قلمه زدن لیندا

قلمه زدن لیندا

قلمه زدن لیندا

قلمه زدن گیاه لیندا، به خانواده Asparagaceae بر می گردد و از گیاهان بومی مکزیک و جنوب غرب آمریکاست. برگ های آن باریک و کشیده اما دارای ضخامت و مقاوم است. دارای برگ های فنری مانند، آویزان و مجنون شکل است. با زندگی در بیابان سازگار است و سطح مقطع کم برگ از هدر رفت آب درونی گیاه جلوگیری می کند. قلمه زدن این گیاه به راحتی صورت می گیرد و نیاز به کود چندانی ندارد.

این گیاه را با نام نخل اسبی نیز می شناسند. معمولاً برای فضاهای آپارتمان از گیاهانی استفاده می شود که دردسر کمتری برای نگه داری دارند. این گیاه از نور زیاد استقبال می کند. ساقه ها در انتها ضخیم می شوند. از نظر تزیینی بسیار زیباست و به شکل آبشاری از بالا به پایین ریخته می شود.

بیشتر بدان، بیشتر بخوان

آموزش تکثیر و قلمه زدن لیندا

تکثیر لیندا مانند تکثیر گل شفلرا از طریق بذر و قلمه پرورش می یابد.

تنه جوش همان مواردی هستند که برای قلمه زنی لیندا از آن استفاده می گردد. این تنه جوش ها، گیاهچه های کوچکی می باشند که در ناحیه انتهایی گیاهی و گاهی نیز روی ساقه های لیندا روییده می شوند. بعد از گذشت مدتی از رشد این گیاهچه، قسمت انتهایی گیاهچه در ناحیه اتصال به گیاه پایه متورم می شود. این تورم خبر از آمادگی گیاه برای قلمه زدن می دهد.

بهتر است برای قلمه زنی لیندا از کاتر یا چاقوی تیز و تمیز(ضدعفونی شده) استفاده کنید. در ادامه برای بهتر شدن نتیجه قلمه زنی لیندا، انتهای قلمه را در داخل هورمون های ریشه زایی بگذارید. بعد از این کار قلمه را در گلدانی مجزا بکارید. ۳۰ درصد از قلمه گیاه باید درون خاک باشد. گلدان قلمه را در مکانی سایه با نور زیاد بگذارید اما ابداً آن را در نور مستقیم خورشید قرار ندهید. رطوبت لازم را برای خاک فراهم سازید. برای حفظ رطوبت می توانید روی گلدان را با نایلون بپوشانید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  قرص فیناگرو

قلمه زدن لیندا

یکی از روش های تکثیر گیاه لیندا، جدا کردن پاجوش است. با قرار گرفتن دو یا چند پاجوش می توانید پاجوش جانبی را در فصل بهار از آن جدا و در گلدان دیگری بکارید. این روش برای قلمه زدن بامبو نیز به کار می رود.

گلدان انتخابی برای پاجوش باید از یک الی ۲ سانت سنگ ریزه پر شده باشد. این مسئله به زهکشی بهتر خاک کمک می کند. ۳۰ درصد از فضای گلدان نیز باید با خاک پر شود. اطراف ریشه را تمیز کنید. برای ممانعت از آسیب، گیاه را به شیوه ای ملایم آبیاری کنید.

برای جلوگیری از ارتفاع یافتن زیاد گیاه لیندا، جوانه های جدید روی ساقه را جدا کنید. این مسئله به اضافه شدن پهنا و زیبایی گیاه لیندا منجر می شود.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشخصات سگ جک راسل تریر x بخوانید...