قرص ب کمپلکس برای چه مواردی کاربرد دارد؟

قرص ب کمپلکس برای چه مواردی کاربرد دارد؟

قرص ب کمپلکس برای چه مواردی کاربرد دارد؟


قرص ب کمپلکس برای مو

در این پست از هلث کده میخواهیم  در مورد قرص ب کمپلکس اطلاعاتی به شما عزیزان بدهیم و بگوییم قرص ب کمپلکس برای چه مواردی کاربرد دارد؟ در ادامه همراه ما باشید.

قرص برای درمان انزال زودرس

قرص ب کمپلکس برای چاقی

مکمل های ویتامین B کمپلکس معمولا حاوی حداقل ۶ ویتامین B1، B2، B3، B5، B6 و B12 می باشند. همچنین دریافت دوز بالای ویتامین های B ممکن است باعث افزایش اشتها و در نهایت افزایش وزن شود.

اشتها

کمبود برخی از ویتامین های B، برای نمونه ویتامین B1 (تیامین) با کاهش اشتها همراه است. دریافت زیاد این ویتامین می تواند به بهبود اشتها کمک کند. میزان توصیه شده ویتامین B1 برای درمان کمبود این ویتامین روزانه از ۵ میلی گرم تا ۳۰ میلی گرم بوده و میزان توصیه شده آن برای کمبود شدید ۳۰۰ میلی گرم است. مکمل ویتامین B کمپلکس ممکن است حاوی تیامین بیشتر یا کمتر از نیاز بدن باشد. بنابراین برای مصرف مقدار مناسب این ویتامین های گروه B با پزشک خود مشورت کنید.

افزایش وزن

برای کاهش وزن یا حفظ وزن فعلی، دریافت مکمل های ویتامین B ممکن است موثر یا بی فایده باشند. از طرفی افزایش اشتها می تواند منجر به افزایش وزن شود، اما از طرف دیگر برخی از ویتامین های B در بهبود سطح پایین قندخون یا افزایش انرژی موثر است. بنابراین قبل از خرید ویتامین B کمپلکس به برچسب آن توجه کنید. درصورتیکه حاوی مقدار بالایی ویتامین B1 یا ویتامین B6 باشد، افزایش اشتها را به دنبال خواهد داشت. همچنین اگر حاوی میزان بالایی از ویتامین B2، ویتامین B5 و ویتامین B12 باشد، ممکن است باعث افزایش انرژی و جلوگیری از پرخوری شود.

 

بررسی اثرات قرص متفورمین بر بدن

قرص ب کمپلکس برای چاقی صورت

نکته‌ای را در این بخش یادآوری می‌کنیم که بهترین روش برای چاقی صورت چاق شدن کل بدن است، چون با لاغر ماندن بقیه بدن خیلی صورت شما چاق نخواهد شد.

کمبود ویتامین‌های ب مخصوصاً B12 عوارضی مانند افسردگی، کم‌خونی و کاهش عملکرد سیستم قلبی و عروقی را در بر دارد و می‌تواند باعث لاغری بدن و صورت شما هم بشود. این کاهش‌وزن همراه با ضعف و بی‌حالی است و گاهی منجر به ناباروری هم می‌شود. گیاه خواران بیشتر به کمبود این ویتامین مبتلا می‌شوند. شما می‌توانید برای حل این مشکل از مکمل‌های ویتامین B12 و یا قرص ب کمپلکس استفاده کنید.

کپسول‌ها و مکمل‌ها و قرص ب کمپلکس

معمولاً حاوی حداقل ۶ ویتامین B1، B2، B3، B5، B6 و B12 هستند. البته این نکته را هم یادآوری می‌کنیم که مصرف بیش از اندازه مکمل و کپسول ب کمپلکس می‌تواند باعث افزایش اشتها و در نهایت افزایش وزن و چاقی شود. پس افراد چاق در مصرف آن زیاده روی نکنند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  قرص برای سرگیجه

ولی خب در کنار آن کمبود بعضی از ویتامین‌های B، به عنوان مثال ویتامین B1 (تیامین) با کاهش اشتها همراه است و می‌توانند به کاهش وزن شما بیانجامد.

به گزارش سایت نیک استار قبل از خرید ویتامین B کمپلکس حتماً به برچسب و نوشته‌های روی آن توجه کنید. درصورتیکه مکمل b کمپلکس مود نظر حاوی مقدار بالایی ویتامین B1 یا ویتامین B6 باشد، باعث افزایش اشتها خواهد شد. اما اگر حاوی مقدار بالایی از ویتامین B2، ویتامین B5 و ویتامین B12 باشد، می‌تواند باعث افزایش انرژی و جلوگیری از پرخوری شود.

قرص ب کمپلکس برای ناخن

بیوتین یک ویتامین B کمپلکس می باشد که معمولا آن را با نام ویتامین B7، R و ویتامین H می شناسند. این ویتامین به رشد سلول ها و انجام واکنش های متابولیسمی برای ساخت پروتئین و آمینو اسید ضروری رشد ناخن ها کمک می کند.

غذای های غنی از بیوتین و مکمل های آن می توانند به استقامت ناخن ها کمک کنند. تحقیقات کمی در مورد تاثیر مکمل های بیوتین بر سلامت ناخن ها انجام شده است. تحقیقی که بر روی 35 نفر با ناخن های شکننده صورت گرفت نشان داد که مصرف 2.5 گرم بیوتین در روز برای مدت 6 هفته تا 7 ماه وضعیت ناخن ها را بهبود داد.

بیوتین

کم بود ویتامین به ندرت اتفاق می افتد. بیوتین در اندام های گوشتی به وفور یافت می شود مثل جگر، تخم مرغ، محصولات لبنی، مخمر، ماهی سالمون، آووکادو، سیب زمینی شیرین، آجیل، حبوبات و حتی گل کلم.

دیگر ویتامین های B برای سلامت ناخن ها مفید هستند. ویتامین B12 نقش مهمی در جذب و افزایش گلبول های قرمز بازی می کند. آهن و ویتامین B12 هر دو برای سلامت و استقامت ناخن ها ضروری هستند. کمبود ویتامین B12 می تواند موجب ایجاد رنگ آبی و رنگ دانه های سیاه با دنباله های طولانی در ناخن ایجاد کند.

فواید بیوتین

همچنین فولات یا ویتامین B9 برای سلامت و رشد ناخن ها مهم می باشد و موجب ایجاد تولید سلول های قرمز برای توسعه دیگر سلول ها می شود. کمبود فولات باعث تغییر رنگ در ناخن ها و شکننده شدن آن ها می شود.

برای جلوگیری از کمبود این ویتامین ها افراد بالغ 2.4 میلی دسی گرم از ویتامین B12 و 400 میلی دسی گرم از فولات روزانه مصرف کنند. اگرچه زنان باردار باید مقداری بیشتری از این ویتامین ها دریافت کنند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  اسماویت

ویتامین B

فولات را می توانید در سبزیجات تیره رنگ، میوه های مرکباتی، لوبیا، نخود، عدس، آجیل و آووکادو بیابید. همچنین ویتامین B12 در محصولات حیوانی مثل گوشت، ماهی، تخم مرغ و لبنیات و همچنین دیگر غذاها و سبزیجات یافت می شود.

 آهن

آهن هسته اصلی سلول های قرمز را تشکیل می دهد. سلول های قرمزی که مسئول انتقال اکسیژن به تمام نقاط بدن هستند از جمله ناخن ها. بدون آهن اکسیژن به میزان کافی به سول های بدن نخواهد رسید. برای سلامت ناخن ها به اکسیژن نیاز است. کمبود آهن یا کم خونی باعث ایجاد خط های عمودی سخت در ناخن و یا تغییر شکل آن ها به قاشقی شدن می شود.

نیاز آهن به سن و جنسیت بستگی دارد. توصیه مصرف آهن برای مردان 8 میلی گرم در روز در حالی که زنان بین 19 تا 50 سال روزانه 18 میلی گرم. زنان بعد از 50 سالگی یا در دوران یائسگی به میزان 8 میلی گرم در روز آهن نیاز دارند.

آهن

بدن قادر به جذب آهن از محصولات حیوانی است خوراکی هایی از قبیل: گوشت، مرغ ماهی و تخم مرغ. بدن آهن را از غذاهای حیوانی بیشتر از سبزیجات جذب می کند. سبزیجاتی مانند سبزیجات برگ دار تیره رنگ، بادام زمینی، دانه ها، نخود و دیگر غذاها.

با این وجود خوردن ویتامین C به همراه مواد غذایی آهن دار به جذب آهن توسط بدن بیشتر کمک می کند. به عنوان مثال خوردن آب پرتقال یا توت فرنگی با سالاد اسفناج، نخود و دیگر حبوبات جذب آهن را بهبود می بخشد.

قرص آ-کنوترن برای چیست؟

فواید ویتامین ب کمپلکس برای بدن

تولید انرژی

ویتامین ب کمپلکس برای تبدیل کربوهیدرات به گلوکز نیاز است. گلوکز انرژی مورد نیاز بدن برای کارکرد مطلوب را تأمین می کند. همانطور که قبلاً اشاره شد، ویتامین های B1 ، B2 ، B3 و B7 با همدیگر در فرآیند تولید انرژی نقش دارد. پس، کمبود هریک از این ویتامین ها ممکن است منجر به خستگی بیش از حد و فقدان انرژی در بدن شود.

سیستم عصبی بهینه

ویتامین ب کمپلکس نقش مهمی در تجزیه ی پروتئین ها و چربی ها ایفا می کند و به حفظ کارکرد صحیح سیستم عصبی کمک می کند. ویتامین B5 کارکرد غدد فوق کلیوی را تحت تأثیر قرار می دهد ، به تنظیم کارکرد کلیه ها کمک می کند و همچنین به ما کمک می کند استرس را مدیریت کنیم. این ویتامین همچنین برای تولید برخی هورمون ها و مواد تنظیم کننده ی عصبی خاص مورد نیاز است. کارکرد کلی سیستم عصبی که دربردارنده ی مغز نیز است، توسط ویتامین های B1 ، B6 و B12 تنظیم می شود. کمبود این ویتامین ها ممکن است منجر به ایجاد استرس ، اضطراب و افسردگی شود.

دستگاه گوارش سالم

از آنجایی که همه ی ویتامین های ب کمپلکس محلول در آب است، هضم و تولید هیدروکلریک اسید را بهبود می بخشد. این اسید چربی ها ، پروتئین ها و کربوهیدرات ها را تجزیه می کند. وجود ویتامین های B1 ، B2 ، B3 و B6 برای حفظ کارکرد صحیح دستگاه گوارش در بدن ضروری است. کمبود این ویتامین ها ممکن است باعث ایجاد مشکلات گوارشی شدیدی شود.
قرص ب کمپلکس برای چه مواردی کاربرد دارد؟

بهبود حافظه

یکی از فواید مهم ویتامین های ب کمپلکس افزایش حافظه و تمرکز است. مطابق پژوهش های انجام شده، این ویتامین ها سپر محافظی در برابر نورون های مغزی ایجاد می کند. هموسیستئین اسید آمینه ای سمی برای سلول های عصبی است. ویتامین های گروه ب به تجزیه ی این اسید آمینه کمک می کند. و از آنجایی که این ویتامین ها تولید گلبول های قرمز خونی را افزایش می دهد، مغز اکسیژن بیشتری دریافت می کند. ویتامین B6 ، B9 و B12 ویتامین های مفید برای افزایش حافظه است.

پوست ، مو و ناخن های سالم

ویتامین B1 ، B2 ، B3 ، B5 ، B7 ، B9 و B12 برای رشد سالم پوست ، مو و ناخن ها لازم است. دریافت مقداری کافی این ویتامین ها برای داشتن پوستی سالم ، درخشان ، جوان و برای به تأخیر انداختن سفید شدن موها لازم است. سلامت موها ، پوست و ناخن ها به سنتز مناسب RNA و DNA و تکثیر سلولی بستگی دارد که ویتامین های ب کمپلکس به عملکرد بهتر آن ها کمک می کند.
اختلالات پوستی مانند درماتیت ، پوست چرب ، شور ه ی سر ، پوسته پوسته شدن لب ها ، پوست خشک ، سفید شدن موها و رشد ضعیف مو از کمبود این ویتامین ها ناشی می شود. مشکلات شایع دیگر عبارت است از چین و چروک ، آکنه ، بثورات پوستی ، شکنندگی ناخن ها و سوزش پوست.
قرص ب کمپلکس برای چه مواردی کاربرد دارد؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قرص مولتی دیلی x بخوانید...