قلمه زدن حسن یوسف

قلمه زدن حسن یوسف

قلمه زدن حسن یوسف

قلمه زدن این گیاه کار ساده ای است و برای افراد تازه کار راحت تر از کاشت آن است چراکه قلمه حسن یوسف به راحتی و حتی در آب ریشه می‌دهد و رشد می‌کند. مهمترین نکته‌ای که برای قلمه زدن این گیاه باید به آن توجه کرد، انتخاب گیاه بالغ و سالم است. همانطور که گفته شد، روش قلمه گیری از این گیاه به 2 صورت ریشه دار کردن مستقیم در خاک و در آب انجام می‌شود که در ادامه با آنها آشنا می‌شویم.

قلمه زدن حسن یوسف با تصویر

قلمه زدن مستقیم

 • برای قلمه زدن حسن یوسف به این روش ابتدا باید تعدادی قلمه ی مناسب از گیاه مادر بگیرید (بهتر است قلمه گیری را در اواخر تابستان انجام دهید). برای این کار باید توجه کنید که شاخه ای که میبرید 10-15 سانتیمتر طول داشته باشد و برش را به صورت اریب و از زیر گره‌ی برگ انجام دهید.

 • در قدم بعدی تمام برگ های پایین قلمه را بچینید تا گیاه بتواند انرژی خود را صرف ریشه زایی کند.(برای ریشه زایی سریع تر میتوانید فلمه ها را به هورمون ریشه زایی آغشته کنید.)

قلمه زدن حسن یوسف

 • بعد از گرفتن قلمه، مخلوطی از خاک برگ، خاک باغچه و ماسه را آماده کرده و داخل گلدان مورد نظر بریزید. گودالی در خاک ایجاد کنید و قلمه را درون آن قرار دهید. (در این مرحله خاک باید مرطوب باشد.)
 • خاک را داخل گودال بریزید و آن را پر کنید. دقت کنید که خاک باید حداقل پایین‌ترین گره بدون برگ شاخه را بپوشاند.
 • گلدان را در مکانی روشن با نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید. این گیاه در مدت دو تا سه هفته ریشه تولید میکند و دیدن جوانه های جدید در گیاه به معنی ریشه دار شدن آن است.

قلمه زدن حسن یوسف در خاک

نحوه تکثیرحسن یوسف از طریق کاشت بذر سریع و راحت است. بذرهای این گیاه ارزان بوده و تنها ظرف 2 هفته جوانه می‌زند. می‌توانید بذر ها را با رنگ های مختلف خریداری کرده و مجموعه‌ی متنوعی از این گیاه زیبا داشته باشید.

 • نحوه کاشت حسن یوسف به این صورت است که شما باید در ابتدا بذر و خاک مناسبی تهیه کنید. خاک مناسب برای این کار مخلوطی از کوکوپیت، پیت ماس و پرلیت است، چون این ترکیب، رطوبتی که برای جوانه زنی بذر ها لازم است را در خود نگه می‌دارد.
بیشتر بخوان بیشتر بدان  قلمه زدن گل کاغذی

 • یک ظرف پلاستیکی مسطح با ارتفاع کم را کاملا خیس کنید و خاک را درون آن بریزید. دقت کنید که هیچگاه نباید بذرها مستقیما در گلدان اصلی بکارید.

قلمه زدن حسن یوسف با برگ

 • در ابتدا با استفاده از یک چاقوی تیز و تمیز یا قیچی باغبانی هر تعداد قلمه ای که می خواهید از گیاه مادر بگیرید.
 • برش شاخه را درست زیر گره برگ و به صورت اریب انجام دهید همچنین بهتر است، هر شاخه ای که می برید بین ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر طول داشته باشد.
 • سپس تمام برگهای نیمه پایینی قلمه را بکنید و دور بریزید. این کار برای اینکه تمام انرژی گیاه صرف ریشه زایی گردد، ضروری است.
 • خاکی را که میخواهید قلمه را در آن قرار دهید تا ریشه بزند، آماده کنید. (بهترین خاک برای کاشت و نگهداری حسن یوسف مخلوطی از خاک برگ، خاک باغچه و ماسه است.) توجه داشته باشید که خاک کاملا مرطوب باشد.

قلمه زدن حسن یوسف هلندی

 • در زمان انتقال مراقب باشید ریشههای گیاه آسیب نبیند. همچنین لازم است حداقل پایینترین گره بدون برگ شاخه را بپوشاند. خاک را داخل گودال بریزید و آن را پر کنید.
 • برای ایجاد رطوبت و شرایط گلخانهای، روی گلدان یک کیسه پلاستیکی شفاف بکشید. فقط مراقب باشید پلاستیک در تماس با گیاه قرار نداشته باشد. در صورت لزوم می توانید برای دور کردن پلاستیک از خود گیاه از خلال دندان کمک بگیرید.
 • گلدان را در مکانی روشن با نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید.
 • قلمه حسن یوسف ظرف دو تا سه هفته ریشه تولید می کند. هر زمان که متوجه جوانه جدیدی در گیاه شدید به معنی آن است که گیاه ریشه زده است.

قلمه زدن حسن یوسف در زمستان

برای قلمه گیری بهتر است که قلمه‌هایی به طول ۱۵ الی ۲۰ سانتی متر انتخاب کنید. سعی کنید که ساقه‌های سالم را برای قلمه گیری انتخاب کنید. ۲ الی ۳ سانتی متر زیر گره (محل اتصال برگ به ساقه) برش دهید. سعی کنید برای برش از یک چاقو یا قیچی تیز استفاده کنید. اگر چاقو شما کند باشد محل برش را له کرده و ریشه دهی را سخت‌تر می‌کند. حتماً قبل از برش ابزار کار خود را ضدعفونی کنید. پس از برش برگ‌های اضافی را جدا کنید و فقط ۲ الی ۴ برگ بر روی قلمه باقی بگذارید. باقی ماندن حداقل دو برگ برای ریشه دهی ضروری می‌باشد و تعداد برگ‌های زیاد باعث صرف انرژی و مانع ریشه زایی می‌شود.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  گیاه پاپیتال

قلمه زدن حسن یوسف در خانه

یک گلدان و خاک انتخاب کنید و قلمه را درون آن قرار دهید. خاک باید سبک و خوب باشد چون هم ریشه دهی آسان صورت بگیرد و هم مواد تغذیه گیاه فراهم شود چون قلمه‌ تا زمان انتقال به گلدان اصلی باید در آن خاک رشد کند. گلدان انتخابی خیلی بزرگ نباشد و متناسب با سایز قلمه باشد. خاک را همیشه مرطوب نگه دارید اما در آبیاری افراط نکنید تا باعث گندیدگی نشود. قلمه را به عمق ۳ الی ۵ سانتی متر داخل خاک فرو کنید. می‌توانید برای نتیجه بهتر انتهای قلمه ها را به پودر هورمون ریشه زایی آغشته کنید، البته این کار ضرورتی ندارد و فقط برای نتیجه بهتر می‌باشد.

قلمه زدن حسن یوسف در بهار

عسل طبیعی یا دارچین نیز محرک ریشه بوده و می‌تواند نتیجه را بهتر کند، می‌توانید انتهای قلمه ها را به عسل یا دارچین آغشته کنید. گلدان را در محلی خنک با نور غیر مستقیم قرار دهید. دما بین ۲۰ الی ۲۵ درجه باشد تا ریشه دهی صورت گیرد. پس از ۱ الی ۲ هفته ریشه دهی صورت گرفته و اولین جوانه ظاهر می‌شود. هر وقت گیاه درشت شد و ریشه‌ها گلدان را پر کرد می‌توانید سایز گلدان را بزرگ‌تر کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گلدان سانسوریا x بخوانید...