قرص ضد بارداری

قرص ضد بارداری

قرص ضد بارداری


قرص ضد بارداری

از انواع مختلف قرص ضد بارداری می توان به ال دی، یاز و قرص های اورژانسی اشاره نمود. در زیر برای شما عزیزان مطالبی درباره نحوه مصرف و عوارض این قرص جمع آوری کرده ایم.

قرص ضد بارداری ال دی

قرص جلوگیری از بارداری ال دی (LD) و اچ دی (HD) شامل ترکیبی از هورمون‌های زنانه (اتینیل استرادیول و لوونورژسترل) است که مانع از تخمک‌گذاری و آزاد شدن هورمون‌های زنانه ( آزاد شدن یک تخمک از یک تخمدان) می‌شود.
قرص جلوگیری از بارداری ال دی (LD) و اچ دی (HD) شامل ترکیبی از هورمون‌های زنانه (اتینیل استرادیول و لوونورژسترل) است که مانع از تخمک‌گذاری و آزاد شدن هورمون‌های زنانه ( آزاد شدن یک تخمک از یک تخمدان) می‌شود.

تفاوت قرص ال دی و اچ دی

تفاوت قرص ال دی و اچ‌دی، در ترکیبات آن نیست، بلکه ازنظر مقدار (دوز) هورمون‌ها متفاوت هستند. همان‌طور که  می‌بینید ، دوز قرص اچ‌دی، نزدیک به 2 برابر دوز قرص ال دی می‌باشد.

قرص LD که حاوی 30 میکروگرم اتینل استرادیول و 0.15 میلی‌گرم لونورژسترول می‌باشد.
قرص  HDکه حاوی 50میکروگرم اتینل استرادیول و 0.25 میلی‌گرم لونورژسترول می‌باشد.
ترکیبات قرص ال دی  : :Ethinyl Estradiol 0.03 mg+ Levonorgestrel 0.15 mg
ترکیبات قرص اچ‌دی : :Ethinyl Estradiol 0.05 mg+ Levonorgestrel 0.25 mg

مزایای مصرف قرص‌های پیشگیری از بارداری
–  کاهش میزان بیماری‌های التهابی لگن
–  کاهش میزان کیست خوش خیم و سرطان تخمدان
–  کاهش میزان غدد خوش خیم پستان
–  کاهش میزان خونریزی قاعدگی و درنتیجه جلوگیری از کم‌خونی و رفع قاعدگی دردناک
–  پیشگیری از حاملگی خارج از رحم

طریقه مصرف قرص‌های پیشگیری از بارداری

هر بسته حاوی ۲۱ قرص می‌باشد. اولین قرص را از روز سوم تا پنجم قاعدگی آغاز نمایید. در صورت اتمام خونریزی و یا ادامه خونریزی، در هر دو حال روزانه یک قرص مصرف کنید، تا بسته قرص تمام شود. بهتر است قرص را پس از شام و پیش از خواب میل نمایید تا عوارض گوارشی ایجاد نکند. پس از اتمام بسته قرص، هفت روز کامل قرص نخورید و در روز هشتم بسته بعدی را بدون توجه به‌روز شروع قاعدگی آغاز نمایید.

نکات مهم  مصرف قرص جلوگیری از بارداری

–  دو هفته‌ی اول از ماه اول قرص ، یک روش جلوگیری کمکی داشته باشید.
–  قرص‌های ضدبارداری را به‌صورت ناپیوسته، مثلاً یک ماه در میان یا دو ماه در میان مصرف نکنید.

احتمال بارداری در زمان مصرف قرص پیشگیری
در موارد زیر همزمان با مصرف قرص ال دی و اچ‌دی احتمال حاملگی وجود دارد :
–  ابتلا به اسهال و استفراغ شدید.
–  مصرف داروهای ضد سل و یا ضد تشنج.
–  مصرف آنتی‌بیوتیک‌هایی،‌مثل آمپی‌سیلین و تتراساسکلین.
در هر یک از موارد فوق همزمان با مصرف قرص باید از یک روش پیشگیری دیگر، مثل کاندوم، استفاده کرد.

منع مصرف قرص کنترل بارداری

–  حاملگی یا احتمال آن
–   سرطان پستان
–   خونریزی‌های ناشناخته رحمی
–   بیماری‌های قلبی – عروقی
–   اختلالات خونی
–   افزایش چربی‌های خون
–   بیماری‌های کبدی و کیسه صفرا
–   فشارخون
–   سردردهای میگرنی
–   بیماری‌های قند
–   صرع
–   افسردگی شدید
–   خانم‌های سیگاری چاق بالای۳۵ سال سن که بیش از پنج نخ سیگار در روز مصرف می‌کنند، بهتر است از روش دیگری استفاده کنند.

قرص‌ها برای چه افرادی مناسب‌تر است؟

–  خانم‌هایی که خواهان یک روش مطمئن قابل‌برگشت پیشگیری از بارداری هستند .
–  خانم‌هایی که قاعدگی منظم و دردناک دارند .
–  خانم‌هایی که در سال‌های اول ازدواج به سر می‌برند.

نکات مهم در مصرف قرص ضدبارداری

وجود لکه بینی همزمان با مصرف مرتب قرص، به مدت ۲ تا ۳ ماه اهمیتی ندارد. در صورت تداوم بیشتر باید به پزشک مراجعه کرد. علائمی مانند تهوع، استفراغ و سردرد همراه با مصرف قرص به‌تدریج پس از ۲ تا ۳ ماه برطرف می‌شود.
برای پیشگیری از این عارضه بهتر است قرص‌ها را پس از شام و قبل از خواب مصرف کرد. (در صورت تداوم علائم تهوع و استفراغ می‌توان همراه با قرص‌های پیشگیری، از قرص‌های  ویتامین ب (B6)  به مدت محدود استفاده کرد )

سن استفاده از قرص

در مدتی که قرص ضدبارداری مصرف می‌شود، حجم خون قاعدگی به نسبت قبل از مصرف، کاهش می‌یابد که در صورت کم شدن بیش‌ازحد و لکه بینی یک‌درمیان و یا قطع کامل، باید به پزشک مراجعه کرد.
برای مصرف قرص  LD محدودیت سنی وجود ندارد و می‌توان آن را تا سن ۴۵ سالگی و حتی بیشتر تحت نظارت و کنترل ادامه داد.
لیکن در مواردی نظیر فشارخون کنترل نشده و مصرف سیگار و غیره توصیه می‌شود که مصرف قرص به سن کمتر از ۳۵ سال محدود گردد و در سنین بالاتر افراد باید پس از مشاوره از روش‌های دیگری استفاده کنند.

در صورت فراموش کردن مصرف قرص ضدبارداری

– چنانچه یک‌شب مصرف قرص ضدبارداری را فراموش کردید، تا نوبت مصرف قرص بعدی به‌محض یادآوردن، یک قرص میل کنید.
– چنانچه دو شب پشت سر هم مصرف قرص را فراموش کردید، در دو شب بعدی، هر شب به‌جای یک قرص دو قرص میل کنید و تا آخر بسته مجدداً هر شب یک قرص مصرف نمایید و علاوه بر آن، همزمان از روش پیشگیری دیگری مثل کاندوم استفاده کنید.
– چنانچه سه شب یا بیشتر مصرف قرص پیشگیری از بارداری را فراموش کردید، از مصرف بقیه قرص‌ها خودداری نموده، تا شروع قاعدگی از روش دیگری استفاده کنید. سپس از روز پنجم قاعدگی بسته جدید را آغاز کنید.

عوارض جانبی قرص ضد بارداری ال دی

بروز ترومبوآمبولیسم وریدی، افزایش شیوع بیماری های صفراوی و تشکیل سنگ کیسه صفرا، تهوع، استفراغ، سردرد ملایم یا سردردهای میگرنی شدید، خونریزی های نامنظم طی دوره قاعدگی، افزایش وزن، آکنه و پرمویی از عوارض جانبی قرص LD هستند.

تداخلات دارویی قرص ضد بارداری ال دی

  • برخی از ترکیبات ضدباکتری مثل ریفامپین! و آنتی بیوتیک های وسیع الطیف مانند آمپی سیلین و تتراسیکلین ها، ترکیبات ضد صرع مانند کاربامازپین، فنوباربیتال، فنی توئین !و پریمیدون ترکیبات ضد قارچ مانند گریزئوفولین با تسریع متابولیسم قرص های خوراکی ضدبارداری، موجب کاهش اثربخشی این فرآورده می گردند.
  • قرص‌های ال دی با اثر ضدانعقاد خوراکی مثل وارفارین مقابله می کند. غلظت پلاسمایی سیکلوسپورین نیز در تجویز همزمان با این دارو، افزایش می یابد.

قرص ضد بارداری یاز

قرص یاز یک قرص ضدبارداری ترکیبی، حاوی استروژن سنتتیک (اتینیل استرادیول)! و پروژستین (دروسپیرنون) است. قرص یاز به شکل بلیسترهای ۲۸ عددی در دسترس است؛! هر بلیستر قرص یاز، حاوی ۲۴ قرص صورتی کمرنگ (حاوی هورمون های فعال – ۳ میلی گرم دروسپیرنون و ۰٫۰۲ میلی گرم !اتینیل استرادیول) و ۴ قرص سفید رنگ (دارونما – بدون خاصیت پزشکی) می باشد.

از قرص یاز به عنوان یک کنتراسپشن برای جلوگیری از بارداری استفاده می شود. مصرف روزانه ی قرص یاز، می تواند احتمال بارداری را تا بیش از ۹۹% کاهش دهد؛ بعلاوه می توان از یاز برای درمان های زیر نیز کمک گرفت:

درمان آکنه های متوسط (moderate acne) 

در خانم هایی که حداقل ۱۴ سال سن دارند و پریود شده اند و یا خانم هایی که تمایل دارند دارویی مصرف کنند که علاوه بر درمان جوش، از بارداری ناخواسته نیز جلوگیری می کند.

درمان علائم اختلال دیسفوریک قبل از قاعدگی (premenstrual dysphoric disorder (PMDD)؛

 اختلال دیسفوریک قبل از قاعدگی وضعیتی است که فرد را دچار! نوعی پریشانی، افسردگی، تحریک پذیری، اختلال تمرکز، کاهش انرژی، تغییر! اشتها یا خواب، حساسیت پستان ها، درد مفاصل و ماهیچه ها، سر درد و افزایش وزن می کند؛ از هر ۲۰ خانم، یک نفر !تحت تاثیر این وضعیت قرار می گیرد.

به نظر می رسد استفاده از قرص های! ترکیبی اتینیل استرادیول و دروسپیرون، می تواند برای مقابله با PMDD موثر عمل کند.

قرص های ضدبارداری ترکیبی مثل یاز، می توانند! در برابر برخی شرایط مرتبط و غیر مرتبط دیگر نیز محافظت پدید آورند؛ از جمله سرطان تخمدان، سرطان اندومتری، سرطان روده بزرگ، کیست! خوش خیم پستان، برخی از انواع خاص کیست های تخمدان، پوکی استخوان، خشکی واژن! و مقاربت دردناک، رشد بیش از حد موهای زائد (هیر سوتیسم)

بیشتر بخوان بیشتر بدان  بهترین نژاد سگ در دنیا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواص مرزنجوش x بخوانید...