قرص سیپروترون کامپاند برای چیست؟

قرص سیپروترون کامپاند برای چیست؟

قرص سیپروترون کامپاند برای چیست؟

سیپروترون کامپاند (Cyproterone Compound) یکی از داروهای ضدبارداری است که علاوه بر تاثیر در جلوگیری از بارداری ، به دلیل داشتن خاصیت ضد باکتریایی ، در درمان آکنه های مقاوم به آنتی بیوتیک ، کاهش و درمان پر مویی وابسته به آندروژن در خانمها نیز استفاده می شود. سیپروترون به همراه استروژن، اثر ضد بارداری دارد. این دارو به دلیل آثار آنتی آندروژنی‍ک در مردان در درمان سرطان پروستات استفاده می شود.

اشکال دارو

قرص 21 عددی سیپروترون کامپاند

قرص سیپروترون کمپاند( کلایرت 21 عددی)

قرص 21 عددی دیان(سیپروترون کامپاند)

قرص سیپروترون کامپاند برای چیست

در صورت مصرف سیپروترون کامپاند به عنوان ضد بارداری، طی دو هفته اول مصرف، باید از روش‌های دیگر جلوگیری از بارداری نیز استفاده شود. اگر چه قرص سیپروترون کامپاند اثری شبیه داروهای خوراکی جلوگیری کننده از بارداری دارد، ولی استفاده از آن صرفا برای این منظور توصیه نمی‌شود… این دارو برای درمان پرمویی (هیرسوتیسم) و آکنه‌های صورت تجویز می شود. مصرف داروهای هورمونی باید حتما تحت نظر پزشک باشد. سیپروترون کامپاند یکی از داروهایی است که علاوه بر درمان مشکلاتی مثل پرمویی در زنان می‌تواند در شرایط خاصی از بارداری هم جلوگیری کند.

قرص سیپروترون کامپاند چیست

مصرف این دارو در حاملگی اکیدا ممنوع است و جزء داروهای گروه X طبقه بندی

می شود که ممکن است باعث مرگ یا نقص عضو جنین شود.

اين تركيب در صورت وجود اختلالات ترومبوليك يا سابقه آن و يا وجود هر نوع بيماري و حالات مرضي كه خطر بروز ترومبوز را افزايش مي دهد، ميگرن حاد، حملات گذراي ايسكميك مغزي، بيماري هاي كبدي و از جمله سندرم دوبين-جانسون و سندرم روتورف هپاتيت، پورفيري، آدنوم كبد، سنگهاي صفراوي، متعاقب تخليه مول هيداتي فرم، سابقه كهير، يرقان انسدادي، كارسينوم پستان يا دستگاه تناسلي و خونريزي هاي مهبل با علت نامشخص نبايد مصرف شود.

به دنبال مصرف دارو عوارضي مانند تهوع، استفراغ، سردرد، درد و سفتي پستان ها،
تغييراتي در وزن بدن، تغييراتي در ميل جنسي، افسردگي، كلوآسما، زيادي فشار خون،
تحريك لنزهاي تماسي، اختلال عملكرد كبد، تومورهاي كبدي، كاهش حجم خون قاعدگي و
لكه بيني در اوايل دوره قاعدگي گزارش شده است.
بیشتر بخوان بیشتر بدان  قرص سیپروترون کامپاند

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قرص رینوفکس 180 x بخوانید...