مرداب دیوک کجاست

مرداب دیوک

مرداب دیوک کجاست

مرداب دیوک به‌ قدری زیبا است که مانند فیلم‌های اسرارآمیز و معمایی است. زمانی که قهرمان داستان به جنگل می‌رود و با عبور از مسیری بکر، مه‌ آلود و خزه بسته و از میان بوته‌ ها و تنه‌ درختان کهن‌ سال که بر زمین افتادند، ناگهان با منظره‌ عجیبی مواجه می‌شود. آب‌گیری که سطحش پوشیده از خزه است و درختان محاصره‌اش کردند و شعاع آفتاب از میان شاخه‌ های درختان، بر سطح آب‌ گیر بازی نور به راه می اندازد. این تصویر دقیقا همان چیزی است که در سفر به مرداب دیوک تجربه خواهید کرد.

در واقع مرداب دیوک گاهی با وجود مه زیبایی که روی آن قرار می‌گیرد، چهره‌ای وهم‌ آلود و اسرارآمیز پیدا می‌کند. تنه‌ درختی پیر در کنار مرداب به چشم می‌خورد که مسافران روی آن می‌روند و عکس می‌گیرند. پوشش جنگلی و درختان سر به فلک کشیده، جلوه‌ خاصی به این مرداب می دهد و گروه‌های آفرود و موتورسوارها که اغلب بازدیدکنندگان مرداب هستند، در اینجا کمپ می‌زنند.

مرداب دیوک کجاست

اگر می‌خواهید شب را در مرداب دیوک بمانید، خیلی مراقب باشید چون بعضی از گردشگران مارهای خطرناک و سمی در این حوالی دیده‌اند و بعضی از آن‌ها هم رد پاهایی را دیده‌اند که شبیه جاپای گرگ است. می‌دانم قدم زدن با پای برهنه چه حال خوش و عجیبی دارد اما برای امنیت خودتان هم که شده هیچ‌وقت با پای برهنه اطراف مرداب دیوک قدم نزنید. چون هم مارها هستند و هم گیاهی به‌نام گزنه.

اطراف مرداب پُر از گیاه گزنه است. گزنه یکی از گیاهان دارویی است که کاربردهای زیادی دارد اما مشکل اصلی اینجاست که اگر دست‌تان به آن بخورد حداقل باید 5 دقیقه سوزش شدید آن را تحمل کنید و ممکن است حتی دستتان ورم کند. قارچ‌های مختلفی اطراف مرداب و در کنار ریشه درخت‌ها روییده‌اند اما هیچ‌وقت از آن‌ها نخورید چون مشخص نیست که سمی هستند یا نه.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  مرداب دیوک

مرداب دیوک در دل جنگل‌های کلاردشت قرار دارد و در نتیجه دور از انتظار نیست، بهاری زیبا و چشم‌نواز داشته باشد. در فصل بهار، زمین و زمان این منطقه پر از سبزه و جوانه‌هایی هستند که به امیدی سر از خاک درآوردند. درخت‌ها تازه به تازه جوانه زده‌اند و برگ‌های ریزی که مانند کودکان به مادرشان چسبیده‌اند روی شاخه درختان روییده‌اند. اینجا در فصل بهار همه چیز تازه است، هوایی که نفس می‌کشید، درختانی که می‌بینید و آوازی که از هر طرف به گوشتان می‌رسد. اگر به دنبال فصلی هستید که مرموز بودن این منطقه به حد اعلا برسد، باید فصل پاییز را انتخاب کنید. اما قول بدهید اگر شب ماندید و کمی ترسیدید خاطره بدی از سفر نسازید. ترس بخشی از هیجان محوطه مرداب دیوک است پس آن را به جان بخرید.

مرداب دیوک کلاردشت کجاست

مرداب دیوک در جنگل‌های کلاردشت استان مازندران واقع است پس باید انتظار پاییز و زمستانی سرد را داشته باشید. اگر می‌خواهید در خلوتی به این مطقه سفر کنید، خب طبیعی است که فصل پاییز و زمستان بهتر است؛ اما لباس گرم را فراموش نکنید تا سرما نخورید. در فصل بهار و تابستان اینجا شلوغ‌تر است چون همه به دنبال سرسبزی هستند و از زیبایی‌های پاییز غافل. اگر دنبال این هستید که راه‌ها خلوت باشد و زود به مرداب دیوک برسید، باید بگوییم که تابستان فصل سفر است و مسیرها شلوغ، اما از لحاظ آب‌وهوایی بهترین زمان سفر است.

برای رسیدن به این همه زیبایی که تا اینجای مطلب از مرداب دیوک گفتیم، باید از جاده چالوس به سمت کلاردشت بروید. وقتی در مسیر جاده چالوس به شهر مرزن‌آباد رسیدید، به سمت کلاردشت و سپس به سمت عباس‌آباد حرکت کنید. اینجا باید حدود 5 کیلومتر از اول جاده عباس‌آباد برانید تا به یک سه‌راهی برسید. شما از سمت راست بروید و مسیر روستای پیشنبور را ادامه دهید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  روسری مازنی

با عبور از روستاهای لش‌سر و بازارسر وارد جاده‌ای می‌شوید که به سمت روستای پیمبور می‌رود. کمی بعد از روستا، جاده آسفالته تمام می‌شود و باید ماشین خود را اینجا و در نزدیکی ایستگاه گاز پارک کرده و باقی مسیر را پیاده‌روی کنید. البته اگر ماشین شما آفرود است می‌توانید جاده خاکی را هم با ماشین بروید. اگر در ابتدای جاده خاکی پارک کنید، بین 1.5 تا 2 ساعت پیاده‌روی و جنگل‌نوردی دارید تا به مرداب دیوک برسید. برای اینکه راحت بتوانید مرداب را پیدا کنید، پیشنهاد می‌کنم از یک راهنما یا افراد محلی کمک بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معبد چغازنبیل x بخوانید...