قلمه زدن سانسوریا

قلمه زدن سانسوریا

قلمه زدن سانسوریا

قلمه زدن  سانسوریا (sansevieria) یکی از گیاهان بومیِ آفریقا ، ماداگاسکار و جنوب آسیا می‌باشد.

سانسوریا، در واقع یک گروه بسیار متنوع از گیاهان است.

این گروه با بیش از ۷۰ گونه ، رنگ‌ ها و ابعاد متنوعی دارد.

این گیاه سرسخت، برخلاف بسیاری از گیاهان آپارتمانی ، عمری طولانی دارد.

اصطلاحا به سانسوریا ، نامیرا نیز می‌گویند.

قلمه زدن سانسوریا در آب

عمل تکثیر از طرق برگ باید به دقت و مرحله به مرحله صورت بگیرد. برای قلمه گیری اولین مرحله انتخاب یک برگ بالغ و سالم می‌باشد. یک برگ سالم از گیاه سانسوریا که طول آن تقریباً ۲۰ الی ۳۰ سانتی متر باشد انتخاب کنید و با یک چاقوی تیز و ض دعفونی شده آن را برش بزنید.

دقت کنید چاقو حتماً تیز باشد، در غیر این صورت محل برش له شده و ریشه زایی صورت نمی‌گیرد. برای جلوگیری از مشکلاتی همچون فعالیت قارچ‌ها و آفت‌ها چاقو را ضد عفونی کنید. برای ضدعفونی کردن چاقو می‌توانید چند ثانیه‌ای آن را بر روی شعله آتش قرار دهید یا آن را آغشته به الکل کنید. بعد از مرحله بریدن، روی محل برش گیاه مادری را با وازلین چرب کنید تا از فعالیت آفت‌ها جلوگیری شود.

قلمه زدن سانسوریا ابلق

تکثیر سانسوریا ابلق نیز مانند سانسوریا سبز است با این تفاوت که برای ابلق ماندن گیاه باید قسمت پایین برگ را به صورت عدد 8 به شکل زیر برش داده و قسمت برش داده شده را درون خاک قرار دهید.

توجه کنید که در این روش باید گیاهی که آن را قلمه می‌زنید خودش ابلق باشد تا پاجوش آن نیز ابلق رشد کند. با کمی دقت به تصویر بالا مشخص می‌شود که با حذف قسمت سبز رنگ از برگ ، گیاه ناچار می شود برای جوانه زدن از دو پایه خود که دارای نوارهای طلایی رنگ هست استفاده کند و به همین دلیل ساقه ی جوان ابلق می‌شود.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  اسپاتی فیلوم

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قلمه زدن پتوس حصیری x بخوانید...