مرغ ترش گیلانی

مرغ ترش گیلانی

مرغ ترش گیلانی

مرغ ترش گیلانی یا همان مرغ ترش گیلامی، یکی از غذاهای محبوب و سنتی منطقه گیلان در شمال ایران است. این غذا با استفاده از مرغ و ترشی خورشتی تهیه می‌شود.

برای تهیه مرغ ترش گیلانی، ابتدا مرغ را با مقداری زردچوبه و نمک در آب جوش پخته و پس از پخت آن را از آب برمیداریم و روی یک سینی برای خنک شدن قرار می‌دهیم. سپس مقداری از آن آب که مرغ در آن پخته شده بود، با ترشی خورشتی و گوجه فرنگی، پیاز و سایر ادویه‌ها به همراه مقداری زردچوبه و نمک به صورت یک خورشت خوشمزه تهیه می‌شود. در مرحله بعد، مرغ پخته شده به اندازه نیمی از ارتفاع قابلمه در قابلمه چینی یا فلزی قرار داده می‌شود و خورشت بر روی مرغ ریخته می‌شود. برای پخت مجدد، قابلمه را در فر یا روی شعله ملایم قرار داده و غذا را به مدت حدود ۲۰ دقیقه پخته می‌کنیم.

مرغ ترش گیلانی بسیار خوشمزه و مغذی است و به دلیل حضور ترشی خورشتی در آن، از خواص آنتی اکسیدانی بالایی برخوردار است. همچنین، این غذا به دلیل داشتن مواد معدنی و ویتامین‌های مفید، به عنوان یکی از غذاهای مفید برای سلامتی بدن شناخته شده است

مرغ ترش گیلانی با لپه

برای تهیه مرغ ترش گیلانی با لپه، ابتدا مرغ را با مقداری زردچوبه و نمک در آب جوش پخته و پس از پخت آن را از آب برمیداریم و روی یک سینی برای خنک شدن قرار می‌دهیم. در مرحله بعد، مقداری از لپه‌های تازه شده را در آب جوش به مدت حدود ۱۵ دقیقه می‌پزیم. سپس لپه‌ها را از آب برمی‌داریم و آن‌ها را خرد می‌کنیم و با سایر ادویه‌ها، پیاز و گوجه فرنگی و ترشی خورشتی درون قابلمه به همراه مرغ پخته شده قرار می‌دهیم. سپس قابلمه را در فر یا روی شعله ملایم قرار داده و غذا را به مدت حدود ۲۰ دقیقه پخته می‌کنیم.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  کوکوی پاغازه

مرغ ترش گیلانی با لپه، با اضافه کردن لپه به آن، به دلیل حضور گیاهان خوراکی و چای خوراکی، از خواص آنتی اکسیدانی بالایی برخوردار است. همچنین، این غذا به دلیل داشتن مواد معدنی و ویتامین‌های مفید، به عنوان یکی از غذاهای مفید برای سلامتی بدن شناخته شده است.

مرغ ترش گیلانی با رب انار

رب انار به دلیل داشتن مواد مغذی مانند ویتامین C، پتاسیم و فیبر برای سلامتی بسیار مفید است. همچنین برای کاهش فشار خون، جلوگیری از بیماری‌های قلبی، تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش التهابات مفید است.

همچنین زرشک که در ترشی مورد استفاده قرار می‌گیرد، دارای خواص ضدباکتریایی، ضد التهابی و ضد افسردگی است و باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود.

در کل، مرغ ترش گیلانی با رب انار یک غذای خوشمزه و مغذی است که با ترکیب مواد اولیه‌ای که دارای خواص مفیدی هستند، به سلامتی بدن کمک می‌کند.

مرغ ترش گیلانی خانم نجاتی

برای تهیه این غذا، ابتدا مرغ در قالب‌های کوچک به همراه پیاز و سیر به مدت چند ساعت در یک مخلوط از ادویه‌های مختلف و رب انار خوشبو کرده می‌شود. سپس با پخت در دیگ و همراه با زرشک و ادویه‌های دیگر سرو می‌شود.

این غذا به دلیل داشتن مواد مغذی مانند پروتئین، آهن و ویتامین‌های گروه B، برای سلامتی بدن بسیار مفید است. همچنین داشتن طعم تند و ترش آن باعث افزایش اشتها و بهبود هضم غذا می‌شود.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  سوپ ترخینه

مرغ ترش گیلانی خانم نجاتی، یکی از غذاهای بسیار خوشمزه و سنتی منطقه گیلان است که برای تجربه طعم و مزه‌ی آن، به شدت توصیه می‌شود.

مرغ ترش گیلانی با سبزی

برای تهیه این غذا، مرغ در قالب‌های کوچک به همراه پیاز و سیر به مدت چند ساعت در یک مخلوط از ادویه‌های مختلف و سس لذیذ، خوشبو می‌شود. سپس با پخت در دیگ و همراه با سبزی‌های خوراکی مانند ریحان، شوید، تره و ادویه‌های دیگر، سرو می‌شود.

این غذا به دلیل داشتن مواد مغذی مانند پروتئین، آهن و ویتامین‌های گروه B، برای سلامتی بدن بسیار مفید است. همچنین داشتن طعم تند و ترش آن باعث افزایش اشتها و بهبود هضم غذا می‌شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طرز تهیه ته چین گوشت وبادمجان x بخوانید...