قرص xanax

قرص xanax

قرص xanax برای تسکین اضطراب، اختلالات خواب و اختلال هراس تجویز می‌شود. همچنین آلپرازولام یکی از قویترین بنزودیازپین های موجود در بازار است. تاثیر این دارو بر افراد متاثر از شرایط زیر می باشد:
سن

وزن

میزان متابولیسم بدن

دوز دارو

اگر برای اولین با از داروی های ضد اضطراب استفاده می کنید بهتر از عوارض جانی و تاثیراتی که می تواند بر شما بگذارد آگاهی داشته باشید.

قرص xanax برای چیست

افرادی که برای دفعات ابتدایی از قرص زاناکس با یا بدون تجویز پزشک استفاده می کنند بیشتر احساس آرامش بخش را تجربه کرده اند. تجربه مصرف زاناکس در افراد مختلف متفاوت است اما با توجه به ماهیت کلی این دارو، در دفعات اول احساس آرامش بیشتر و خواب آلودگی به سراغ افراد می آید. بر عکس دیگر داروهای زیر مجموعه بنزودیازپین ها افرادی که قرص مصرف کرده اند احساساتی مانند:

خستگی

آرامش زیاد (تن آرامی)

سکوت

احساس خواب آلودگی

دوزهای بالاتر این دارو در مواردی احساس فراموشی را به افراد القا کرده است.

قرص xanax

عوارض زاناکس در افراد مختلف متفاوت است اما در ادامه به رایج ترین علائم زاناکس از دید رواپزشکی اشاره می کنیم.

 • اختلال شناختی
 • یبوست
 • اشکال در ادرار کردن
 • خواب آلودگی
 • خستگی
 • اختلال در حافظه
 • خارش پوست
 • افزایش وزن از عوارض مصرف زاناکس است
 • کاهش وزن
 • بروز اضطراب در صورت استفاده اشتباه و بدون تجویز پزشک
 • تاری دید
 • اسهال
 • بی خوابی (در مواردی محدود)
 • کاهش میل جنسی
 • افزایش اشتها
 • کاهش اشتها

قرص xanax چيست

به صورت قرص خوراکی، ۰٫۲۵ میلی گرم، ۰٫۵ میلی گرم ۱ میلی گرم و یا ۲ میلی گرم به تجویز پزشک مصرف می شود. همچنین دوز مصرف آن به شدت بیماری، سن و میزان واکنش بدن به دارو بستگی دارد. اصولا بعد از مصرف ظرف ۵ الی ۳۰ دقیقه جذب و اثر میکند و تاثیر آن ۱۱ ساعت در بدن باقی می ماند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  سوماتروپین

این قرص ممکن است با بسیاری از داروها تداخل داشته باشد که در صورت مصرف داروی دیگر یا وجود بیماری خاص باید با پزشک معالج مشورت شود. مصرف زاناکس در دوران بارداری و شیردهی ممنوع است امکان وارد شدن دارو به شیر مادر و آسیب جدی به جنین و نوزاد وجود دارد.

قرص xanax برای چه بیماری است

این دارو برای افراد زیر ۱۸ سال مناسب نمی باشد و یکی از اعتیاد آورترین داروهای آرام بخش است و بدون تجویز پزشک نباید از آن استفاده شود. از این دارو معمولا برای کنترل بیماری های کوتاه مدت استفاده می شود و برای افرادی که سابقه اعتیاد به الکل و مواد مخدر دارند، به هیچ وجه توصیه نمی شود.

با مصرف این آرامبخش مقدار زیادی دوپامین در مغز آزاد شده که ایجاد حس نشاط و خوشی در بیمار می کند. این امر موجب وابستگی به این حس خوب مصنوعی می شود و فرد تمایل به مصرف بیشتر و بیشتر این دارو خواهد داشت تا زمانی که دیگر بدون آن حس خوشی را تجربه نخواهد کرد در این حالت کاملا به آن اعتیاد پیدا کرده است

قرص xanax چیه

به دلیل ماهیت این قرص ضروری است تا از مصرف هم زمان آن با دیگر داروها بخصوص داروهای اعصاب و روان خود داری نمایید که برخی از این داروها عبارتند از:

داروهای ضد بارداری خوراکی

داروهای ضد قارچ

انواع داروهای ضد افسردگی

آنتی بیوتیک ها

داروهای مربوط به سیستم گوارشی و معده.

قرص xanax.5

زمانی که بیمار اضطراب، هراس و یا تشنج را تجربه می کند فعالیت مغز وی به شدت بالا بوده و در حالتی قرار دارد که به آن آماده باش گویند، در این حالت فرد قادر به کنترل فعالیت های ذهنی خود نمی باشد و به دنبال آن علائمی مانند افزایش ضربان قلب و سرعت تنفس، تعریق و غیره را تجربه می کند، مصرف آلپرازولام در این بیماران موجب کاهش فعالیت مغز شده و نتیجه آن آرام شدن ذهن و جسم و به دنبال آن کاهش اضطراب، ضربان قلب و ایجاد آرامش می باشد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  کلر هگزیدین

قرص xanax براي چيست

در بسیاری از بیماران علت بی خوابی عدم کنترل افکار و فعالیت بیش از حد مغز می باشد، در این افراد هنگام شب بدن خسته اما ذهن فعال بوده و به طور غیر ارادی به موضوعات مختلف معطوف می شود و فرد توان کافی برای مهار این افکار را ندارد.

مصرف آلپرازولام در این افراد باعث کاهش فعالیت مغز شده و به فکر پراکنی پایان می دهد و بستر را برای خواب و استراحت فراهم می آورد و با این مکانیزم به عنوان یک قرص خواب آور نیز شناخته می شود.

اگر پزشکتان این دارو را برای درمان بی خوابی تجویز کرده است آنرا دیر هنگام در شب مصرف نکنید زیرا در روز بعد احساس خواب آلودگی و گیجی خواهید داشت. برنامه مصرف را طوری تنظیم نمایید که آغاز فعالیت روزانه شما حداقل 10 ساعت بعد از مصرف این دارو باشد، به عنوان مثال اگر صبح ساعت 8 از خواب بیدار می شوید قرص آلپرازولام را ساعت 9 الی 10 شب مصرف نمایید تا هم از خواب کافی بهره مند شوید و هم هنگام بیدار شدن تقریبا با پایان اثر دارو همزمان باشد. همچنین مواد فعال در این دارو از طریق ادرار دفع می شوند و در صبح با نوشیدن 2 لیوان آب بصورت ناشتا می توانید کمک به پایان اثر آن نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قرص رینوفکس 180 x بخوانید...