قطره کلرامفنیکل

قطره کلرامفنیکل

قطره کلرامفنیکل

قطره کلرامفنیکل یک آنتی بیوتیک قوی و بالقوه سمی با طیف اثر گسترده است که برای درمان عفونت‌های مخاطره آمیز، به ویژه عفونت‌های ناشی از هموفیلوز آنفولانزا و نیز درمان تب تیفوئید به کار می‌رود. سمیت این دارو، آن را برای مصرف سیستمیک (به جز در موارد فوق) محدود می‌سازد.

قطره کلرامفنیکل چشم

قطره چشمی کلرامفنیکل در درمان باکتری‌های ملتحمه یا قرنیه ناشی از باکتری‌های حساس به دارو مصرف می‌شود. این قطره برای بزرگسالان و کودکان بالای ۲ سال قابل استفاده است. فقط در صورتی می‌توانید از این قطره برای کودکان زیر ۲ سال استفاده کنید که توسط پزشک، تجویز شده باشد.

قطره چشمی کلوبیوتیک یکی از برندهای ایرانی قطره چشمی کلرامفنیکل است.

قطره کلرامفنیکل گوش

کلرامفنیکل دارای قدرت های مختلفی است. نحوه استفاده از دارو به دلیل استفاده از آن و نوع دارو (قطره چشمی، پماد چشمی یا قطره گوش) وابسته است.

در صورتی که از قطره چشمی کلرامفنیکل 0.5% استفاده می کنید، طی 2 روز اول هر 2 ساعت (در ساعات بیداری) یک قطره در چشم آسیب دیده بریزید. در 3 روز بعد هر 4 ساعت یکبار یا طبق دستورالعمل پزشک آن را استفاده کنید.

در صورتی که از پماد چشمی کلرامفنیکل 1% استفاده می کنید، آن را هر 3 ساعت یکبار (در ساعات بیداری) روی چشم آسیب دیده بمالید. این کار را برای 3 تا 4 مرتبه در روز یا طبق دستورالعمل پزشک انجام دهید.

در صورت بروز عفونت های شدید تر، پزشک مصرف پماد چشمی را در هنگام خواب و قطره چشمی را در طول روز توصیه می کند. دلیل این کار این است که پماد به سطح چشم و پلک چسبیده و در هنگام خواب عمل می کند. قطره های چشمی روی بینایی تاثیری نداشته و باعث می شوند تا فعالیت خود را به صورت عادی ادامه دهید.

در صورتی که از قطره گوش کلرامفنیکل 5 یا 10% استفاده می کنید، 2 یا 3 مرتبه در روز 3 قطره از آن را در گوش آسیب دیده بریزید یا آن را طبق دستورالعمل پزشک مصرف کنید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  بوسپیراکس

قطره کلرامفنیکل برای نوزاد

مقدار مصرف‌ این‌ دارو در کودکان‌ در درمان‌ اپی‌گلوتیت‌ ناشی‌ ازهموفیلوس‌ و مننژیت‌ چرک‌زا۱۰۰mg/kg/day ـ ۵۰ در مقادیر منقسم‌است‌ که‌ باید در اولین‌ فرصت‌ ممکن‌ از نظربالینی‌ کاهش‌ داده‌ شود. این‌ دارو درنوزادان‌ با سن‌ کمتر از ۲ هفته‌،۲۵mg/kg/day در ۴ مقدار منقسم‌ و در کودکان‌ با سن‌ ۲ هفته‌ تا یکسال‌،۵۰mg/kg/day در ۴ مقدار منقسم‌ مصرف‌ می‌شود.

قطره کلرامفنیکل برای چشم گربه

اکثر عفونت های باکتریایی چشم گربه. عفونت ملتحمه و عفونت قرنیه با بکاربردن این سه دارو درمان و رفع می‌شوند : – اریترولیدین (اریترومایسین) – قطره آنتی بیوتیک سیپلکس ( سیپروفلوکساسین) – قطره ضد درد و التهاب دیکلوفناک.5

قطره کلرامفنیکل برای چیست

تداخلات دارویی:

 • مصرف این دارو باعث مهار متابولیسم در کبد می شود و می تواند اثر داروهای ضد دیابت خوراکی، ضد انعقاد خوراکی و فنی توئین را افزایش دهد.
 • مصرف فنوباربیتال یا ریفامپین، سطح خونی کلرامفنیکل را کاهش می دهد.
 • احتمالا این دارو تاثیر درمانی اسید فولیک و ویتامین ب 12 را به تاخیر می اندازد.
 • تضعیف مغز استخوان ناشی از مصرف این دارو به دنبال کاربرد سایر داروهای تضعیف کننده مغز استخوان ( داروهای ضد سرطان )، افزایش می یابد.
 • احتمالا مصرف همزمان استامینوفن در مقادیر زیاد و به طور مزمن باعث طولانی شدن نیمه عمر و افزایش احتمال سمیت دارویی می گردد.

قطره کلرامفنیکل چیست

برای استفاده از دارو:

 • همیشه قبل و بعد از استفاده از کلرامفنیکل دست های خود را بشویید. این امر از انتقال عفونت گوش یا چشم به گوش یا چشم دیگر جلوگیری می کند.
 • درست قبل از استفاده از دارو درب آن را بردارید و بلافاصله آن را در سر جای خود قرار دهید.
 • با انگشت خود نازل بطری یا تیوپ را لمس نکنید.
 • مطمئن شوید که نازل به چشم یا گوش و یا پوست برخورد نمی کند.
 • برای انجام بهتر این کار از آینه استفاده کنید.
 • برای استفاده از قطره های چشمی یا گوش سر خود را به عقب یا پهلو خم کنید.
بیشتر بخوان بیشتر بدان  کرم بتامتازون

قطره کلرامفنیکل چشمی برای چیست

با انگشت تمیز به آرامی پلک پایین خود را پایین آورده و سر خود را به عقب متمایل کنید. بطری دارو را بالای چشم نگه داشته و اجازه دهید تا قطره در فضای بین پلک پایین و چشم بیفتد. چشم خود را برای چند دقیقه ببندید. مایع اضافی را با دستمال تمیز پاک کنید.

قطره های چشمی قطره ها را تا زمانی که چشم بهبود یافته و 2 روز پس از آن استفاده کنید. بیش از 5 روز از آنها استفاده نکنید مگر اینکه پزشک آن را تجویز کرده باشد. دلیل این توصیه حساس شدن چشم و یا سرایت عفونت به چشم دیگر است.

پماد چشمی پماد را تا زمانی که چشم بهبود یافته و 2 روز پس از آن استفاده کنید. بیش از یک هفته از آنها استفاده نکنید مگر اینکه پزشک آن را تجویز کرده باشد.

قطره گوش این قطره را تا یک هفته استفاده کنید. از مصرف دارو برای بیش از این مدت خودداری کنید مگر اینکه پزشک آن را تجویز کرده باشد. دلیل این توصیه حساس شدن گوش یا سرایت عفونت به گوش دیگر است.

پس از اتمام درمان، داروی باقی مانده را دور بریزید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آمپول هیدروکورتیزون x بخوانید...