قلوه گاه گوسفندی

قلوه گاه گوسفندی

قلوه گاه گوسفندی

گوشت گوسفندی یکی از پر مصرف‌ترین انواع گوشت قرمز در میان خانوارهای ایرانی است. از گوشت گوسفندی تکه‌ای برای تهیه انواع خورشت و از گوشت چرخ کرده گوسفندی برای تهیه غذاهایی مانند کباب تابه‌ای، ماکارونی، لازانیا و … استفاده می‌شود. شاید برایتان جالب باشد که بدانید از گوشت قلوه گاه گوسفندی برای تهیه گوشت چرخ کرده استفاده می‌شود اما قلوه گاه گوسفندی کجاست؟

قلوه گاه گوسفندی کجاست

قُلوه‌گاه آن بخش از گوشت گوسفندی یا گوساله است که از زیر دنده‌ها شروع می‌شود و تا ران ادامه دارد. قلوه‌گاه شامل دنده‌ها و ماهیچه‌های شکم و حول کمر بوده و حدود ۲۲ درصد از وزن لاشه را تشکیل می‌دهد و چون میزان چربی آن به نسبت بالاست، بیشتر مصارف صنعتی داشته و در فرآورده‌های گوشتی مانند سوسیس و کالباس مصرف می‌شود. البته از قلوه‌گاه برای مصرف گوشت به صورت چرخ کردن نیز استفاده زیادی می‌شود. گوشت قلوه‌گاه دراز و تخت است و جنس آن به نسبت دیگر برش‌های گوشت گوسفندی و گوساله سفت‌تر است.

قلوه گاه گوسفندی منجمد

قسمت ران تا زیر دنده‌های گاو، گوساله و گوسفند را قلوه‌گاه می‌گوییم. قسمتی که شامل ماهیچه‌های شکم و دنده می‌شود و به همین دلیل سفت‌تر از گوشت قسمت‌های دیگر بدن است. این قسمت از بدن چربی بیشتری دارد و از دید بسیاری از افراد لذیدترین قسمت هم هست. اما معمولا به تنهایی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و برای استفاده در کباب و سایر غذاها، با گوشت دیگر ترکیب می‌شود تا چربی خود را به آن منتقل کند.

قلوه گاه گوسفندی برای کباب کوبیده

همانطور که در بالا گفتیم، این قسمت از گوشت حیوان سفت‌تر از باقی قسمت‌هاست و می‌توان در غذاهایی مثل حلیم، حلیم بادمجان، آبگوشت و … به عنوان گوشت ریش ریش کرده مورد استفاده قرار داد. همچنین به دلیل چربی زیادش می‌توان در کنار گوشت گوسفند، گوشت چرخ کرده مورد نیاز برای کباب را تهیه کرد. جذابترین غذایی که می توانید با قلوه‌گاه درست کنید، استیک قلوه‌گاه است.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  سالاد لبو

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سالاد لبو x بخوانید...