محاسبه قیمت طلا نی نی سایت

محاسبه قیمت طلا نی نی سایت

محاسبه قیمت طلا نی نی سایت


محاسبه قیمت طلا

تا به حال شده به طلا فروشی رفته و از محاسبه سریع قیمت طلا شگفت زده بشد؟ اگر دوست دارین محاسبه طلای نو و دست دوم رو یاد بگیرین با هلث کده همراه بشید.

فرمول محاسبه قیمت طلا چیست؟

وقتی از مغازه طلافروشی، گردن‌بند یا سرویس طلا می‌خرید، مبلغی که برایتان فاکتور می‌شود، به چه روشی محاسبه شده؟ خیلی از مغازه‌داران علاقه ندارند که مشتری از حساب و کتابشان سر در بیاورد و نحوه محاسبه قیمت طلا در زمان خرید دست شما بیافتد اما هستند کسانی که از شفافیت استقبال می‌کنند.
روش محاسبه ازین قرار است:

پول طلای خام + اجرت + سود طلافروشی + مالیات

حالا با یک مثال، جزئیات فرمول بالا را توضیح می‌دهم. فرض کنید شما النگوی زیر را برای خرید انتخاب کرده‌اید. نام این کار، النگو سینا هست به وزن 18/730 گرم (هجده گرم و هفتصد و سی سوت).

نحوه محاسبه قیمت و اجرت طلا هنگام خرید از طلا فروشی

1) پول طلای خام

منظور از طلای خام این است که فقط طلا، خود فلز طلا بدون درنظر گرفتن اجرت و سود مغازه طلافروشی، چقدر می‌ارزد. پول طلا از ضرب «قیمت هر گرم طلا» در وزن کار ساخته به دست می‌آید.

قیمت تابلو در این لحظه، 420,000 تومان برای هر گرم طلای هجده عیار است پس پول النگوی انتخابی ما 7,866,600 تومان می‌شود.
18/730 × 420,000 = 7,866,600 تومان پول طلای خام.

محاسبه پول طلا به روش فوق برای مواقعی است که عیار کار ساخته، 750 و هجده عیار باشد وگرنه باید وزنش را تبدیل به عیار 750 کنیم، سپس در قیمت تابلو ضرب شود مثل مواقعی که کار 21 عیار انتخاب می‌کنید.

مطالب تصادفی برای شما:

از چهار بخش فرمول محاسبه قیمت طلا در زمان خرید اولی‌اش به خوبی و خوشی تمام شد.

2) اجرت ساخت و کارمزد

قسمتی که برای همه مشتریان، مبهم و سوال‌برانگیز است همین جاست. شما نمی‌دانید که طلافروش بابت این جنس، چه اجرتی را به کارخانه یا بازار پرداخته یعنی خودش گرمی چند تومان، کارمزد داده است.
مساله اجرت کاملا به وجدان فروشنده برمی‌گردد و راستگو بودنش اما می‌توانید پیش از خرید، همان جنس را در چند مغازه قیمت کنید و دقیقا از نرخ اجرت بپرسید

” اجرت ساخت این جنس، گرمی چند تومان است؟ “

این‌طوری تا حدودی از اجرتش مطلع می‌شوید.
برای محاسبه پول اجرت، وزن طلای ساخته را ضربدر فی اجرت هر گرم می‌کنند. مثلا النگوی مدنظرمان را گرمی 25,000 تومان برایتان فی می‌زند:
18/730 × 25,000 = 468,250 تومان پول اجرت.

حتماً شنیده‌اید برخی کارهای ساخته، اجرتشان درصدی است مثلا می‌گویند اجرت این کار 17% است. روش محاسبه اجرت برای این کارها، درصد گرفتن از قیمت روز طلا هست.
مثلا قیمت تابلو 420,000 تومان برای هر گرم طلاست، 17 درصدش می‌شود: گرمی 71,400 تومان. با ماشین‌حساب، قیمت طلا را ضربدر درصد کنید سپس تقسیم بر صد. حالا که اجرت هر گرم را به دست آوردیم، در وزن ضرب می‌کنیم تا به پول اجرت برسیم.
سخت‌تر ازین، اجرت برخی کارهاست که ترکیبی از تومان و درصد است. مثلا گرمی 8,000 تومان و 3% که باید ابتدا درصدش را به روشی که گفتیم تبدیل به تومان کنید و به 8هزار تومان اضافه کنید تا فی اجرت هر گرم مشخص شود.

همین‌جا یک نکته مشخص می‌شود: اجرت کارهای درصدی، متناسب با نوسان قیمت طلا، کم و زیاد می‌شود

3) سود مغازه طلا فروشی

پول طلای خام و پول اجرت، هزینه تمام‌شده برای طلافروش است یعنی مبلغی که پای خودش افتاده، پس سود خودش چقدر است؟ در هر مغازه طلافروشی دستورالعمل اتحادیه طلا و جواهر نصب شده: سود قانونی طلافروشان، ۷ درصد است. پول طلا و اجرت، هر مبلغی شد، هفت درصدش سود تکفروش است و به مبلغ نهایی که شما می‌پردازید، اضافه می‌شود.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  بیس کات ناخن چیست

برای محاسبۀ هفت درصد با ماشین‌حساب، پول طلا و اجرت جمع کنید، سپس ضربدر 7 کنید و بعد تقسیم بر صد.
7,866,600 + 468,250 = 8,334,850 تومان که 7 درصدش می‌شود: 583,439 تومان سود مغازه طلافروشی
پس با این حساب و به قیمت امروز طلا، مغازه‌دار هرچقدر هم بخواهد تخفیف بدهد، نباید از 580هزار تومان بیشتر شود و اگر بیشتر ازین تخفیف بدهد، شما به نرخ اجرتی که اعلام کرده بود شک می‌کنید، مگر اینکه بخواهد بدون سود به شما بفروشد! مگه میشه؟! مگه داریم؟!

4) مالیات ارزش افزوده

به آخرین بخش از فرمول محاسبه قیمت طلا در زمان خرید رسیدیم: مالیات. محاسبه‌اش پیچیدگی خاصی ندارد فقط به جمع مبالغی که بالاتر به دست آوردید، درصد مالیات را هم اضافه کنید. نرخ مالیات امسال 9 درصد است.
7,866,600 + 468,250 + 583,439 که 9 درصدش می‌شود: 802,646 تومان مالیات ارزش افزوده.

به عددی رسیدیم که در فاکتور به عنوان مبلغ نهایی نوشته می‌شود و شما باید پرداخت کنید:
7,866,600 + 468,250 + 583,439 + 802,646 = 9,720,935 تومان مبلغ نهایی بابت النگو سینا

از سال 1389 که قانون مالیات ارزش‌افزوده اجرایی شده، صنف طلافروش موظف شده درصدی از بهای تمام‌شده زیورآلاتی که به مشتریان می‌فروشند را به‌عنوان مالیات محاسبه کرده و از خریدار دریافت کنند. این موضوع از همان ابتدا مورد اعتراض طلافروشان قرار گرفت چراکه معتقد بودند اصل طلا سرمایه است و ارزش‌افزوده‌ای ایجاد نمی‌کند که مالیات به آن تعلق بگیرد و مالیات فقط به اجرت باید بخورد. تاکنون نیز چانه‌زنی‌ها برای حذف یا تعدیل این میزان مالیات بی‌نتیجه بوده و خریداران طلا باید این 9 درصد را به طلافروش پرداخت کنند تا او به اداره مالیات بپردازد.

محاسبه سریع طلا با ماشین‌حساب

هیچ مغازه‌داری این همه ضرب و جمع نمی‌کند بلکه از ترفندی آسان‌تر و سریع‌تر استفاده می‌کند که به شما می‌گویم. با ماشین‌حساب، این مراحل را طی کنید: قیمت هر گرم طلا + فی اجرت + 7، حالا کلید درصد را بزنید و سپس کلید × را. وزن را وارد کنید. تا بدین مرحله، ماشین‌حساب مبلغ بدون مالیات را نشانتان می‌دهد. عدد 9 را بزنید سپس کلید درصد و در پایان کلید مساوی. شما به مبلغ نهایی رسیدید.
فرمولی را که در ابتدای مقاله گفتم یادتان هست؟

پول طلای خام + اجرت + سود طلافروشی + مالیات

حتماً متوجه شدید که از وزن، فاکتور گرفتیم و بالاخره درس تلخ ریاضی و «فاکتور گرفتن» که در مدرسه یاد گرفتیم، به کارمان آمد اما هنوز که هنوز است کاربرد سینوس و تانژانت را در زندگی روزمره خود نمی‌دانم!
طلافروشان برای راحتی، مرحله محاسبه مالیات را با محاسبه درصد سود ترکیب کرده‌اند یعنی به‌جای هفت درصد، شانزده درصد حساب می‌کنند که مبلغی کمتر را نتیجه می‌دهد اما آن‌قدری نیست که مهم باشد:

  • قیمت هر گرم طلا + فی اجرت + 16 (عدد شانزده، جمع ۷درصد سود و ۹درصد مالیات است)
  • کلید %
  • کلید ×
  • وزن
  • کلید مساوی

 

قیمت طلای دست دوم چگونه حساب می شود؟

ممکن است برای شما نیز پیش آمده باشد که برای خرید طلای دست دوم به طلا فروشی مراجعه کنید. اما دغدغه اصلی این است که قیمت طلای دست دوم در طلا فروشی چگونه حساب می شود؟ برای آشنایی بیشتر با نحوه محاسبه قیمت طلای دست دوم، این مقاله را مطالعه کنید.

 

قیمت روز طلا چگونه محاسبه می شود؟

قیمت روز طلا چگونه محاسبه می شود؟

اما ارزان بودن طلای دست دوم باعث می‌شود که خیلی از افراد به سمت خرید و فروش طلای دست دوم روی بیاورند. مزیت اصلی خرید طلای دست دوم این است که اکثر طلاهای موجود در طلافروشی ها با کارمزد بسیار بالایی به فروش برسد و اگر خریدار بخواهد بعد از مدت زمان کوتاه تصمیم به فروش آن بگیرد، ضرر بسیاری خواهد کرد. در صورتی که برای خرید طلای دست دوم نیازی نیست که شما اجرتی را پرداخت کنید. تنها مبلغی که باید برای خرید طلای دست دوم پرداخت کرد، سود فروشندگان و مالیاتی است که به مبلغ نهایی خرید طلای دست دوم اضافه می شود. رئیس اتحادیه طلا و سکه در مورد اختلاف قیمت ها در فروش طلای دست دوم اینگونه بیان کرد: «قیمت طلای دست دوم بر مبنای فرمول مشخصی است و هر طلا فروشی باید از آن تبعیت کند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  زندگی با هوو نی نی سایت

در اصل برای خرید طلای دست دوم، طلا فروش نباید از خریدار پولی را بابت اجرت دریافت کند. بنابراین اختلاف بین قیمت طلای نو و دست دوم در میزان پولی است که بابت اجرت دریافت می شود.به علاوه میزان کارمزدی که طلافروشان مجاز به دریافت آن برای فروش طلای دست دوم هستند، کاملا مشخص است. « طلا فروشان می توانند حداکثر 7 درصد کارمزد بابت فروش طلای دست دوم دریافت کنند. البته در این میان، طلا فروشان مجاز هستند 9 درصد مالیات ارزش افزوده را نیز دریافت کنند. اما طلا فروش اصلا مجاز به دریافت هیچ گونه مبلغ مازادی از خریدار نیست.»

البته این نکته را باید در نظر گرفت: « هر خریدار طلا می تواند در زمان خرید، از طلافروش تقاضا کند که در فاکتور خرید میزان اجرت ساخت طلا، میزان مالیات و کارمزد فروشنده را به صورت دقیق ذکر کند. در صورتی طلافروش از نوشتن این جزئیات امتناع کند، خریدار می تواند از آن طلافروش خرید نکند.»

 

اما قبل از اینکه طلای دست دوم را بخرید، باید با یک سری اطلاعات و اصطلاحات طلا فروشی آشنا شوید. به همین خاطر در این قسمت اصطلاحات مربوط به طلا فروشی را قرار دادیم.

 

اصطلاحات مربوط به طلا فروشی

تعریف اونس:

هر اونس طلا معادل 31/103431 گرم طلا با عیار 9.999 است که در بازار طلا فروشی به آن طلای عیار 24 هم گفته می شود.

تعریف مثقال:

هر مثقال طلا معادل 4/608 گرم است.

تعریف سوت:

هر سوت معادل یک هزارم گرم طلا است. به عبارت دیگری اگر هر گرم طلا را به هزار واحد تقسیم کنیم، هر قسمت معادل یک سوت است.

تعریف قیراط:

هر واحد قیراط معادل 200 سوت است.

تعریف مظنه:

هر واحد مظنه طلا معادل 4/608 گرم طلای 17 عیار است.

سکه تمام بهار آزادی قدیمی:

این نوع از سکه با عیار 900 که به آن عیار 22 نیز گفته می شود، وزنی معادل 8/133 گرم دارد.

سکه نیم بهار آزادی:

این نوع سکه با عیار 900 وزنی معادل با 4/0655 گرم دارد.

ربع سکه بهار آزادی:

این نوع سکه نیز با عیار 900، وزنی معادل 2/03225 گرم دارد.

قیمت روز طلا چگونه محاسبه می شود؟

مظنه، قیمت روز و فی طلا هر سه به یک معنا هستند. قیمت روز طلا بر اساس هماهنگی های لازم مابین اتحادیه طلا و جواهر با بانک مرکزی مشخص می شود. البته ناگفته نماند که قیمت روز طلا با تغییر شرایط اوضاع سیاسی و اقتصادی دچار نوسان می شود. به گونه ای که با افزایش نابسامانی های اقتصادی در کشور ، قیمت طلا نیز افزایش می یابد.

قیمت روز طلا چگونه محاسبه می شود؟

قیمت روز طلا چگونه محاسبه می شود؟

آیا خرید طلای دست دوم به صرفه تر است؟

زمانی که طلای نو خریداری می کنید پولی را که بابت خرید طلای نو باید پرداخت کنید شامل:

بیشتر بخوان بیشتر بدان  نی نی سایت جنین فریز

قیمت کل = ۸%+ (وزن کل× (اجرت هر گرم+ قیمت هر گرم))  

در زمان خرید طلا از طلافروشی، مواردی از جمله مالیات بر ارزش افزوده، درصد سود فروشنده و اجرت ساخت به مبلغ نهایی طلا اضافه می شود. در زمان فروختن طلا نیز همه این موارد از قیمت طلا حذف می شود. به همین دلیل است که قیمت طلای دست دوم نسبت به طلای نو ارزان تر است. البته این نکته را در نظر داشته باشید که در ساخت برخی از طلاها، از سنگ های گران بها استفاده شده که این مورد می تواند در محاسبه قیمت طلا اثرگذار باشد.

همه این موارد باعث می شود که قیمت طلای دست دوم به مراتب از قیمت طلای نو پایین تر باشد. زیرا در زمان خرید طلای دست دوم دیگر خبری از هزینه های اضافی همچون مالیات بر ارزش افزوده و اجرت و .. وجود ندارد. به همین دلیل هزینه ای که بابت خرید طلای دست دوم پرداخت می شود بسیار نزدیک تر به طلای خالص است. بنابراین خرید طلای دست دوم به مراتب اقتصادی تر از خرید طلای دست اول است. البته این نکته را باید در نظر گرفت، باید قیمت طلا همیشه ثابت باشد.

چگونه می توان طلای دست دوم را تشخیص داد؟

بازار خرید طلای دست دوم، مدت هاست که از استقبال خوبی برخودار است. اما در این میان تنها مساله ای که پیش میاید این است نمی توان به راحتی طلای دست اول را از دست دوم تشخیص داد. اما آسان ترین راه حلی که می توان از روی آن طلای دست دوم را تشخیص داد، دقت کردن به ظاهر طلا به خصوص قفل بندی طلا است. زیرا که این قسمت از طلاهای دست دوم در مقایسه با طلاهای دست اول جلای کمتری دارند و به دلیل استفاده بیشتر از طلاها، خط و خطوط این نواحی بیشتر است.

نکته دیگری که می بایست در هنگام خرید طلای دست دوم به آن دقت داشت، اصل بودن طلای دست دوم است. چرا که برخی از طلافروشان از بدلیجات 17 عیاری که در سال های گذشته تولید شده به عنوان طلای دست دوم استفاده می کنند و به مشتری با عنوان طلای بدون اجرت ساخت می فروشند. برای خرید طلای دست دوم بهتر است از مناطق آزاد خرید طلا را انجام داد. چرا که در مناطق آزاد، 9 درصد ارزش افزوده از مشتریان گرفته نشده و این موجب می شود که خرید به صرفه تری داشته باشید.

از کدام طلا فروشی، طلای دست دوم بخریم؟

برای آنکه در زمان خرید طلای دست دوم، صاحب طلافروشی طلای تقلبی را به جای طلای دست دوم به شما نفروشد، باید از طلافروشی هایی خرید کنید که مجاز هستند. فهرست چنین طلافروشی هایی در سایت مرکزی وجود دارد و می توانید به راحتی چک کنید. ناگفته نماند این اصل را در نظر داشته باشید که چنانچه از طلافروشی های غیرمجاز خرید نکنید، ممکن است برای شکایت دچار مشکل شوید.

اما تنها راه حلی که می توانید بابت خرید طلای دست دوم شکایت کنید، گرفتن فاکتور خرید است. در فاکتور خرید می بایست تمامی اطلاعات طلا به همراه مشخصات و قیمت آن ذکر شود. به علاوه فاکتور می بایست شامل آدرس دقیق و مهر طلافروشی باشد که در صورت ایجاد هر گونه مشکل، بتوان از آن شکایت کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیشیال چیست x بخوانید...