منافذ باز پوست ني ني سايت

منافذ باز پوست ني ني سايت

منافذ باز پوست ني ني سايت


منافذ باز پوست

شاید شما هم از منافذ باز پوست (پوست پرتقالی) خود شکایت دارید و هر راهی را امتحان می‌کنید، از شر این پوست پرتقالی رها نمی‌شوید.برای این مشکل شما هلث کده راه حل های خوبی داره…

 

منافذ باز پوست را چگونه درمان کنیم؟

اگر قسمت‌هایی از پوست شما پرتقالی است، حتماً دقت کردید که این منافذ باز گاهی بیشتر به چشم می‌آیند و بزرگتر دیده می‌شوند. بدتر اینکه، با آرایش هم از شر این منافذ باز خلاص نمی‌شوید. شاید به طور کامل، از شر این منافذ رها نشوید. اما، خوشبختانه می‌توانید کاری کنید که کوچکتر شوند.

اگر دنبال راه‌هایی برای بستن منافذ باز پوست صورت خود هستید، حتماً مقالۀ زیر را بخوانید و راه‌های مؤثر و جدیدی را امتحان کنید.

 

علت باز شدن منافذ پوست چیست؟

برای پاسخ به این سؤال، ابتدا، باید کمی در مورد ساختمان مو بدانید. به شکل روبه‌رو نگاه کنید:

هر تار مو از درون ساختاری به نام فولیکول رشد خود را آغاز می‌کند. جالب اینکه، روی سطح پوست برای هر فولیکول مو منفذی وجود دارد تا موها بتوانند از پوست خارج شوند.
پوست ما، جز در قسمت کف دست‎ و پا، با موهای ظریفی پوشیده شده است. برای همین سرتاسر پوست ما دارای منافذ است.

 

حال این منافذ چرا گاهی بزرگ تر یا به اصطلاح باز می‌شوند؟

اگر دوباره به تصویر نگاه کنید، غده‌ی چربی پوست یا غده‌ی سباسه (قسمت زرد رنگ کنار تار مو) را می‌بینید. این غده، چربی تولید می‌کند. چربی‌های تولیدی غده‌ی سباسه، فولیکول مو را پر می‌کنند و به سطح پوست می‌رسند.

طبق مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۶ انجام شده، مهمترین عواملی که باعث باز شدن منافذ پوست می‌شوند، عبارتند از:

 1. افزایش چربی پوست (سبوم): اگر پوست شما چرب باشد، غدد چربی پوست شما، چربی زیادی تولید می‌کند. فعالیت غدد سباسه هر فرد به ژنتیک و اندازه منافذ بستگی دارد.
 2. کم شدن خاصیت کشسانی پوست اطراف منافذ: اگر پوست قابلیت ارتجاع پذیری کمتری داشته باشد، این پدیده رخ می‌دهد. در این حالت منافذ پوست بزرگتر به نظر می‌رسند.
 3. بزرگ شدن حجم فولیکول مو: وقتی منافذ پوست بسته شوند، حجم فولیکول بزرگتر می‌شود.

 

چه چیزهایی منافذ پوست را مسدود می کنند؟

وقتی چربی در منافذ پوست ما جمع ‌شود و با آلودگی و لوازم آرایش روی پوست ترکیب ‌شود، منافذ مسدود می‌شوند. در نتیجه، منافذ پوست کشیده می‌شوند و بزرگتر به چشم می‌آیند. البته،توجه داشته باشید اگر منافذ پوست مسدود شوند، ممکن است پوست ما جوش بزند. بنابراین هدف ما کوچک کردن منافذ باز است و نه بستن کامل آنها.

 

۹ راه برای بستن منافذ باز پوست صورت

در ادامه روش‌هایی را پیشنهاد می کنیم تا منافذ پوست شما کوچکتر شوند:

۱٫ فقط از محصولات آرایشی و بهداشتی غیرکمدوژنیک (NON-COMEDOGENIC) استفاده کنید.

کلمه ی «غیرکمدوژنیک» به این معناست که این محصولات منافذ پوست را مسدود نمی‌کنند. همان طور که قبلاً گفتیم وقتی منافذ پوست بسته شوند، بزرگتر دیده می‌شوند و بیشتر به چشم می‌آیند. پس، برای اینکه منافذ پوست شما مسدود نشوند، روی همه‌ی محصولاتی که برای صورت خود استفاده می‌کنید، به دنبال این عبارت‌ها بگردید:

 • غیر کمدوژنیک (non-comedogenic)
 • فاقد چربی (oil free)
 • منافذ را مسدود نمی‌کند (Won’t clog pores)

اگر محصولی هیچ یک از این موارد را نداشت، از آن استفاده نکنید.

 

۲٫ روزی دوبار صورت خود را بشویید.

اگر پوست ما چرب باشد، منافذ بزرگتر دیده می‌شوند. پس، صورت خود را دو بار در روز بشویید تا منافذ با آلودگی‎ها مسدود نشوند و چربی پوست‌تان کم شود.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  عرق کیالک

علاوه بر این، شستشوی صورت به طور صحیح از آکنه پیشگیری می‌کند و سبب بهبود التهاب پوست و افزایش سلامت آن می‌شود.

روزی دوبار صورت خود را بشویید.

روزی دوبار صورت خود را بشویید.

البته هنگام شستن صورت خود دقت کنید تا:

 • از آب ولرم استفاده کنید. آب داغ پوست را آزار می‌دهد و باعث باز شدن منافذ پوست می‌شود.
 • صورت خود را به آرامی بشویید. مالِش و ساییدن پوست به آن آسیب می‎زند و پوست را ملتهب می‌کند. اگر پوست ما ملتهب شود، منافذ آن بیشتر دیده می‌شوند.
 • یک شوینده‌ی غیرکمدوژنیک و ملایم پیدا کنید. دوباره تکرار می‌کنیم، باید هر کاری می توانید، انجام دهید تا از تحریک پوست و مسدود شدن منافذ آن جلوگیری کنید.

۳٫ برای شستن صورت خود از ژل شستشوی صورت استفاده کنید.

اگر پوست شما چرب است، یا می‌خواهید منافذ باز پوست خود را ببندید، توصیه می‌کنیم از انواع ژل شستشوی صورت استفاده کنید.

شوینده‌ها و پاک کننده‌های دیگری مثل صابون، ممکن است موادی داشته باشند که در منافذ پوست ما باقی بمانند و چربی پوست را بیشتر کنند. اما، ژل شستشوی صورت کمک می‌کند تا چربی منافذ پوست را تمیز کنیم. در نتیجه، پوست به ظاهر مطلوب ما نزدیکتر می شود.

 

۴٫ هر روز ضد آفتاب بزنید.

هرچه خورشید آسیب بیشتری به پوست ما بزند، پوست بیشتر شل و افتاده می‌شود. پوستی که سفتی خود را از دست بدهد، منافذ آن بیشتر دیده می‌شوند.

اگر از یک ضد آفتاب طیف گسترده با SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید، تا حد زیادی پوست خود را در برابر آسیب‌های آفتاب محافظت می‌کنید. پس، برای محافظت از پوستتان، هر روز (حتی روزهای بارانی و یا سرد) از ضد آفتاب استفاده کنید.

یادتان باشد، هر زمان که نور خورشید به پوست ما بخورد، به آن آسیب می‌زند. این آسیب در طول زمان بیشتر و بیشتر می‌شود.

استفاده از کرم ضد آفتاب سبب محافظت از پوست در برابر اشعه مضر فرابنفش خورشید می‌شود و می‌تواند به جلوگیری از سرطان پوست کمک ‌کند.

 

۵٫ لایه‌برداری را فراموش نکنید.

اگر پوست چربی دارید، باید هفته‌ای یک یا دو بار لایه‌برداری کنید. لایه‌برداری کمک می‌کند تا آلودگی هایی مانند گرد ‌و خاک، سلول‌های مرده پوست و چربی اضافی از منافذ پوست حذف شوند. در نتیجه، منافذ پوست مسدود نشده و کوچکتر دیده می شوند.

البته، نباید بیشتر از دو بار در هفته پوست را لایه‌برداری کنید. لایه‌برداری بیش از اندازه، پوست را خشک می‌کند.

 

۶٫ با پوست خود با ملایمت برخورد کنید.

مالِش و ساییدن پوست صورتتان آن را تمیزتر نمی‌کند. بلکه، باعث آسیب دیدن پوست می‌شود و منافذ آن را بزرگتر نشان می‌دهد.

ور رفتن با صورت، فشار دادن پوست یا کَندن موادی که در منافذ آن گیر افتاده، باعث آزار پوست می‌شود. در این صورت، منافذ پوست‌تان بیشتر دیده می‌شوند.

پس، برای بستن منافذ باز پوست یا جلوگیری از ایجاد آن‌، باید با پوست خود خیلی با ملایمت رفتار کنید. یادتان باشد، هیچ‌گاه پوست خود را نسایید، مالش ندهید، با آن ور نروید یا مواد گیر افتاده در منافذ آن را تخلیه نکنید.

 

۷٫ افتادگی پوست صورت خود را درمان کنید.

با بالا رفتن سن، پوست ما سفتی خود را از دست می‌دهد و افتاده می‌شود. در این حالت، منافذ پوست بزرگتر دیده می‌شوند.

غذاهای سرشار از آنتی‌اکسیدان و ویتامین ث مانند فلفل دلمه‌ای قرمز بخورید. ویتامین ث در کلاژن سازی به بدن ما کمک می‌کند. کلاژن حامی مهم پوست است و از آویزان شدن پوست جلوگیری می‌کند. همچنین، ویتامین ث از التهاب پوست و در نتیجه، پیرشدن پوست جلوگیری می‌کند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  قرص مداکسن

دکتر مایکل ادواردز، پزشک و رئیس انجمن آمریکایی جراحی زیبایی پلاستیک درباره‌ی ترکیبات پوستی بدون نسخه، می‌گوید: سرم ویتامین C و سرم‌های حاوی رتینول‌ها (مشتقات ویتامین آ) بهترین راه جلوگیری از پیری پوست هستند.

 

۸٫ هر روز پوست خود را مرطوب کنید.

کرم مرطوب‌ کننده‌ نقش مهمی در حفظ سلامت پوست شما بازی می‌کند. حفظ رطوبت پوست و رطوبت‌رسانی به آن از وظایف عمده آن است.

ممکن است مرطوب کردن روزانه پوست چرب، کار نامناسبی به نظر بیاید. اما، این کار از باز شدن منافذ جلوگیری می کند.

این کار باعث می‌شود که چربی (سبوم) به جای اینکه روی سطح منافذ پوست بنشیند، به لایه‌های عمیق‌تر پوست نفوذ کند. پس، مرطوب کردن پوست باعث می‌شود منافذ پوست با چربی مسدود نشوند و کوچکتر دیده شوند.

 

۹٫ هر شب‌ آرایش خود را پاک کنید.

پاک کردن آرایش صورت قبل از خواب اهمیت زیادی دارد. اگر شب با آرایش بخوابید منافذ پوست‌تان مسدود می‌شوند؛ چرا که مواد آرایشی، چربی و باکتری‌ها در منافذ پوست روی هم جمع می‌شوند.

اگر وقت کم دارید، می‌توانید از دستمال‌های مرطوب پاک‌کننده‌ی آرایش برای پاک کردن سریع آرایش خود استفاده کنید.

 

چگونه سلامت پوست خود را بهبود دهیم؟

درمان‌های خانگی‌ای که به شما پیشنهاد دادیم، روش‌های خوبی برای بستن منافذ باز پوست هستند. اما نکاتی که در ادامه می‌گوییم می‌توانند سلامت پوست شما را بهتر کنند:

 • تغذیه‌ی مناسب داشته باشید: داشتن یک تعادل غذایی که شامل مواد مغذی، انواع چربی‌، پروتئین‌ و کربوهیدرات است به سلامت ما کمک زیادی می‌کند. رژیم غذایی سالم، در پوست منعکس می‌شود.
 • آب کافی بنوشید: آب، پوست را از درون آبرسانی می‌کند. در نتیجه، رنگ پوست یکدست می‌شود و بهتر به نظر می‌آید.
 • ورزش کنید: با ورزش منظم، جریان خون در همه قسمت‌های بدن ما، از جمله پوست بیشتر می‌شود. همچنین، ورزش کردن باعث تعریق می‌شود. تعریق برای سلامت پوست مفید است.

طبق تحقیقی که در سال ۲۰۰۱ انجام شد، عرق بدن، آنتی‌بیوتیکی طبیعی دارد که از پوست در برابر باکتری‌ها محافظت می‌کند. البته، بعد از ورزش، همیشه پوست‌تان را با آب بشویید. با اینکه تعریق برای پوست شما مفید است، اما ماندن عرق روی پوست منافذ آن را مسدود می‌کند.

حال که نکته‌های علمی جدیدی درباره‌ی منافذ باز پوست و علت بزرگتر شدن آن یاد گرفتید، پیشنهاد می‌کنیم حتماً راهکارهایی را که به شما ارائه دادیم، امتحان کنید. سلامت پوست شما برای ما مهم است. پس، حتماً نظر دهید و سؤال بپرسید. ما را از تجربه‌های خود و نکاتی که از این متن آموختید، آگاه کنید.

 

بهترین و طبیعی ترین راه برای پاکسازی منافذ باز پوست

منافذ بزرگ پوست اغلب روی پیشانی، بینی و چانه نمایان می شوند و این منافذ حتی با کرم پودر و پنکک نیز پوشانده نمی شوند و بهتر است که از راه های موثری سعی در برطرف کردن آنها داشته باشیم. رایج ترین دلیل این منافذ وجود چربی و فعالیت غده های چربی دار است.یک پوست نوع چرب می تواند مقدار زیادی چربی تولید کند و در نتیجه با بیرون زدن چربی ها این منافذ بزرگ تر می شوند و اگر به این مشکل توجه نکنیم، کم کم این منافذ تبدیل به آکنه خواهند شد. امروز در بخش سلامت پوست و مو در هلث کده قصد داریم راه های طبیعی برای از بین بردن این منافذ موثر است را به شما معرفی کنیم.

منافذ باز پوست

5 راه طبیعی برای از بین بردن منافذ باز پوست

چربی پوست تنها دلیل وجود این منفذها نیست بلکه دلایل بسیار زیادی وجود دارند که می توانند این مشکل را ایجاد کنند:

بیشتر بخوان بیشتر بدان  نی نی سایت منافذ باز پوست

کم آبی بدن، آلودگی پوست، مواد آرایشی بی کیفیت نمونه ای از آنها هستند و همچنین هوای گرم، تحت تاثیر اشعه های یو.وی، بزرگ شدن منافذ و عرق کردن را در پی دارد.

مصرف میزان زیاد از غذاهای شیرین، چرب، پر ادویه، غذاهای حاوی نگهدارنده و طعم دهنده های مصنوعی می توانند تاثیر بدی روی پوست داشته باشند.

تعادل هورمدنی همچنین روی پوست تاثیرگزار است و اگر تعادل هورمونی شما به دلایل مختلفی مثل حاملگی بهم بریزد، باعث به وجود آمدن منافذ خواهد شد.

پوست نیاز به نفس کشیدن دارد، پس باید عاری از هرگونه آلودگی، مواد آرایشی و سلول های مرده باشد و بسیار مهم است که چگونه از پوست صورت خود مراقبت کنیم.

 راه های طبیعی برای از بین بردن منافذ باز پوست

 • اول از همه اینکه مرطوب و نرم کردن پوست را فراموش نکنید.
 • از کرم مخصوص پوست چرب و ترکیبی استفاده کنید و از اینکه از فروشنده بپرسید چه کرم هایی باعث ترمیم منافذ می شود، اصلا خجالت نکشید.
 • آب بیشتری بنوشید و بیشتر بخوابید.
 • آب از دهیدراته و یا کم آبی پوست جلوگیری می کند و خواب نیز روی تعادل هورمونی شما تاثیرگزار است.
 • و اینکه پوست تان را به خوبی تمیز کنید.

انواع منافذ باز پوست و راه های درمان آن

منافذ باز پوست یکی از مشکلات پوستی است که بسیاری از افراد با آن مواجه هستند.

منافذ بسیار بزرگ

قالب های یخ از آب معدنی درست کنید و سپس هر روز صبح و عصر این قالب ها را روی پوست صورت تا بکشید.

ماسک خاک رس:

از ماسک خاک رس هر سه روز یک بار استفاده کنید که ماسک خاک رس برای پوست خواص ضد باکتریایی دارد. ترجیحا از خاک رس آبی و سفید استفاده کنید که منافذ را کم می کند و چربی اضافی صورت را می گیرد.

یک قاشق خاک رس را داخل آب گرم بریزید؛ در حدی که بافت خاک رس غلیظ بشود و سپس یک لایه ضخیم از آن را روی پوست بزنید و بعد از 15 دقیقه محل را با آب گرم شستشو دهید.

ماسک سفیده تخم مرغ:

ماسک سفیده تخم مرغ نیز می تواند شما را از شر این منافذ خلاص کند.

یک سفیده تخم مرغ را با دو قاشق چایخوری آب لیمو مخلوط کنید و سپس لایه ای نازک از آن را روی پوست بزنید و زمانی که کاملا خشک شد، آن را آب گرم شستشو دهید.

از مطالب زیر هم دیدن کنید

منافذ فرو رفته

اگر منافذ ضعیفی روی پوست دارید که فرو رفته هستند، می توانید با استفاده از ماسک های این بخش از سلامت پوست در نمناک آن ها را کاهش دهید.

ماسک برای منافذ فرو رفته:

 • یک قاشق غذاخوری از آب آلوئه ورا را با سفیده تخم مرغ مخلوط کنید که این ماسک به از بین بردن منافذ و مراقبت صورت به علت وجود چربی کمک می کند.
 • یا دو قاشق غذاخوری نشاسته سیب زمین را با نصف سیب پوست کنده سبز مخلوط کنید که این ماسک باعث از بین رفتن سرهای سیاه منافذ و لکه ها می شود.
 • دو قاشق پودر جو یا ذرت را با سفیده تخم مرغ مخلوط کنید و این ترکیب برای پوستی مناسب است که بالغ شده و می توان آن را تقویت کرد و منافذش را از بین برد.
 • منبع:ویکی پدیا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قرص رینوفکس 180 x بخوانید...