قلمه زدن پپرومیا

قلمه زدن پپرومیا

قلمه زدن پپرومیا هندوانه ای

صل بهار زمان مناسب برای تغییر گلدان است و خاک مناسب برای آن مخلوطی از خاک چوب و تورب و ماسه است. همچنین از پیت ماس سفید نیز میتوان مقداری در ترکیب اضافه کرد. محل قرار گرفتن گلدان باید کاملاً روشن و دور از اشعه ی مستقیم باشد. در این صورت سنبله گل سفید یا کرم رنگی تولید می کند.

پپرونیای ابلق یا سفید توسط قلمه های بذر و ساقه تکثیر می شود

پپرونیای سبز با قلمه های برگ و ساقه تکثیر می شود.

پپرونیای معمولی که گیاهی است با برگ های چروکیده، کاملاً متفاوت با گیاهان دیگر این خانواده است و توسط برگ های کاملش تکثیر می کنند.

در بهار و تابستان از قلمه ی یک ساله گیاه استفاده نمایید. قلمه را باید تا 4 – 5 سانتیمتر در ماسه ی شسته فرو کنید و سپس در دمای 18 درجه و تاریکی قرار دهید.

قلمه زدن پپرومیا قاشقی

برای تکثیر گل قاشقی به روش قلمه زدن، ابتدا ساقه یا برگ های با دمبرگ سالم و بدون وجود آفت را انتخاب کنید. در گزینش ساقه ها دقت کنید. ساقه ها را باید به طول ۵ الی ۷ سانتی متر برش دهید.

برای قلمه زدن نوع گوشتی گل قاشقی، برگ را روی سطح ماسه بگذارید(بخوابانید) و روی آن را با ماسه شسته بپوشانید. بعد از گذشت مدتی از قسمت انتهایی رگبرگ ها، ریشه نمایان می شود.

بعد از ریشه دار شدن قلمه، باید آن ها را به گلدان های کوچکی با اندازه ۸ تا ۱۲ منتقل کنید. مناسب ترین بستر برای پرورش گل قاشقی، ماسه شسته شیرین و مخلوط کوکوپیت و پرلیت است

قلمه زدن پپرومیا ابلق

قاشقی ابلق و سفید را می‌توان با ساقه قلمه زد. بهترین زمان برای قلمه زدن قاشقی فصل بهار و تابستان است. البته در صورت تامین دمای موردنیاز برای ریشه‌زایی، می توانید در هر فصلی قاشقی را قلمه بزنید. برای اینکار به روش زیر عمل کنید :

بیشتر بخوان بیشتر بدان  گیاه برگ عبایی

1. برای قلمه زدن گیاه قاشقی ابتدا تعدادی ساقه سالم انتخاب کنید.

2. با یک چاقو یا قیچی تمیز ساقه‌ای که چند برگ دارد را به صورت مورب ببرید. طول قلمه‌ها بین 8 تا 10 سانتی‌متر باشد.

3. برگ‌های قسمت انتهایی قلمه‌ها جدا کنید.

4. به انتهای قلمه‌ها هورمون ریشه‌زایی بزنید و آن‌ها در عمق 4 – 5 سانتی‌متری خاک قرار دهید.

5. خاک را به صورت مداوم آبیاری کنید و نگذارید خاک خشک شود. از آبیاری بیش از حد خودداری کنید زیرا سبب پوسیدن ریشه می‌شود.

6. بعد از 20 تا 30 روز قلمه‌ها ریشه‌ می‌دهند.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیکلامن x بخوانید...