قرص برای بی خوابی

قرص برای بی خوابی

قرص برای بی خوابی


قرص برای بی خوابی ترک تریاک

ما در اینجا قرص برای بی خوابی به شما معرفی کرده ایم اما در وهله ی اول به شما توصیه می کنیم تا جایی که می توانید از قرص برای درمان بی خوابی استفاده نکنید.

قرص برای سرگیجه

بهترین قرص برای بی خوابی

۱. بنزودیازپین

این دسته از قرص‌های خواب‌آور که شامل امازپام، تریازولام و… هستند به رفع اختلالات خواب مانند راه رفتن در خواب یا کابوس‌ دیدن کمک می‌کنند. اما باید مراقب عوارض آنها مانند خواب‌آلودگی در طول روز و اعتیادی که به‌همراه می‌آورند هم باشید.

۲. دوکسپین (سیلنور)

این قرص هم با مسدود کردن گیرنده‌های هیستامین به خواب بهتر کمک می‌کنند. تنها در صورتی از این قرص استفاده کنید که فرصت ۷ تا ۸ ساعت خوابیدن را داشته باشید.

۳. اسزوپیکلون (لونستا)

این قرص هم باعث می‌شود که زود به خواب بروید. تحقیقات نشان می‌دهد که افراد با مصرف این قرص حدود ۷ تا ۸ ساعت به خواب می‌روند. تنها زمانی از این قرص استفاده کنید که امکان استراحت و خواب کافی به میزان ۷ تا ۸ ساعت برایتان وجود داشته باشد. زیرا در غیر این صورت، گیجی و خواب آلودگی در روز بعد به سراغ‌تان خواهد آمد. به‌خاطر عوارض جانبی محتملی که اسزوپیکلون دارد، سازمان غذاودارو، شروع مصرف را از ۱ میلی‌گرم بیشتر پیشنهاد نمی‌کند.

۴. راملتئون (روزرم)

انواع قرص خواب - عوارض

عملکرد این قرص خواب با موارد دیگر متفاوت است. راملتئون به‌جای تأثیر روی اعصاب مرکزی، روی چرخهٔ بیداری اثر می‌گذارد. این قرص برای افرادی که برای به خواب رفتن دچار مشکل می‌شوند، بسیار مناسب است. راملتئون را می‌توان در بلندمدت مصرف کرد و وابستگی و اعتیاد هم به‌همراه ندارد.

۵. سوورکسانت (بلسومرا)

این قرص هم باعث انسداد عملکرد هورمونی می‌شود که علت بیداری و بی‌خوابی است. سوورکسانت در روز بعد از مصرف، کمی خواب‌آلودگی ایجاد می‌کند، اما برای به خواب رفتن و بیدار نشدن در حین خواب مؤثر است.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  قرص اسنترا

۶. زالپلون (سوناتا)

در میان انواع قرص خواب جدید، مدت ماندگاری زالپلون در بدن از همه کمتر است. یعنی به خوابیدن بدون قرص کمک می‌کند و به‌عنوان محرکی برای به خواب رفتن استفاده می‌شود. مثلا اگر ساعت ۲ نیمه‌شب شده است و هنوز بیدار هستید، بهتر است از این قرص استفاده کنید. صبح روز بعد هم دچار خواب‌آلودگی نخواهید شد. اما اگر می‌خواهید در طول شب بیدار شوید، مصرف این قرص گزینهٔ خوبی نیست.

۷. زولپیدم (آمبین، ادلوآر، اینترمزو، زولپیمیست)

این قرص‌ها هم خواب‌آورند. آمبین سی‌.آر یکی از انواع رایج این قرص در بازار است که به شما کمک می‌کند به رختخواب رفته و مدت طولانی‌تری در خواب باشید. تأثیر این نوع از قرص های خواب، مدتی طولانی در بدن باقی می‌مانند. به‌همین خاطر بعد از مصرف این قرص‌ها نباید کارهایی نظیری رانندگی انجام داد. فقط زمانی زولپیدم را مصرف کنید که مطمئن هستید امکان خوابیدن به‌مدت ۷ تا ۸ ساعت برایتان وجود دارد. سازمان غذاوداروی آمریکا، این قرص را در قالب اسپری و با نام زولپیمیست به بازار عرضه کرده است.

۸. داروهای کمکی بدون نسخه برای خواب

بیشتر قرص‌های خواب، آنتی‌هیستامین هستند. هیچ شواهدی مبنی بر مفید بودن آنها برای رفع بی‌خوابی وجود ندارد. ضمن اینکه روز بعد از مصرف، خواب‌آلودگی به‌همراه می‌‌آورند. این داروها بدون نسخه به‌فروش می‌رسند، اما اگر داروهای دیگری مثل داروی سرماخوردگی یا حساسیت مصرف می‌کنید، امکان دارد سهوا میزان آنتی هیستامین در بدن‌تان زیادتر از حد لازم شود.

قرص برای لرزش دست

ملاتونین چیست؟

ملاتونین هورمونی است که به وسیله غده صنوبری یا پینه آل Pineal gland تولید می شود که درست در وسط مغز قرار دارد. این ماده شیمیایی ارتباط مستقیم با ساعت بیولوژیک بدن دارد که باعث تنظیم خواب می شود. هورمونی که با شروع صبح و تابش اولین اشعه های خورشید به پایین سطح و با غروب خورشید و شروع تاریکی به بالاترین سطح در بدن می رسد تا بدن را برای خواب آماده کند. وقتی کم کم آماده خوابیدن می شویم هورمون ملاتونین کمک می کند تا احساس راحتی کرده و بهتر به خواب برویم.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  قرص ناپروکسن چیست

تحقیقات نشان داده است کوچک ترین تغییرات در ساعت زیستی بدن و سطح هورمون ملاتونین به راحتی خواب را آشفته می کند. بی خوابی، بدخوابی، کم خوابی و عدم رعایت بهداشت خواب ؛ منجر به آشفتگی و خستگی ذهنی، ضعف سیستم ایمنی بدن، انواع سردرد، افسردگی، تشدید اختلالات فصلی، اختلال در تمرکز و یادگیری و حافظه و حتی صحبت کردن شده فرد را در معرض خطر بیشتر ابتلا به آلزایمر و زوال عقل قرار می دهد.

 

قرص برای گوش درد

قوی ترین قرص های خواب آور

1- الپرازولام

2- نیتراپازام

3- دیازپام

4- اگزاز پام

5- زولپیدم

6- فلورازپام

7- لورازپام

توجه: قرصهای خواب آور و آرام بخش دارای عوارض بوده و مصرف خودسرانه آنها می تواند عواقب جبران ناپذیر داشته باشد. در این زمینه حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زاکسیم x بخوانید...