قرص هالوپریدول

قرص هالوپریدول

قرص هالوپریدول

قرص هالوپریدول Haloperidol دارویی است که از آن برای درمان بیماری های روانی و عصبی استفاده می شود. روانپزشکان از این دارو برای افرادی که از بیماری اسکیزوفرنی و اختلالات اسکیزوافکتیو رنج می برند استفاده می کنند. از تاثیرات این دارو می توان به افزایش تمرکز و کنترل اعصاب اشاره کرد که با این تاثیرات فرد می تواند بدون هیچ نگرانی به زندگی روزمره خود بازگردد. برخی از افراد در جامعه احتمال آسیب رساندن به خود را دارند که روانپزشکان از هالوپریدول برای جلوگیری از این کار استفاده می کنند.

هالوپریدول از جمله داروهایی محسوب می شود که توهم، افکار و تصورات منفی را در بیماران کاهش می دهد.  در جامعه امروزی کودکان بیش فعال بسیاری وجود دارد که روانپزشکان برای کنترل مشکلات رفتاری در برخی از این کودکان از هالوپریدول استفاده می کنند. این دارو در دسته داروهای ضد روان پریشی قرار دارد که سعی می کند انتقال دهنده های عصبی را به حالت تعادل برگرداند.

قرص هالوپریدول برای چیست

قرص هالوپریدول برای درمان برخی از اختلالات ذهنی و خلقی مانند اسکیزوفرنی به کار برده می شود. این دارو به بیمار کمک می کند تا با وضوح بیشتری فکر کند، کمتر عصبی شود و در زندگی روزمره شرکت کند. همچنین، بیمار با استفاده از این قرص می تواند افکار خودکشی، پرخاشگری و آسیب رساندن به دیگران را به کمترین میزان برساند.  این قرص می تواند افکار منفی و توهم را پایین بیاورد.

قرص هالوپریدول نیم

در صورت بارداری، اقدام بارداری یا شیردهی، پزشک خود را در جریان قرار دهید.
-چنانچه مبتلا به اختلالات قلبی عروقی می باشید، پزشک خود را در جریان قرار دهید.
-سابقه ی هرگونه اختلال کبدی کلیوی یا پروستات را به پزشک اطلاع دهید.
-چنانچه دچار تنگی‌نفس می‌شوید، پزشک را در جریان قرار دهید.
-در صورتی که مبتلا به بیماری پارکینسون، افسردگی، فشار بالای چشم (گلوکوم) یا اختلال ضعف عضلانی به نام میاستنی گراویس می باشید، پزشک خود را در جریان قرار دهید.
-چنانچه سابقه ی زرد شدن پوست و چشم یا اختلالات خونی دارید، حتماً به پزشک اطلاع دهید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  قرص فارماتون

قرص هالوپریدول ۵

-اگر سابقه ی تشکیل تومور در غدد فوق کلیه را دارید، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.
-در صورتی که به شما گفته شده است که سطح املاح و الکترولیت ها در خون شما پایین است به پزشک خود بگویید.
-سابقه ی حساسیت دارویی به هالوپریدول و یا هر داروی دیگر را به پزشک یا داروساز اطلاع دهید.
-لیست کامل از داروهای مصرفی خود تهیه نموده و پیش از شروع مصرف این دارو در اختیار پزشک و داروساز خود قرار دهید تا در صورت امکان بروز تداخلات دارویی، اقدامات لازم انجام گیرد.

قرص هالوپریدول

این دارو را می توانید از طریق دهان با غذا یا بدون غذا و یا طبق دستور پزشک مصرف کنید. اگر از فرم مایع دارو استفاده می کنید، برای اندازه گیری دوز خود از واحد اندازه گیری داروهای مایع استفاده کنید.  میزان مصرف براساس شرایط پزشکی و پاسخ به درمان مشخص می گردد. به طور منظم از این دارو استفاده کنید تا بتوانید بیشترین سود را از آن ببرید.

برای اینکه مصرف این دارو فراموش نشود، هر روز آن را سر ساعت مشخصی مصرف کنید. بدون مشورت مصرف این قرص را قطع نکنید. برای قطع این قرص باید به طور تدریجی میزان آن را پایین بیاورید در غیر این صورت عوارض قطع ناگهانی قرص هالوپریدول مشکلات زیادی را برای شما به وجود می آورد.

قرص هالوپریدول برای درمان چیست

درمان برخی اختلالات ذهنی/ خلقی به عنوان مثال ، اسکیزوفرنی ، اختلالات اسکیزوافکتیو

• جلوگیری از خودکشی در افرادی که احتمال آسیب رساندن به خود دارند.

• کاهش پرخاشگری و تمایل به آزار دیگران

• کاهش افکار منفی و توهم

• درمان حرکات کنترل نشده و طغیان کلمات / اصوات مربوط به سندرم توره

• مشکلات رفتاری شدید در کودکان بیش فعال

• درمان مقاوم سکسکه

• درمان تهوع و استفراغ شدید در مراقبت های بعد از عمل و تسکینی ، به ویژه برای تسکین اثرات منفی پرتودرمانی و شیمی درمانی در انکولوژی

بیشتر بخوان بیشتر بدان  عوارض قرص دگزامتازون

• روان پریشی ناشی از الکل

قرص هالوپریدول 0.5

>مقدار، نوع و توالی زمانی داروهایی که مصرف می کنید به موارد زیر بستگی دارد:

سن بیمار

• نوع و شدت بیماری تحت درمان

• نحوه واکنش به اولین مقدار مصرفی دارو

• سایر شرایط پزشکی بیمار

قرص هالوپریدول برای چیه

> در درمان‌ اسكيزوفرنی‌ و سايرحالات‌ روانی‌، مانيا

• در ابتدا به‌ ميزان‌ 3 ـ 1/5 ميلي‌گرم‌ 3 ـ 2 بار در روز و يا 5 ـ 3 ميلي‌ گرم‌ 3 ـ 2 بار در روز برای ‌بيماران‌ مقاوم‌ يا حالات‌ شديد بيماری ‌تجويز می‌شود. در اسكيزوفرنی‌ مقاوم‌ممكن‌ است‌ روزانه‌ تا 100 ميلي‌ گرم‌(بندرت‌ تا 120 ميلي‌ گرم‌) مورد نياز باشد.

• برحسب‌ پاسخ‌ بيمار بايستی حداقل‌ ميزان‌دارو را به‌عنوان‌ مقدار مصرف‌ نگهدارنده‌(حدود 10 ـ 5 ميلي‌ گرم‌ در روز)، تجويزنمود. در سالمندان‌ يا افراد ضعيف‌ در ابتدا، معادل‌ نصف‌ مقدار مصرف‌ بالغين‌ تجويزمي‌گردد.

قرص هالوپریدول 5

هالوپریدول هم همانند هر داروی دیگری در کنار اثرات مفید خود، دارای عوارض جانبی است. با آگاهی از عوارض این دارو، می‌توان آن‌ها را پیش بینی و رفع کرد. همه این عوارض ممکن است در یک فرد بروز نکند ولی در صورت بروز هر مشکلی باید با متخصص مشورت شود. این عوارض عبارتند از:

1- اختلال در سیستم اعصاب مرکزی که کنترل حرکات بدن را بر عهده دارد

2- ناتوانی در بی حرکت بودن

3- کند شدن حرکات ارادی در صورت مصرف طولانی مدت

4- حرکات غیرطبیعی زبان

5- گرفتگی گردن

6- خواب آلودگی

7- تهوع، سرگیجه، سردرد

قرص هالوپریدول نیم میلی

8- سبکی سر از عوارض مصرف هالوپریدول

9- داشتن آرامش بیش از حد

10- کابوس‌های شبانه و بی ثباتی خلقی

11- سرخوشی و بی خوابی ناشی از آن

12- لخته خون در سياهرگ‌ها مخصوصا در پاها

13- واكنش آلرژيك شديد مثل کهیر و باد کردن صورت یا گلو

14- ضربان غیر طبیعی قلب

15- علائمی از سایکوز (مثل افکار غیر طبیعی، دیدن یا شنیدن صداهای غیرطبیعی)

بیشتر بخوان بیشتر بدان  مدافنیل

16- مشکلات کبدی مثل زرد شدن پوست یا چشم و ادرار تیره (شیوع کمتر از یک درصد)

17- در موارد نادر افزایش سطوح مواد شیمیایی خاصی مثل پرولاکتین در بدن که در زنان منجر به نشت ناخواستۀ شیر از پستان‌ها، پریودهای نامنظم و مشکل در باردار شدن می‌شود و در مردان باعث کاهش توانایی جنسی، عدم توانایی تولید اسپرم، نعوظ دردناک و بزرگ شدن پستان می‌شود.

قرص هالوپریدول نیم برای چیست

هالوپریدول یک داروی روان‌پزشکی از نوع ضد روان‌پریشی یا آنتی سایکوتیک است که با کمک به ایجاد تعادل در ترشح برخی از مواد طبیعی مغز (انتقال‌دهنده‌های عصبی) عمل می‌کند. از داروی هالوپریدول برای درمان برخی از اختلالات روانی-خلقی مانند اختلالات اسکیزوفرنی یا اسکیزوافکتیو استفاده می‌شود. این دارو به فرد کمک می‌کند تا با وضوح بیشتری فکر کند و مشکلات کمتری را در زندگی روزمره تجربه کند.

به‌عنوان‌مثال میل به خود آسیبی، پرخاشگری و خودکشی، افکار منفی، توهم و حرکات کنترل نشده را کاهش می‌دهد. هالوپریدول همچنین می‌تواند در مورد مشکلات رفتاری شدید در کودکان بیش‌فعال در مواردی که سایر درمان‌ها و داروها مؤثر نبوده است مورد استفاده قرار ‌گیرد. بااین‌حال، به‌طورمعمول هالوپریدول در درمان بیماران جنون حاد، اثربخش است؛ به‌ویژه اگر به صورت تزریقی انجام شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکسترومتورفان x بخوانید...