موی تای چیست

موی تای چیست

موی تای چیست

موی تای یا بوکس تایلندی رشته ورزشی است که قدمتی بیش از ۲۰۰۰ سال دارد و در کشورهای جنوب شرق آسیا مانند تایلند، مالزی، کامبوج و … بسیار محبوب است. این رشته ورزشی یک سبک از ورزش‌های رزمی بوده و مسابقات آن درون رینگ انجام می‌شود. و به عنوان یکی از ورزش‌های سخت و خشن شناخته می‌شود. البته این رشته ورزشی شباهت زیادی به رشته بوکس غربی دارد.

موی تای چیست

ورزش موی تای (Muay Thai) به مشت‌زنی تایلندی گفته می شود این ورزش به همین دلیل تای‌بوکس نیز گفته می‌شود. موی به معنی مبارزه و تای نیز یعنی تایلند بوده و این رشتهٔ ورزشی دارای قدمتی بیش از ۲۰۰۰ سال در کشورهای تایلند و میانمار و کامبوج و مالزی می‌باشد.

موی‌تای ورزش ملی تایلند و یکی از مهم‌ترین سمبل‌های فرهنگی این کشور است روز ۱۷ مارس در این کشور روز موی‌تای نامیده شده‌است. موی‌تای یکی از سبک‌های آزاد ورزش‌های رزمی است مبارزات آن به صورت فول کنتاکت و در رینگ برگزار می‌شود.

موي تاي چيست

و به همین دلیل از موی‌تای به عنوان یک رشته خشن و سخت رزمی در دنیا یاد می‌شود. تکنیک‌های مشت در موی‌تای شباهت زیادی به بوکس غربی دارند و وجود فنون گلاویزی این رشته را به کیک بوکسینگ و ساندا نزدیک ساخته‌است.

به دلیل این شباهت‌ها بسیاری از ورزشکاران موی‌تای در مسابقات کیک بوکسینگ و هنرهای رزمی ترکیبی و ساندا نیز شرکت می‌کنند.

ورزش موی تای چیست

مبارزات موی تای در رینگی به بزرگی ۶/۱ متر در ۶/۱ متر و ۷/۳ متر در ۷/۳ متر برگزار می‌شوند.

مبارزانی که در مسابقات حرفه‌ای رقابت می‌کنند باید بیش از ۱۵ سال سن داشته باشند، باید بتوان آن‌ها را در یکی از گروه‌های وزنی مسابقات طبقه بندی کرد و نباید بیش از ۵ پوند (۲/۲۶ کیلوگرم) اختلاف وزن داشته باشند.

هر مبارز باید قبل از آغاز مسابقات بوکس تای، مراسم ادای احترام را مطابق سنت موی تای برگزار کند. این مراسم شامل رقص تشریفاتی همراه با موزیکی که توسط یک درام تام تام جاوانیز، اوبوی جاوانیز و یک جفت سنج کوچک نواخته می‌شود، می‌گردد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  من زن دومم نی نی سایت

همراه با پایان یافتن مراسم ادای احترام، زمان آغاز مبارزات می‌رسد و هر دو مبارز باید قبل از شروع بازی با یکدیگر دست بدهند. به این صورت آن‌ها موافقت خود را برای مبارزه بر اساس قوانین و به صورت انسانی اظهار می‌کنند.

رشته موی تای چیست

بسیاری از مبارزات تای از ۵ راند ۳ دقیقه‌ای تشکیل شده اند و در بین هر راند ۲ دقیقه زمان استراحت تعیین شده است.

با شروع مبارزه، هر دو مبارز از مشت، پا، آرنج، زانو و ساق پای خود برای برنده شدن در مبارزه و شکست حریف خود استفاده می‌کنند.

مبارز زمانی به عنوان برنده اعلام می‌شود که حریف خود را ناک اوت کند، داور وسط مبارزه را به دلیل عدم توانایی حریف برای ادامه بازی متوقف کند یا بازی روال خود را ادامه دهد تا در پایان شمارش امتیاز‌ها انجام شده و یکی از مبارز‌ها به عنوان برنده اعلام شود. اگر امتیاز‌ها کاملاً برابر باشند، مسابقه به قرعه کشی خواهد افتاد.

خان موی تای چیست

موی تای پانزده خان دارد:

خان یک: بازوبند سفید                                                     سه ماه

خان دو: بازوبند زرد                                                       سه تا شش ماه

خان سه: بازبند زرد و سفید                                              شش تا نه ماه

خان چهار: بازوبند سبز                                                   نه تا دوازده ماه

خان پنج: بازوبند سبز و سسفید                                         دوازده تا پانزذه ماه

خان شش: سربند و بازوبند آبی                                         پانزده تا هجده ماه

خان هفت: سربند و بازوبند آبی و سفید                               هجده تا بیست و یک ماه

خان هشت: سربند و بازوبند قهوه ای                                 بیست و یک ماه تا بیست چهار ماه

بیشتر بخوان بیشتر بدان  خواص منگوستین

خان نه: سربند و بازوبند قهوه ای و سفید                           بیست و چهار ماه تا بیست هفت ماه

خان ده: سربند و بازوبند قرمز                                        بیست و هفت ماه

این سطح، دوره حداقل تقریبی آموزش های لازم برای رسیدن به سطح و شناسایی و تخصص کامل است که باید در جلسات آموزشی و در رقابت های پوشیده شرکت کرد

خان یازده: سربند و بازوبند قرمز و سفید

 مربیان کارآموز باید با چند سال (2-5) تجربه درموی تای ، گذشت تمام سرفصل های درجه بندی و توانایی خود را به عنوان یک مربی سطح بالا، با تمایل به کمک به دیگران نشان می دهند

خان دوازده: سربند و بازوبند قرمز و زرد (KRU)

مربی به تمام اصول و تکنیک های موی تای مسلط بوده و برای تدریس به رسمیت شناخته شده توسط   AITMA

خان سیزده: سربند و بازوبند قرمز و نقره ای (KRU YAI)

مربی ارشد نماینده AITMA

خان چهارده: سربند و بازوبند نقره ای(ARJARN)

استاد موی تای

خان پانزده: سربند و بازوبند طلایی(ARJARN YAI)

ورزش رزمی موی تای چیست؟

تکنیک های رسمی موی تای به دو گروه تقسیم می شوند: موی تای اغلب یک هنر فرسایشی مبارز است، جایی که مخالفان با یکدیگر تبادل ضرب می کنند. این مطمئناً در مورد سبک شناسان سنتی در تایلند اتفاق می افتد، اما نوعی نبرد در جنگ های معاصر جهان معاصر است که سبک تایلندی برای تعویض ضربه به ضربه دیگر مطلوب نیست. تقریباً تمام تکنیک ها در موی تای از کل حرکت بدن استفاده می کنند.

رشته ورزشی موی تای چیست

تکنیک های مشت در موی تای در اصل کاملاً محدود بودند، ضربدرها و یک ضربه دایره ای طولانی (یا تنبل) با بازوی مستقیم (اما قفل نشده) و با پاشنه کف فرود می آمد. لقاح متقابل با بوکس غربی و ورزشهای رزمی غربی به معنای این است که اکنون از طیف وسیعی از مشتهای بوکس غربی استفاده می شود: مشت صاف، ضربدری ، قلاب ، تاشو ، بیل و چوب پنبه و مشت های روی دست و همچنین مشت های چکش و مشت های پشتی.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  پودر چاقی جینسینگ

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جراحی اسلیو معده x بخوانید...