ماستیت

ماستیت

ماستیت

ماستیت نوعی بیماری التهابی و عفونی است ‌که در پستان ایجاد میشود. این بیماری همراه با درد بوده و باید هر چه زودتر درمان شود. اگر زنان در دوران شیردهی به این بیماری مبتلا شوند، شیردادن به نوزاد به یکی از دردآورترین کارها تبدیل می‌شود. البته اگر بیماری به موقع تشخیص داده شود و فرد برای درمان به پزشک مراجعه کند، خیلی زود بهبود می‌یابد. در بیماری‌های عفونی مثل ماستیت گرانولوماتوز هر چه دیرتر برای درمان اقدام کنید، دوره درمان طولانی‌تر می‌شود.

ماستیت گرانولوماتوز

ماستیت عفونی یکی از بیماری‌های عفونی پستان در زنان است و اغلب در زنان شیرده ایجاد می‌شود. زمانی که مقداری از شیر در مجراهای شیر در پستان باقی می‌ماند، پستان ملتهب و متورم می‌شود. در بین بسیاری از مادران شیرده این بیماری با نام «ورم پستان» شناخته می‌شود. در حالی که اسم علمی این بیماری «ماستیت گرانولوماتوز» است.

ماستیت چیست

از مطالب زیر هم دیدن کنید

پستان از چندین غده و مجرا تشکیل شده است که همگی به نوک سینه و ناحیه رنگی اطراف آن (آرئول) منتهی می‌شوند. مجاری که شیر از آن‌ها عبور می‌کند، از نوک پستان شروع شده و به بافت‌های زیرین پستان گسترش پیدا می‌کنند. بعد از بچه‌دار شدن، همه این مجاری با شیر پر می‌شوند و بعد از یک فشار کوچک این شیر از نوک پستان خارج می‌شود.

ماستیت عفونی بیماری است که بیشتر در زمان شیردهی اتفاق می‌افتد. مهم‌ترین دلایل ابتلا به این بیماری عبارت است از:

  •  ورود باکتری‌های مضر دهان کودک به مجرای شیر در پستان مادر؛
  •   ابتلا به نوعی سرطان به نام کارسینومای التهابی؛
  •  ابتلای مادر به دیابت و یا بیماری‌های مزمن مثل ایدز و یا نقص سیستم ایمنی بدن؛
  •  شیر ندادن کامل به نوزاد که باعث مسدود شدن مجاری می‌شود؛
  •  وجود ترک در نوک پستان که راه ورود میکروب‌ها را باز می‌کند.
بیشتر بخوان بیشتر بدان  درمان عفونت گوش میانی

ماستیت در زنان غیر شیرده

درد در حقیقت اصلی ترین مشکلی است که بیمار را به مطب پزشک میکشاند. علاوه بر درد علائم دیگری مانند تورم، گرما، قرمزی روی پوست سینه، عفونت و تب بالا احساس شود که برای یک خانم می تواند بسیار آزار دهنده باشد.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ترک قرص متادون x بخوانید...