یا همراه با داروهای دیگر برای جلوگیری از حالت تهوع و استفراغ ناشی از مصرف داروهای سرطان (شیمی درمانی) و پرتو درمانی استفاده می‌شود. هم‌چنین از این دارو برای پیش‌گیری یا درمان حالت تهوع و استفراغ بعد از عمل‌های جراحی استفاده می‌شود.

قرص اندانیل برای چیست

 • پیشگیری از تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی:

دوز داخل وریدی اندانسترون دربزرگسالان: سه دوز 0/15 میلی گرم / کیلوگرم تا حداکثر 16 میلی گرم در هر دوز است. اولین دوز 30 دقیقه قبل از شروع شیمی درمانی، طی 15 دقیقه انفوزیون می گردد. دوزهای بعدی 4 و 8 ساعت بعد از دوز اول اندانسترون تزریق می شود.

 • پیشگیری از تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی سرطان با تهوع زایی بالا:

علاوه بر دوز وریدی، 24 میلی گرم به صورت خوراکی، 30 دقیقه قبل از شروع دوز شیمی درمانی بسیار تهوع آور

 • پیشگیری از تهوع و استفراغ همراه با شیمی درمانی سرطان با تهوع زایی متوسط:

8 میلی گرم قرص خوراکی یا 8 میلی گرم قرص بازشونده در دهان 30 دقیقه قبل از شروع شیمی درمانی، 8 ساعت بعد این دوز تکرار شده و سپس 8 میلی گرم هر 12 ساعت برای 1 تا 2 روز پس از اتمام شیمی درمانی.

قرص اندانیل برای کودکان

داروی خوراکی

برای کودکان ۴ تا ۱۱ سال:

 • دز توصیه‌شده: ۴ میلی‌گرم از داروی خوراکی، ۳ بار در روز. دز اول ۳۰ دقیقه قبل ‌از شروع شیمی‌درمانی و دزهای بعدی ۴ تا ۸ ساعت بعد از شیمی‌درمانی داده می‌شود. بعد از اتمام شیمی‌درمانی، هر ۸ ساعت یک ‌بار (۳ بار در روز)، مقدار ۴ میلی‌گرم داروی خوراکی به کودک داده می‌شود.
بیشتر بخوان بیشتر بدان  همیو پاتی

کودکان ۱۲ سال یا بزرگ‌تر:

 • دز توصیه‌شده: ۸ میلی‌گرم، ۲ بار در روز. دز اول ۳۰ دقیقه قبل ‌از شروع شیمی‌درمانی و دز بعدی ۸ ساعت بعد داده می‌شود. بعد از اتمام شیمی‌درمانی، هر ۱۲ ساعت یک‌ بار (۲ بار در روز)، مقدار ۸ میلی‌گرم داروی خوراکی به کودک داده می‌شود.

داروی تزریقی

کودکان از ۶ ماه تا ۱۸ سال

 • دز توصیه‌شده: ۰٫۱۵ میلی‌گرم بر کیلوگرم به‌صورت درون وریدی؛ دز اول (طی ۱۵ دقیقه) ۳۰ دقیقه قبل ‌از شروع شیمی‌درمانی تهوع‌آور شروع می‌شود. دز بعدی ۴ تا ۸ ساعت بعد از دز اول داده می‌شود.
 • دز حداکثری: ۱۶ میلی‌گرم (در هر دز).

قرص اندانیل در بارداری

اندانسترون یا دمیترون که با نام های تجاری زوفران (Zofran)، نورومون و یا راموفارمین شناخته می شود، داروی ضدتهوعی است که در اصل برای درمان حالت تهوع همراه با شیمی درمانی، پرتودرمانی و یا جراحی استفاده می شد ولی امروزه به داروی انتخابی پزشکان برای کاهش حالت تهوع و استفراغ در بارداری تبدیل شده است. اندانسترون با ممانعت از عملکرد سروتونین که ماده ای شیمیایی در بدن است و می تواند منجر به حالت تهوع و استفراغ شود، عمل می کند. اگر قصد استفاده از آنها را دارید بعد از مشورت با پزشک باید ببینید که کدامیک بهتر بر روی بدن شما تاثیر می گذارد.

قرص اندانیل

دارو را دقیقا بر اساس نسخه پزشک مصرف کنید. تمام دستورالعمل‌های روی نسخه را رعایت کنید. داروی اندانسترون را بیشتر یا کمتر از مقدار تجویزشده یا برای مدت طولانی‌تر استفاده نکنید. شربت یا قرص اندانسترون می‌تواند همراه غذا یا بدون آن مصرف شود. اولین دز اندانسترون معمولا قبل از جراحی، شیمی‌درمانی یا پرتو درمانی استفاده می‌شود.

قرص اندانیل 4میلی گرم

 • قرص اندانسترون را با یک لیوان پر از آب مصرف کنید.
 • تا زمانی ‌که آمادگی خوردن قرص را ندارید، بسته آن را باز نکنید. در زمان مصرف، کپسول را از بسته‌بندی خارج کنید؛ طوری ‌که به قرص آسیبی نرسد.
 • با دست خشک قرص را بردارید و در دهانتان بگذارید.
 • قرص کامل را قورت ندهید؛ اجازه دهید تا قرص بدون اینکه آن را بجوید، کمی در دهانتان حل شود.
 • همان‌ طور ‌که قرص حل می‌شود، بخش حل‌شده را چند بار قورت دهید.
بیشتر بخوان بیشتر بدان  انسولین لومیر

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قرص مولتی دیلی x بخوانید...