مضرات عرق کاسنی

مضرات عرق کاسنی

مضرات عرق کاسنی

عرق کاسنی اگر به اندازه مصرف شود، برای مشکلات بسیاری از جمله مشکلات کبدی بسیار مفید است، مصرف بلندمدت فرآورده‌های کاسنی، موجب تخریب عروق شبکیه می‌شود، علاوه بر این مصرف طولانی مدت فرآورده‌های کاسنی موجب افت فشار خون و افزایش ترشحات صفرا می‌شود.

مضرات عرق کاسنی و شاتره

کاسنی معمولی یا ‎Cichorium گیاهی است از ریشه گل مینا، از تیره گل‌ستاره‌ای‌ها میباشد. از این گیاه دو گونه کِشتی و چهار تا شش گونه وحشی موجود است. این گیاه انواع مختلفی دارد سه نوع آن معروف است.

  • کاسنی بری: که به tansy شهرت دارد در ایران نمی‌روید.
  • کاسنی زرد که به گل قاصدک شهرت دارد و در طب قدیم ایران به نام ترخشقون نام برده‌اند در بیشتر نواحی ایران پراکندگی دارد ،
  • کاسنی معمولی

گیاه معمولی : یک گیاه دارویی پایا با گل‌های آبی یا ارغوانی است.این گیاه در اصل بومی جهان قدیم است و بعداً در قاره آمریکا نیز به‌صورت گیاه خودروی کنار جاده‌ای درآمده است. منشا اصلی این گیاه اروپای مرکزی، مناطق غربی و مرکزی آسیا و شمال آفریقا است و پراکندگی وسیعی در نواحی مختلف ایران به خصوص شهرستان اقلید، آذربایجان، کردستان و مناطق کوهستانی خراسان دارد. به آب و هوای خنک، آفتابی یا کمی سایه نیاز دارد و گرمای شدید تابستان راتحمل نمی‌کند.

مضرات عرق کاسنی

  • تصفیه خون و شستشوی کبد از جمله خواص کاسنی و عرق آن است. این گیاه یکی از گیاهان دارویی موثر است که در انواع مختلف در طبیعت وجود داشته و همه اجزای آن خواصی بسیار مفید برای بدن دارد، البته اگر به‌ اعتدال مصرف شود.
  • گیاه کاسنی دارای خواص تب‌بر می‌باشد،همچنین اندام هوایی این گیاه مانند برگ و ساقه آن، برای هضم غذا مفید است.
  • شستشو دهندهٔ کبد و کلیه، خون ساز است.
  • این گیاه دارویی باعث افزایش نیروی جنسی و افزایش حجم اسپرم در مردان میشود.
  • کاسنی و عرق کاسنی، از دیرباز در میان ایرانیان جایگاه و منزلتی خاص داشته و همه مادربزرگ‌ها، در میان تمام شیشه‌های عطر و ادویه در مطبخ خانه‌هایشان، یک قرابه کوچک، عرق کاسنی را در کنار شاتره، گل گاوزبان، نعناع و … نگه‌داری می‌کردند.
بیشتر بخوان بیشتر بدان  نی نی سایت و بارداری پسر

مضرات عرق کاسنی در بارداری

علاوه بر فواید عرق کاسنی، این ماده مضراتی نیز دارد.

مصرف بلندمدت فرآورده‌های کاسنی، موجب تخریب عروق شبکیه می‌شود، علاوه بر این مصرف طولانی مدت فرآورده‌های کاسنی موجب افت فشار خون و افزایش ترشحات صفرا می‌شود.

و با توجه به این که مصرف فرآورده های کاسنی موجب انقباض عضلات رحمی می‌شود، مصرف عرق کاسنی در بارداری احتمال زایمان زودرس را تقویت می‌کند.

مضرات عرق کاسنی برای مردان

گیاه کاسنی دارای طبع سرد و تر است. به همین خاطر مصرف عرق کاسنی برا افرادی که دارای طبع سرد و تر هستند، توصیه نمی‌شود. از مضرات عرق کاسنی برای افراد با مزاج بلغمی می‌توان به تیروئید کم کار اشاره کرد. همچنین با توجه به طبع سرد گیاه کاسنی مصرف آن برای افرادی که مبتلا به کم کاری تیروئید هستند، ممنوع است.

مضرات عرق کاسنی برای زنان

تمام عرقیات گیاهی برای اثربخشی مناسب باید به اندازه مصرف شوند. چرا که زیاده‌روی در مصرف آنها معایبی به همراه دارد. به عنوان مثال مصرف بیش از اندازه و طولانی مدت عرق کاسنی می‌تواند باعث تخریب عروق شبکیه و حتی کاهش بینایی شود.

مضرات عرق کاسنی برای نوزادان

خطر سقط جنین و انقباضات رحمی از برجسته‌ترین موارد مربوط به لیست مضرات عرق کاسنی هستند. حتما درباره فواید عرق کاسنی در دوران بارداری شنیده‌اید. با این حال مصرف خودسرانه و زیاد آن می‌تواند خطراتی به همراه داشته باشد.

مضرات عرق کاسنی برای معده

یکی از مهم‌ترین مزایای عرق پر خاصیت گیاه کاسنی، درمان فشار خون است. اما اگر در مصرف آن رعایت اعتدال رعایت نشود، می‌تواند منجر به افت فشار خون شود.

مضرات عرق کاسنی برای زن باردار

عرق کاسنی خاصیت قاعده‌آور دارد، به همین خاطر مصرف نامتعارف آن در دوران بارداری، می‌تواند با بر هم زدن تعادل هورمون‌ها باعث سقط جنین شود. از دیگر مضرات عرق کاسنی برای خانم‌های باردار، می‌توان به سرکوب اشتها و کاهش وزن، التهاب پوست، ایجاد آلرژی، خواب‌آلودگی، احساس خستگی، ایجاد حس خس خس در سینه و به وجود آمدن مشکل در تنفس اشاره کرد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  فشار خون

بنابراین حتما در مورد مصرف عرق کاسنی در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید.

مضرات عرق کاسنی خواص

یکی دیگر از مضرات عرق کاسنی ، مربوط به ترش کردن معده است. افرادی که مشکل ترش کردن معده دارند، باید در مصرف عرق گیاه کاسنی احتیاط را رعایت کنند. زیرا مصرف زیاد آن می‌تواند این مسئله را بدتر کند.

افرادی که در این گروه قرار دارند بهتر است برای جلوگیری از ترش کردن معده، عرق کاسنی را بعد از غذا میل کنند.

افزایش ترشحات صفراوی از دیگر عوارض جانبی مصرف زیاد عرق کاسنی است. افرادی که مشکل سنگ صفراوی دارند، باید از استفاده خودسرانه و زیاد آن پرهیز کنند، زیرا می‌تواند باعث بدتر شدن مشکل سنگ صفراوی آنها شود.

مضرات عرق کاسنی برای کبد

ایجاد آلرژی و حساسیت هم می‌تواند جزء عوارض جانبی عرق کاسنی محسوب شود. اگر به گیاهانی مانند گل آفتابگردان، ابروسیا و گل همیشه بهار حساسیت نشان می‌دهید، این احتمال وجود دارد با مصرف عرق گیاه کاسنی دچار حساسیت شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواص کنگر فرنگی x بخوانید...