معرفی سگ اسپانیل تبتی

معرفی سگ اسپانیل تبتی

معرفی سگ اسپانیل تبتی


معرفی سگ اسپانیل تبتی

سلام عزیزان. با مقاله ای در مورد سگ اسپانیل تبتی ، سگی از چین، امدیم.با هلث کده همراه شوید.

معرفی نژاد

اسپانیل تبتی (به انگلیسی: Tibetan Spaniel)، نام یکی از نژادهای سگ است که خاستگاه آن به تبت، چین بازمی‌گردد. این نژاد در حالت بالغ به‌طور میانگین ۹ تا ۱۵ پوند (۴٫۱ تا ۶٫۸ کیلوگرم) وزن دارد. اسپانیل تبتی در حالت بالغ ۱۰ اینچ (۲۵ سانتیمتر) ارتفاع دارد.

منبع:ویکی پدیا

اسپانیل تبتی، یا تیبتن اسپانیل، سگی کوچک با چهره‌ای مغرور و اندامی کاملاً موزون است که همین ویژگی‌ها به او زیبایی منحصر به فردی را بخشیده است.

 

اطلاعات کلی در مورد نژاد تیبتن اسپانیل

اطلاعات کلی در مورد نژاد تیبتن اسپانیل

اطلاعات کلی در مورد نژاد تیبتن اسپانیل


اصلیت: 
چین و بریتانیا

اندازه موها: نیمه بلند

اندازه جثه: کوچک

شکل صورت: گرد

وزن و اندازه
وزن مادّه: 
از 4 تا 7 کیلوگرم

وزن نر: از 4 تا 7 کیلوگرم

اندازه مادّه: 22 تا 24 سانتی متر

اندازه نر: 25 تا 26 سانتی متر

 

تاریخچه این نژاد

اگرچه این نژاد این روزها بیشتر در انگلستان پرورش داده می‌شود اما همان‌طور که از نام این نژاد پیداست، اصلیت نژاد اسپانیل تبتی از مناطق کوهستانی تبت است و مانند نژادهای لهاسا اپسو، شیتزو و پکینیز، اجداد آن‌ها حدود 2 هزار سال پیش پیدا شده‌اند. این نژاد مدتی طولانی در کنار کاهنان بودائی در معابد بوده است و صاحب خود را نسبت به دفاع  در برابر دشمنان آگاه می‌کرده است.

اگرچه این نژاد نام اسپانیل را به خود گرفته است اما هرگز ویژگی‌ها و خصوصیت‌های یک سگ شکاری را ندارد و از این سگ همیشه به عنوان سگ همراه انسان و سگ هشداردهنده استفاده می‌شده است. اولین سگ‌های این نژاد در قرن نوزدهم میلادی به انگلستان راه یافتند و از سال 1960، آمریکاییان شروع به سرپرستی گرفتن سگ اسپانیل تبتی نمودند؛ هم‌چنین در سال 1971 یک باشگاه ملی در آمریکا به این نژاد اختصاص پیدا کرد و 13 سال بعد، کنل کلاب آمریکا این سگ را به رسمیت شناخت. نام اسپانیل ها در تاریخ 22 اوت 1961، توسط سازمان جهانی سگ، به طور رسمی ثبت شد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  مشخصات سگ کین کورسو

ویژگی‌های فیزیکی

موهای نژاد اسپانیل تبتی: موهای این نژاد نرم، صاف، ابریشمین و نیمه بلند است؛ موهای روی صورت و قسمت‌های جلویی اندام‌های او کوتاه‌تر است و موها و یال‌های سگ‌های مادّه اسپانیل، کم‌پشت‌تر است.
رنگ نژاد اسپانیل تبتی: این نژاد رنگ‌های متنوع و مختلفی دارد.
صورت نژاد اسپانیل تبتی: سر و صورت این نژاد نسبت به بدن او کوچک‌تر است. جمجمه این نژاد کمی گرد و بزرگ است و طول آن متوسط است.
گوش‌های نژاد اسپانیل تبتی: اندازه گوش این نژاد متوسط است و گوش آن‌ها در قسمت بالای سرشان چسبیده است و پر از موهای چتری مانند و آویزان است.
چشم‌های نژاد اسپانیل تبتی: چشم‌های این نژاد بیضی شکل و به رنگ قهوه‌ای تیره است. چشم‌های اسپانیل اندازه‌ای متوسط دارد و کاملاً جدا از هم بوده و حالتی واضح و گیرا دارد.

اندام نژاد اسپانیل تبتی: اندام این نژاد مستطیل شکل است و طول آن‌ها کمی بیشتر از بلندی و قدشان است و این سگ‌ها دارای کمری صاف و پهلوهایی قوس‌دار هستند. گردن اسپانیل تبتی، تقریباً کوتاه، قوی و پر از مو است؛ و موهای نژاد نر اسپانیل بیشتر از مادّه آن است.
دم نژاد اسپانیل تبتی: دم این نژاد در ارتفاع بالا قرارگرفته و زمانی که حیوان در حال فعالیت است به پشت او بر
گشته و حلقه‌ای را شکل می‌دهد؛ هم‌چنین اسپانیل ها دم‌های پر مویی دارند.

رفتار و ویژگی‌ها

رفتار با دیگران

اسپانیل تبتی، سگی سرشار از هوش و اعتماد به ‌نفس است. این سگ، فعال و آگاه است و قدر زندگی در کنار اعضای خانواده را می‌داند و در عین حال که استقلال خود را حفظ می‌کند، وفاداری خود را به خانواده نیز نشان می‌دهد. سگ‌های این نژاد در برابر غریبه‌ها به طور طبیعی از خود واکنش نشان می‌دهند و به صاحب خود در مورد وجود هرگونه فرد مزاحم یا مشکوکی، هشدار می‌دهند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  رابطه سگ و گربه

آموزش اسپانیل تبتی

آموزش و اجتماعی سازی اسپانیل تبتی باید از همان سن کم شروع شود. این سگ‌ها برای اینکه فرمان‌های اولیه را بیاموزند، با قوانین آشنا شوند و حدود برای آن‌ها مشخص شود، هم به قاطعیت صاحب خود و هم به بازی و فعالیت نیازمندند.

شرایط زندگی اسپانیل تبتی

اسپانیل تبتی سگی خانگی است که کاملاً به شرایط زندگی شهری و آپارتمانی عادت دارد. حتی این سگ برای خانه‌هایی که باغ دارند نیز مناسب است؛ اما در این صورت باید مراقب بود که اگر می‌خواهیم او را بیرون از خانه و داخل باغ نگه ‌داریم، حتماً برای او لانه‌ای مجهز بسازیم تا در آب‌وهوای نامساعد با مشکل مواجه نشود.

وضعیت سلامت اسپانیل تبتی

اسپانیل تبتی یک سگ روستایی است و از سلامت بالایی برخوردار است؛ اما این ویژگی در اسپانیل ها نباید باعث شود که از رسیدگی به این سگ‌ها غافل شویم و باید از او به بهترین شکل مراقب و نگهداری کنیم؛ زیرا سگ‌های این نژاد در معرض بیماری‌هایی مانند دررفتگی و کج شدن زانو، آتروفی شبکیه، سنگ کلیه و سفت شدن غشای مردمک قرار دارند. در پایان باید گفت که برای جلوگیری از بروز این مشکلات حتماً باید به دامپزشک مراجعه کرد.

امید به زندگی اسپانیل تبتی
حداقل: 12 سال

حداکثر: 15 سال

 

مراقبت و بهداشت اسپانیل تبتی

اسپانیل تبتی دو بار در سال دچار ریزش موی فصلی می‌شود و در طول این ریزش مو، حجم زیادی از موی خود را از دست می‌دهد؛ البته به این نکته باید اشاره کرد که به غیر از بحث ریزش مو، مراقبت از این نژاد دردسر زیادی ندارد و تنها باید مراقبت‌های بهداشتی معمول را اجرا کرد.

نکته دیگر در ارتباط با نگهداری از اسپانیل ها این است که در غیر از دوران ریزش موی فصلی حتماً باید سگ را یک بار در هفته، برس زد و این کار در زمان ریزش موی فصلی باید هر روز انجام شود؛ هم‌چنین به دلیل افتاده بودن گوش‌های این نژاد، حتماً باید از گوش‌های او به خوبی مراقبت کرد و داخل آن‌ها را تمیز نمود تا دچار عفونت نشود. این سگ‌ها بهتر است هر 3 تا 4 ماه یک بار حمام شوند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  سگ افغانی

 

قیمت سگ اسپانیل تبتی

قیمت: بین 700 تا 1200 یورو (در ایران بین 1 تا 3 میلیون تومان)

بیشتربخوانید بیشتر بدانید

فعالیت فیزیکی

اگرچه اسپانیل تبتی سگی ورزشکار نیست، اما نیاز دارد که هر روز قدم بزند تا سلامت جسمی، روحی و روانی او تأمین شود.

حیوانات

آشنایی با اسپانیل تبتیآشنایی با سگ اسپانیل تبتیاسپانیل تبتیتاریخچه اسپانیل تبتیتاریخچه سگ اسپانیل تبتیتاریخچه نژاد اسپانیل تبتیتربیت اسپانیل تبتیتربیت سگ اسپانیل تبتیتربیت نژاد اسپانیل تبتیتربیت و نگهداری سگ اسپانیل تبتیتغذیه اسپانیل تبتیتغذیه سگ اسپانیل تبتیتغذیه نژاد اسپانیل تبتیخصوصیات اسپانیل تبتیخصوصیات سگ اسپانیل تبتیخصوصیات نژاد اسپانیل تبتیخلق و خوی اسپانیل تبتیخلق و خوی سگ اسپانیل تبتیراهنمای تربیتی سگ اسپانیل تبتیراهنمای تغذیه سگ اسپانیل تبتیسایز اسپانیل تبتیسایز سگ اسپانیل تبتیسایز نژاد اسپانیل تبتیسگ اسپانیل تبتیسگ اسپانیل تبتی در ویکی پدیاطول عمر اسپانیل تبتیطول عمر سگ اسپانیل تبتیطول عمر نژاد اسپانیل تبتیقد اسپانیل تبتیقد انواع سگ اسپانیل تبتیقد سگ اسپانیل تبتیقد نژاد اسپانیل تبتیمشخصات اسپانیل تبتیمشخصات سگ اسپانیل تبتیمشخصات ظاهری اسپانیل تبتیمعرفی اسپانیل تبتیمعرفی سگ اسپانیل تبتیمعرفی نژاد اسپانیل تبتینژاد اسپانیل تبتینژاد سگ اسپانیل تبتینگهداری اسپانیل تبتینگهداری سگ اسپانیل تبتیوزن اسپانیل تبتیوزن سگ اسپانیل تبتیوزن نژاد اسپانیل تبتیویژگی نژاد اسپانیل تبتیویژگی های اسپانیل تبتیویژگی های ظاهری اسپانیل تبتی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سگ گردانی x بخوانید...